Wojna na Ukrainie. Lubelskie. Punkty medyczne przy granicy udzielają pomocy uchodźcom z Ukrainy

Polska
Wojna na Ukrainie. Lubelskie. Punkty medyczne przy granicy udzielają pomocy uchodźcom z Ukrainy
PAP/Wojtek Jargiło
Polsko-ukraińskie przejście graniczne

Od wczoraj udzieliliśmy już pierwszej pomocy przedmedycznej kilkunastu uchodźcom z Ukrainy. Z reguły były to bóle głowe, inne bóle spowodowane emocjami, a także zasłabnięcia - powiedziała dyrektor hrubieszowskiego szpitala Alicja Jarosińska. Placówka odpowiada za punkt medyczny w rejonie przejścia w Zosinie.

W zorganizowanych przy polsko-ukraińskiej granicy punktach recepcyjnych dla uchodźców działają również punkty medyczne, za które odpowiadają pobliskie szpitale. - Jeśli zakres pomocy okazałby się niewystarczający, to wtedy pogotowia z Zamościa i Chełma zabezpieczą transport do szpitali, gdzie uchodźcom udzielane będą niezbędne świadczenia – mówił wojewoda lubelski Lech Sprawka.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Rosja gromadzi sprzęt wojskowy w obwodzie kijowskim

 

Szpital w Hrubieszowie odpowiada za punkt medyczny w rejonie przejścia w Zosinie. Na miejscu znajdują się dwie pielęgniarki i karetka transportowa. - Od wczoraj udzieliliśmy już pierwszej pomocy przedmedycznej kilkunastu osobom. Z reguły były to bóle głowy, inne bóle spowodowane emocjami, nerwami, a także zasłabnięcia. Na razie nie było potrzeby kierowana kogoś do szpitala - powiedziała dyrektor hrubieszowskiego szpitala Alicja Jarosińska.

Wysoki poziom stresu

Wojewódzki szpital w Chełmie udziela pomocy w punkcie recepcyjnym w rejonie przejścia w Dorohusku. Na miejscu znajduje się pielęgniarka albo ratownik medyczny. Jak zaznaczyła dyrektor szpitala Kamila Ćwik, jeśli będzie potrzeba, to obsada zostanie zwiększona.

- Z tego, co wiem, to w czwartek do punktu recepcyjnego w Dorohusku trafiła jedna rodzina, ale nie wymagała pomocy medycznej – powiedziała dyrektor.

 

ZOBACZ: Szczerski: Rada Bezpieczeństwa ONZ wzywa Rosję do natychmiastowego wycofania wojsk z Ukrainy

 

Podkreśliła, że wśród personelu chełmskiego szpitala są również lekarze i pielęgniarki z Ukrainy. - Z pewnością będą stanowić też wsparcie w porozumiewaniu się z uchodźcami. Nam to ułatwi pracę, a drugiej stronie zmniejszy duży stres – zaznaczyła dyrektor szpitala w Chełmie.

 

Natomiast szpital w Tomaszowie Lubelskim udziela pomocy w punkcie recepcyjnym znajdującym się w Lubyczy Królewskiej, niedaleko przejścia w Hrebenne. - W punkcie medycznym jest zawsze dwóch naszych ratowników lub dwie pielęgniarki gotowych do udzielenia pierwszej pomocy. Stacjonuje też całodobowa karetka pogotowia z dwoma ratownikami, która może zapewnić transport do naszego szpitala. Z kolei na sobotę rano zaplanowane jest uruchomienie drugiego takie punktu medycznego - w Tomaszowie Lubelskim – przekazał zastępca dyrektora ds. medycznych szpitala w Tomaszowie Lubelskim Piotr Gozdek.

Po polskiej stronie uchodźcy znajdą schronienie, pomoc medyczną i wyżywienie

Z kolei, szpitale z Zamościa i Szczebrzeszyna zaangażowane są w funkcjonowanie punktu medycznego w rejonie przejścia Dołhobyczowie.

 

Na terenie województwa lubelskiego powstały cztery ośrodki recepcyjne dla uchodźców w Ukrainy. Mieszczą się one w pobliżu polsko-ukraińskich przejść granicznych: w Dorohusku, Dołhobyczowie, Hrebennem, Zosinie. Zapewnione w nich jest wyżywienie, możliwość odpoczynku, pomoc medyczna i informacje dla uchodźców.

 

ZOBACZ: Wojna na Ukrainie. Ostrzeżenie przed nalotami. Syreny alarmowe w Kijowie, Odessie, Lwowie

 

Nadbużański Oddział Straży Granicznej ochrania 296-kilometrowy odcinek granicy polsko-ukraińskiej w województwie lubelskim. W regionie funkcjonują cztery przejścia graniczne z Ukrainą: w Dorohusku, Hrebennem, Dołhobyczowie i Zosinie. Pojazdy ciężarowe odprawiane są na dwóch: w Hrebennem i Dorohusku. Do tego jeszcze funkcjonują dwa przejścia kolejowe (Dorohusk, Hrubieszów).

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie