Ukraina. Zełenski powiedział, ile zapłaci żołnierzom. "By wiedzieli, że kraj jest im wdzięczny"

Świat
Ukraina. Zełenski powiedział, ile zapłaci żołnierzom. "By wiedzieli, że kraj jest im wdzięczny"
PAP/EPA/UKRAINIAN PRESIDENTIAL PRESS SERVICE

Będziemy płacić wojskowym po 100 tys. hrywien (ok. 14 tys. zł) miesięcznie za udział w obronie przed Rosją – zapowiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

- Nie po to, żeby nam dziękowali. Ale po to, by wiedzieli na pewno, że kraj jest im wdzięczny – oświadczył prezydent Ukrainy. 

 

Jak dodał, żołnierze walczą nie "dla pieniędzy, a – o dzisiaj i o jutro".

 

Nie macie pojęcia na co się porywacie, gdy dojedziecie do Kijowa będziecie mieli przesr..e, ostrzelamy was z każdego okna - ostrzegali rosyjskich wojskowych w nagraniu w sieciach społecznościowych ukraińscy żołnierze. Poddajcie się dzieciaki! - wezwali.

 

W nagraniu dwóch ukraińskich żołnierzy ostrzega, że rzeczywistość wojny na Ukrainie jest zupełnie inna niż Rosjanie się spodziewali. Żołnierze przekonują, że ukraińskie wojska mają znakomitą broń i doskonale orientują się w terenie, co działa na niekorzyść agresorów.

Ukraińcy namawiają Rosjan do poddania się

Ponadto w komunikacie do rosyjskich wojsk, Ukraińcy przypominają, że w sobotę "nawet niesławny generał Magomed Tuszajew, dowódca Czeczeńskiej Gwardii Narodowej Ramzana Kadyrowa ze swoją jednostką został rozgromiony, >>ginąc jak pies<<".

 

W końcu ukraińscy żołnierze przekonują, by rosyjskie wojska się poddały, gdyż "w porównaniu do Rosjan, my tu nie rozstrzeliwujemy jeńców na miejscu". "Nakarmimy was, damy wody (...), jesteśmy przyjaznymi ludźmi" - zachęcali. "Mamy gorącą herbatę, ubrania, prąd, (...) wszystko działa jak trzeba" - dodali.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Witalij Kliczko zapowiada ciężką noc. "Wróg dostaje szału"

 

"Wrócicie później do swoich matek, do swoich rodzin. W innym wypadku wszyscy tu na Ukrainie zginiecie na nic" - ostrzegli.

 

Nagranie kończy się pozdrowieniem "Sława Ukrainie"! 

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie