Wojna na Ukrainie. Ukraińscy żołnierze zaciekle bronią Kijowa. Stolicę otaczają Rosjanie

Świat
Wojna na Ukrainie. Ukraińscy żołnierze zaciekle bronią Kijowa. Stolicę otaczają Rosjanie
Twitter/Nexta
Mapa starć w stolicy Ukrainy

Ukraińscy żołnierze zaciekle bronią swojej stolicy. Miasto jest atakowane, słychać syreny alarmowe i odgłosy wybuchów. Doradca szefa ukraińskiego MSW przekazał, że wyeliminowano rosyjskich dywersantów, którzy przedostali się do kijowskiej dzielnicy Obołoń. Ukraińskie MSW opublikowało instrukcję sporządzania butelek zapalających, tzw. "koktajli Mołotowa".

W Kijowie po raz kolejny ogłoszono alarm przeciwlotniczy, a mieszkańców władze proszą o udanie się do schronów. Interfax-Ukraina pisze o wybuchach, które słychać w okolicy lotniska Żuliany.

 

W internecie opublikowano nagrania pokazujące rosyjski sprzęt wojskowy z oznaczeniami "Z". Według telewizji Nastojaszczeje Wriemia (Radio Free Europe) są to nagrania spod ukraińskiej stolicy.

 

 

Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało także o zniszczeniu rosyjskiej kolumny sprzętu w okolicach Hostomla pod Kijowem.

 

 

Mapa starć w stolicy Ukrainy zamieszczona na Twitterze.

Mieszkańcy przygotowują się na obronę miasta

Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych opublikowało na swoim oficjalnym profilu na Facebooku instrukcję sporządzania butelek zapalających, tzw. "koktajli Mołotowa".

 

Na grafice z wizerunkiem butelki zapalającej zamieszczonej przez ministerstwo widnieje napis "Przygotowujmy się!". Wypisano także kolejne kroki, jakie należy wykonać w celu przygotowania koktajlu oraz jego niezbędne składniki.

 

 

Jak przypominają ukraińskie media, w najnowszej historii Ukrainy "koktajl Mołotowa" był wykorzystywany przez demonstrantów w starciach z wojskiem podczas prounijnych protestów z 2014 roku znanych pod nazwą Euromajdanu.

Nieudana akcja rosyjskich dywersantów

Wyeliminowano rosyjskich dywersantów, którzy przedostali się do kijowskiej dzielnicy Obołoń - poinformował w piątek na Facebooku doradca szefa MSW Ukrainy, Anton Heraszczenko.

 

 

"Dywersanci, którzy wjechali na przejętych wcześnie pojazdach sił zbrojnych Ukrainy i ubrani w ukraińskie mundury, zostali zastrzeleni i unieszkodliwieni" - napisał Heraszczenko w opisie do nagrania, które zamieścił na Facebooku. Na 22-sekundowym filmiku widać zwłoki mężczyzny ubranego w mundur z ukraińskimi oznaczeniami.

Desant w pobliżu Kijowa

Rosyjskie samoloty Ił-76 wylądowały w Homlu na Białorusi – poinformował sztab generalny w Kijowie. Desant przemieszcza się w kierunku Czernihow-Kijów – wskazano.

 

"Z powodu zniszczenia pasa startowego na lotnisku Hostomel pod Kijowem przeciwnik postanowił na własną rękę przemieścić się z terytorium Białorusi po trasie Homel-Czernihów-Kijów" - podano w komunikacie sztabu na Facebooku.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Rosja gromadzi sprzęt wojskowy w obwodzie kijowskim

 

Według ukraińskich wojskowych rosyjski atak jest wspierany z terytorium Białorusi i z okupowanego Krymu, m.in. przy pomocy samolotów A-50 w obwodzie mińskim, które są używane do naprowadzania lotnictwa na cele.

 

W czwartek podawano nieoficjalnie, że z rosyjskiego Pskowa w kierunku Kijowa wyleciało 18 rosyjskich Iłów z desantem.

Po co Rosjanom Kijów?

- Celem wojsk rosyjskich jest zajęcie Kijowa i likwidacja obecnych władz Ukrainy, prezydent Wołodymyr Zełenski zostaje w ukraińskiej stolicy - poinformował w piątek jego przedstawiciel Mychajło Podolak.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Kwaśniewski: niewykluczone, że Rosjanie mają plan pojmać Zełenskiego

 

- Podstawowy scenariusz operacji specjalnej Rosji jest jasny. Jedynym celem jest wejście do Kijowa i zlikwidowanie władz Ukrainy, osobiście Wołodymyra Zełenskiego - powiedział Podolak. Dodał, że "Zełenski zostaje w Kijowie, on powinien zademonstrować niezłomność narodu ukraińskiego".

jk / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie