Putin postawił siły odstraszania nuklearnego w stan gotowości

Świat
Putin postawił siły odstraszania nuklearnego w stan gotowości
PAP/EPA/RODRIGO ANTUNES
Kobieta z portretem Władimira Putina biorąca udział w Kordonie Ludu dla Pokoju na Ukrainie

Prezydent Rosji Władimir Putin postawił w niedzielę w stan najwyższej gotowości bojowej siły odstraszania; według Associated Press i Reutera chodzi o siły nuklearne, które mają działać w "specjalnym reżimie gotowości bojowej".

Putin oznajmił, że nakazał ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu postawienie sił odstraszania w stan gotowości bojowej po "agresywnych komunikatach" głównych państw NATO.

 

ZOBACZ: Ukraina. Czeczeni na wojnie. "Chcą pokazać, że nie są kadyrowcami"

 

Podczas spotkania z dowódcami wojskowymi, które transmitowała państwowa telewizja, Putin oznajmił, że siły te mają pozostawać w "specjalnym reżimie gotowości bojowej".

Putin: NATO pozwala sobie na agresywne wypowiedzi w stosunku do naszego kraju

- Jak widać, kraje zachodnie nie tylko podejmują wobec naszego kraju nieprzyjazne kroki w wymiarze gospodarczym – mam na myśli nielegalne sankcje, o których wszyscy doskonale wiedzą – ale także najwyżsi urzędnicy wiodących państw NATO pozwalają sobie na agresywne wypowiedzi w stosunku do naszego kraju – powiedział Putin w państwowej telewizji.

 

ZOBACZ: "Śniadanie Rymanowskiego". Politycy zgodni ws. Ukrainy. "Putin to bandyta"

 

Na rosyjskie siły odstraszania składają się rakiety, okręty nawodne i podwodne, tarcza antyrakietowa, systemy kontroli kosmicznej, obrona przeciwlotnicza i przeciwsatelitarna. Siły te mają - jak podaje rosyjski resort obrony - zniechęcić do ataku na Rosję "również w przypadku wojny implikującej użycie broi nuklearnej".

ONZ: to eskalacja konfliktu, która jest nie do zaakceptowania

Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield oświadczyła w niedzielę w programie sieci CBS, że rozkaz Putina w sprawie postawienia w stan najwyższej gotowości bojowej nuklearnej siły odstraszania, to eskalacja konfliktu, która jest nie do zaakceptowania, a jego posunięciom należy przeciwstawiać się "w najbardziej zdecydowany sposób".

 

ZOBACZ: Ukraina. Siły zbrojne poszukują bardzo niebezpiecznej rosyjskiej kolumny z oznakowaniem "V"

 

Biały Dom oznajmił, że decyzja Putina to element "fabrykowania nieistniejących zagrożeń, by usprawiedliwić agresję" Rosji wobec Ukrainy, podczas gdy NATO "w żadnej chwili" nie stanowiło dla niej zagrożenia.

aml / Reuters / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie