Rosja. Giełda w Moskwie nie działa. Rekordowo niski kurs rubla
Moskiewska giełda w poniedziałek nie będzie działać - poinformowała agencja Bloomberg. Zdecydował o tym rosyjski bank centralny. Wcześniej informowano, że rosyjski parkiet rozpocznie notowania z kilkugodzinnym opóźnieniem. Tymczasem kurs rubla osiągnął rekordowo niskie poziomy.
Bank Rosji podjął decyzję, że w poniedziałek nie ma notowań akcji oraz instrumentów pochodnych na Moskiewskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, "ze względu na obecną sytuację".
Powołując się na komunikat rosyjskiego banku centralnego poinformowano, że "godziny pracy Moskiewskiej Giełdy w dniu 1 marca 2022 r. będą
ogłoszone (...) do godziny 9 czasu moskiewskiego 1 marca 2022 r."
120 rubli za jednego dolara. Niski kurs rosyjskiej waluty
Według agencji Reutera, kurs rosyjskiego rubla spadł w poniedziałek do rekordowo niskiego poziomu po ogłoszeniu w weekend przez państwa zachodnie nowych sankcji wymierzonych w Rosję z powodu jej agresji na Ukrainę, w tym - ograniczenia wobec rezerw walutowych kraju.
ZOBACZ: Grecja. Rząd zawiesił wydawanie zezwoleń na pobyt bogatym Rosjanom
Przekazano, że na rynku azjatyckim kurs rubla spadł do 119,50 wobec dolara - oznacza to "gwałtowny spadek o 30 proc. w porównaniu z piątkowym zamknięciem notowań". Później kurs wzrósł do poziomu około 110 rubli za dolara.
Od czwartku trwa rosyjska inwazja na Ukrainę. Rosja zaatakowała Ukrainę z trzech kierunków: od południa z Krymu, od północy z Białorusi i od północnego wschodu z obwodu biełgorodzkiego. Według Pentagonu celem operacji jest obalenie władz na Ukrainie i zastąpienie ich rządem marionetkowym.
Zachód odcina Rosję od systemu SWIFT
W niedzielę państwa zachodnie ogłosiły zaostrzone sankcje przeciwko Rosji za jej inwazję na Ukrainę. Zapowiedziano odcięcie niektórych rosyjskich banków od systemu SWIFT.
ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Ryszard Terlecki: dziwimy się, że Węgry również stanowczo nie wspierają Ukrainy
System SWIFT to międzynarodowa sieć międzybankowa służąca do wymiany informacji o zagranicznych zleceniach przelewu. Jej centrum ulokowane jest w Brukseli i podlega unijnemu prawodawstwu. Za jej pośrednictwem wysyłany jest bankowy odpowiednik wiadomości e-mail.
System oferuje możliwość wysłania wystandaryzowanej informacji dotyczącej transakcji między eksporterami i importerami. Celem jego istnienia jest skrócenie czasu potrzebnego na wykonanie zlecenia