Szczerski: Rada Bezpieczeństwa ONZ wzywa Rosję do natychmiastowego wycofania wojsk z Ukrainy

Polska
Szczerski: Rada Bezpieczeństwa ONZ wzywa Rosję do natychmiastowego wycofania wojsk z Ukrainy
PAP/EPA/JASON SZENES
Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski

Jest gotowy projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Ukrainy; projekt jest kompromisowy, ale mocny; wzywa Rosję do bezwarunkowego, natychmiastowego wycofania wojsk z terytorium Ukrainy - powiedział w piątek ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

Szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba poinformował w piątek nad ranem, że stolica Ukrainy, Kijów, znalazła się pod ciężkim ostrzałem rakietowym armii rosyjskiej.

 

Krzysztof Szczerski przekazał w rozmowie z Programem Pierwszym Polskiego Radia, że gotowy jest już projekt rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ na temat sytuacji na Ukrainie. - Mogę potwierdzić, że jest już gotowy tekst rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ, który będzie przyjmowany w piątek, czyli dzisiaj na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. Spodziewamy się oczywiście, że zostanie zawetowany przez Rosję - zaznaczył ambasador.

 

ZOBACZ: Ukraina. Rosyjski samolot zestrzelony nad Kijowem

 

W jego ocenie tekst jest "kompromisowy, ale jest mocny". - Wzywa Rosję do bezwarunkowego, natychmiastowego wycofania wojsk z terytorium Ukrainy, potwierdza nielegalność zarówno uznania przez Rosję tych pseudorepublik na wschodzie, ale także oczywiście fakt, że agresja rosyjska na Ukrainie jest złamaniem wszelkich zasad prawa międzynarodowego - oświadczył Szczerski.

Pierwsze kroki ONZ na początku marca

Dyplomata zwrócił zarazem uwagę, że drugim krokiem po ewentualnym wecie Rosji, jest uchwalenie rezolucji na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ, gdzie - jak przypomniał - żaden kraj nie ma prawa weta. - Zapewne rezolucja ta w tym czy innym kształcie przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, czyli wszystkich państw razem zebranych pewnie będzie podjęta - zaznaczył Szczerski. Według niego ZO ONZ może przyjąć dokument na początku przyszłego tygodnia.

 

Prezydent Wołodymyr Zełenski zaapelował w czwartek wieczorem o skierowanie sił pokojowych ONZ na Ukrainę. - Pomóżcie (naszej) armii dostawami broni i amunicji, poprzyjcie wysłanie na Ukrainę sił pokojowych ONZ - zaapelował Zełenski do obradujących wówczas w Brukseli przywódców UE.

 

ZOBACZ: Scott Morrison: Australia przekaże Ukrainie sprzęt wojskowy, ale nie broń

 

Szczerski, pytany o ten apel, powiedział, że wprowadzenie sił ONZ na teren Ukrainy jest niemożliwe z uwagi na stałą obecność Rosji w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. - Jest to niemożliwe dopóki Rosja ma prawo weta, bo bez rezolucji Rady Bezpieczeństwa, dającej mandat takim siłom, one nie będą mogły być rozlokowane - dodał.

 

Od czwartku trwa zakrojona na szeroką skalę rosyjska inwazja wojskowa na Ukrainę. Przeprowadzono ataki lotnicze na miasta i bazy wojskowe, wysłano żołnierzy i czołgi, które przekroczyły granice Ukrainy z wielu kierunków. 

mad/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie