Wojna na Ukrainie. Drugi dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]

Świat
Wojna na Ukrainie. Drugi dzień rosyjskiej inwazji [ZAPIS RELACJI]
Twitter/@nexta_tv

Drugi dzień rosyjskiego ataku na Ukrainę. Bombardowane są kolejne ukraińskie miasta, w tym Kijów. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o powszechnej mobilizacji. Zobacz zapis naszej relacji na żywo.

dsk/dk/polsatnews.pl
Czytaj więcej
Zapis relacji
Relacja zakończona

Kończymy relację. Dziękujemy. 

Stany Zjednoczone nałożą sankcje na prezydenta Rosji Władimira Putina, szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa i członków rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa - zapowiedziała w piątek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

Rosja niszczy atakami rakietowymi infrastrukturę przygraniczną Ukrainy – poinformowało w piątek ukraińskie MSW na Facebooku.

Jak podano, siły rosyjskie przeprowadziły tego dnia kilka ataków rakietowych z morza na obiekty Państwowej Straży Granicznej Ukrainy, położonych w obwodach odeskim i mikołajowskim nad Morzem Czarnym. Uszkodzonych zostało kilka posterunków obserwacji technicznej.

❗️Ракетними обстрілами ворог продовжує нищити прикордонну інфраструктуру Сьогодні російські ракети завдали кількох...

Opublikowany przez МВС України Piątek, 25 lutego 2022

Siły rosyjskie zostały powstrzymane w pobliżu miasta Konotop w obwodzie sumskim na północnym wschodzie Ukrainy; doznały wieczorem ciężkich strat - poinformowały w piątek ukraińskie władze wojskowe.

"W ciągu kilku dni interwencji na Ukrainie będzie zlikwidowanych tylu rosyjskich wojskowych, ilu w ciągu dwóch wojen czeczeńskich. Tysiące. Tysiące. Rządzący Rosją stał się zabójcą. Zabójcą nie tylko Ukraińców, ale też Rosjan" - napisał na Facebooku ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. 

Minister zwrócił się również do mieszkańców Federacji Rosyjskiej; do żon, matek i koleżanek rosyjskich żołnierzy i oficerów.

"Ukryjcie swoich bliskich, jeśli są wam drodzy. Nie wysyłajcie ich na pewną śmierć! Będą ich zabijać z każdego okna w każdym z ukraińskich miast" - zaapelował. 

Дорогі українці! Понад 40 годин відсічі російським окупантам довели, що у нас найпотужніша армія Європи і безстрашний...

Opublikowany przez Резніков Олексій Piątek, 25 lutego 2022

Niemcy wzmocnią NATO dodatkowymi żołnierzami i systemami uzbrojenia - zapowiedziała w piątek minister obrony Christine Lambrecht.

- Niemcy są wiarygodnym partnerem w NATO, a sojusznicy mogą na nich polegać - zapewniła.

Sytuacja w strefie wykluczenia wokół czarnobylskiej elektrowni, zajętej przez Rosjan, stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa całego europejskiego kontynentu - zaalarmowało w piątek ukraińskie ministerstwo energetyki. Już drugą dobę przetrzymywani są tam zakładnicy.

Ситуація в Зоні відчуження загрожує безпеці всього європейського континенту За інформацією виконуючого обов’язки...

Opublikowany przez Міністерство енергетики України Piątek, 25 lutego 2022

Setki ludzi przeszły w piątek w Rzymie ze świecami w rękach w marszu na rzecz pokoju i w proteście przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Na czele pochodu szedł burmistrz Roberto Gualtieri, a z nim politycy różnych ugrupowań, przedstawiciele społeczności Ukraińców i mieszkańcy stolicy. Podobny protest odbył się też w Bolonii.

Do godziny 19. w piątek 35 tys. osób przekroczyło granicę Ukrainy z Polską w stronę Polski - poinformował wiceszef ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker.

Ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski poinformował w piątek, że polskie placówki dyplomatyczne w Rosji działają w normalnym trybie.

- Ambasada pozostaje w kontakcie z Polakami i Polonią w tym kraju i nie notuje negatywnych sygnałów - dodał.

Uzbrojenie i sprzęt wojskowy, obiecane tydzień temu Ukrainie przez Holandię, nie dotarło jeszcze do zaatakowanego przez Rosję kraju - wynika z informacji minister obrony Kajsy Ollongren. Na Ukrainę miała trafić m.in. setka karabinów snajperskich z 30 tys. sztuk amunicji.

Dodatkowo Ukraina mogła liczyć na 3 tys. hełmów, 2 tys. kamizelek kuloodpornych, pięć radarów, trzydzieści wykrywaczy metali, dwa radary obserwacyjne pola bitwy i dwa przewodowe roboty wykrywające miny morskie.

Na zlecenie rządu Ukrainy werbowani są ochotnicy spośród ukraińskich hakerów, którzy mają pomagać chronić infrastrukturę krytyczną kraju oraz prowadzić cyberszpiegowskie misje przeciwko siłom rosyjskim - przekazał w piątek Reuters.

Według informacji agencji w czwartek rano - tuż po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji - na forach hakerskich pojawiły się wezwania do cyberwalki z Rosją. "Ukraińska cyberspołeczności! Nadszedł czas, by zaangażować się w cyberobronę naszego kraju" - apelowano i proszono hakerów i ekspertów ds. cyberbezpieczeństwa o przesyłanie swoich zgłoszeń za pomocą usługi Google Docs.

Kilka tysięcy osób wzięło w piątek udział w manifestacji "Jesteśmy z Ukrainą" na Rynku Staromiejskim w Toruniu, aby zaprotestować przeciwko agresji Rosji na to państwo. Obecnych było wielu Ukraińców, Białorusinów, a także tłumy Polaków.

W sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa uczniów, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z powiatów przy granicy z Ukrainą będą mogli zawiesić zajęcia stacjonarne – zakłada rozporządzenie szefa MEiN, które ma zostać podpisane w piątek.

🇵🇱🇺🇦 W sytuacji zagrożenia bezpieczeństwa uczniów, dyrektorzy szkół i placówek oświatowych z powiatów znajdujących się...

Opublikowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki Piątek, 25 lutego 2022
Więcej informacji TUTAJ.

Robert Lewandowski wydał oświadczenie ws. meczu z Rosją. 

"Wszystko co piękne w sporcie jest sprzeczne z tym co niesie ze sobą wojna. Dla wszystkich ludzi, którzy cenią wolność i pokój, to czas solidarności z ofiarami militarnej agresji na Ukrainę. Jako Kapitan Reprezentacji będę rozmawiał z kolegami z Drużyny w sprawie meczu z Rosją, żeby wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie i jak najszybciej przedstawić je prezesowi PZPN" - napisał Lewandowski na Twitterze.

Ukraińskie Ministerstwo Obrony zaprezentowało pociski przeciwpancerne NLAW, które mają powstrzymać rosyjskie czołgi. 

"Witajcie w piekle" - napisano pod zdjęciem.

Lider PO Donald Tusk zadeklarował, że w kwestii starań o zaostrzenie unijnych sankcji na Rosję rząd może liczyć na jego pełne wsparcie.

- Im większa determinacja Zachodu, w tym Polski, tym mniejsze szanse Putina na sukces - ocenił Tusk.

Rosyjskie siły nadal posuwają się w kierunku Kijowa, dążąc do okrążenia ukraińskiej stolicy, ale wojsko Ukrainy stawia silny opór, koncentrując się na obronie kluczowych miast - poinformował w piątek wieczorem szef brytyjskiego wywiadu wojskowego gen. Jim Hockenhull.

Nowe zdjęcia satelitarne amerykańskiej firmy Maxar Technologies pokazują około 150 niewidzianych wcześniej śmigłowców oraz kilka dużych zgrupowań sił lądowych na południowej Białorusi, w odległości około 30 km od granicy z Ukrainą - poinformowały w piątek media, w tym agencja Reutera.

Rosyjski prezydent Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow zostaną niezwłocznie dodani do listy osób objętych brytyjskimi sankcjami w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę - poinformowało w piątek biuro premiera Borisa Johnsona.

Brytyjski premier wezwał również światowych przywódców do wykluczenia Rosji z międzynarodowego systemu płatności SWIFT.

Rosyjscy dywersanci zatrzymani w Kijowie.

Ukraińska telewizja państwowa przeniosła swoje studio do bunkra w Kijowie z powodu nasilającego się rosyjskiego ostrzału.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski w "Gościu Wydarzeń" powiedział, że na Rosję należy nałożyć najostrzejsze sankcje, jakie można sobie wyobrazić. M.in. odbierać majątki oligarchom i uniemożliwić im i ich rodzinom wjazd na Zachód. Mówił, że UE musi wyciągnąć wnioski z błędów popełnionych w związku z Rosją i Władimirem Putinem. Dodał, że stolica przygotowuje się na przyjęcie uchodźców z Ukrainy.

Więcej informacji TUTAJ.

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau przekazał, że na piątkowym spotkaniu unijnych szefów MSZ w Brukseli dyskusja pokazała większą jedność w sprawie sankcji personalnych, ale także poszczególnych rozwiązań, takich jak odłączenie Rosji od sytemu SWIFT.

- Tu zdania były dużo mniej podzielone, niż wydawało się na początku - stwierdził. 

Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) rezygnuje z przyjęcia Rosji i zamknie swe biuro na Ukrainie - poinformowała w piątek ta międzynarodowa organizacja o profilu ekonomicznym skupiająca 38 wysoko rozwiniętych i demokratycznych państw.

"OECD solidaryzuje się z narodem ukraińskim" - napisano w komunikacie, w którym "potępiono z wielką mocą rosyjską agresję na wielką skalę wobec Ukrainy".

Tysiące ochotników i rezerwistów czekają w kolejkach w różnych regionach Ukrainy, by zgłosić się do obrony kraju – informują ukraińskie media.

Kijów jest w groźnej sytuacji, wzmacniana jest ochrona mostów, na wjeździe do miasta i przy obiektach strategicznych instalowane są posterunki kontrolne - poinformował w piątek mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko.

Przekazał, że w odstępie 3-5 minut w pobliżu elektrociepłowni na zachodzie Kijowa doszło do pięciu wybuchów.

Papież Franciszek wezwał do modlitwy w intencji zakończenia wojny trwającej na Ukrainie. Na profilu papieża na Twitterze Watykan zamieścił jego słowa o tym, że "wojna jest porażką polityki i ludzkości" oraz "haniebną kapitulacją".

Operatorzy komórkowi obniżyli ceny połączeń z Polski na Ukrainę i oferują darmowe pakiety, aby zapewnić emigrantom z Ukrainy kontakt z bliskimi.

Operatorzy telefonii komórkowi, tacy jak Play, T-Mobile, Orange i nju mobile od piątku obniżyli ceny połączeń i dają darmowe minuty, aby zapewnić możliwość kontaktu z bliskimi oraz dostęp do aktualnych informacji.

Wcześniej, od 24 lutego Plus uruchomił bezpłatny pakiet 500 minut do sieci komórkowych Kyivstar, Lifecell i Vodafone na Ukrainie.

W czasie, którego nikt nie chce przeżywać, solidarność jest naszą nadzieją. Dlatego Plus wspiera obywateli Ukrainy na...

Opublikowany przez Plus Czwartek, 24 lutego 2022

Księża biskupi bardzo stanowczo potępiają barbarzyńską decyzję prezydenta Rosji o rozpoczęciu działań wojennych przeciwko Ukrainie - czytamy w komunikacie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, wydanym po nadzwyczajnym zebraniu, które odbyło się w piątek.

Demonstracja przeciwko wojnie odbyła się w Petersburgu w piątek, w drugim dniu działań wojennych Rosji przeciwko Ukrainie. Przyszło na nią około 200 osób. Policja zatrzymała ponad 60 ludzi.

Protest odbył się w centrum Petersburga. Ludzie przyszli bez plakatów, nie wznosili też żadnych haseł. Kolumna przeszła w stronę Placu Pałacowego i została zatrzymana.

- Uczciwa Europa musi zatrzymać agresję. Wierzę, że dzięki naszym działaniom i naszemu wsparciu Ukrainy na wszelkie sposoby, jesteśmy w stanie tego dokonać - powiedział prezydent Andrzej Duda po szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki.

- Wierzę, że przyczynimy się do przywrócenia normalności i wolności na Ukrainie i dla Ukrainy, dla naszych sąsiadów - dodał prezydent.

Prezydent USA Joe Biden odbył w piątek rozmowę z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - przekazał Biały Dom. Rozmowa trwała 40 minut.

Prezydent Ukrainy poinformował, że omawiano m.in. pomoc wojskową dla Ukrainy w związku z rosyjską inwazją.

"Wzmacnianie sankcji, konkretna pomoc wojskowa i antywojenna koalicja były omawiane z POTUS. Jestem wdzięczny USA za silne wsparcie dla Ukrainy!" - napisał na Twitterze Zełenski.

Zawieszenie Rosji w prawach członka Rady Europy oznacza, że przedstawiciele tego kraju tracą "ze skutkiem natychmiastowym prawo uczestnictwa w pracach wszystkich organów RE" - przekazał rzecznik MSZ Paweł Jasina.

"To znak, że RE "nie będzie tolerować w swoim gronie państwa-agresora" - dodał.

W Kijowie słychać w piątek wieczorem salwy artylerii - poinformowała agencja Reutera, powołując się na świadka.

Wyłączenie Rosji z systemu SWIFT może zostać przyjęte w najbliższych dniach, w zależności od postępowania Rosji - poinformował w piątek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu szefów MSZ państw członkowskich w Brukseli.

Borrell wskazał, że ministrowie zdecydowali, że UE uderzy sankcjami we wszystkich, który odgrywają znaczącą rolę gospodarczą we wspieraniu reżimu Władimira Putina.

Włochy nie wetują wykluczenia Rosji z systemu płatności SWIFT - zapewnił w piątek szef włoskiego MSZ Luigi Di Maio w Brukseli. Podkreślił, że jego kraj zawsze głosuje zgodnie z linią Unii Europejskiej.

Wcześniej Włochy były wymieniane jako kraj, który nie zgadza się na tę formę sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę.

Celem rosyjskich ataków mogą być ukraińskie gazociągi; to może spowodować wstrzymanie tranzytu surowca do Europy - ostrzegło w piątek MSW w Kijowie.

Zaapelowano do mieszkańców kraju o informowanie o osobach mówiących z rosyjskim akcentem, które pojawiły się w ich regionie.

Prezydent Rosji Władimir Putin i minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow dodani do listy sankcji UE - poinformował w piątek po spotkaniu szefów MSZ państw UE szef unijnej dyplomacji Josep Borrell.

Dodał, że UE dotąd nałożyła sankcje tylko na dwóch przywódców - Białorusi i Syrii.

Odcięcie Rosji od systemu SWIFT, zamknięcie europejskiej przestrzeni powietrznej dla Rosji, zamrożenie i konfiskata majątków rosyjskich elit, odcięcie firm od rynków kapitałowych oraz odejście od kupowania paliw od Rosji - to sankcje, do nałożenia których ponownie wezwał w piątek premier Mateusz Morawiecki liderów UE.

Treść listu została opublikowana na facebookowym profilu premiera.

Setki samochodów czekają na przejściach granicznych z Polską na wyjazd z Ukrainy - poinformował rzecznik zachodniego regionalnego dowództwa ukraińskiej straży granicznej Roman Pawłenko.

W Uhrynowie-Dołhobyczowie na przejazd czeka 1150 samochodów, w Szeginiach-Medyce, w Smolnicy-Krościenku i Krakowcu-Korczowej - po 1000, w Jahodzinie-Dorohusku 850, a w Rawie Ruskiej-Hrebennem - 800 samochodów.

Niemcy są otwarte na odcięcie Rosji od systemu płatności międzybankowych SWIFT, ale najpierw muszą rozważyć konsekwencje tego kroku dla swojej gospodarki - poinformował w piątek minister finansów RFN Christian Lindner.

NEXTA publikuje nagranie z przesłuchania schwytanego rosyjskiego żołnierza. Rosyjscy żołnierze mieli usłyszeć, że to ich kraj został zaatakowany przez Ukrainę. 

Ukraina zachowała kontrolę nad terytoriami zaatakowanymi przez Rosję; najtrudniejsza sytuacja jest w miastach Charków i Sumy oraz na południu kraju - powiedział w piątek doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak.

Wcześniej Podolak oznajmił w rozmowie z agencją Reutera, że Ukraina pragnie pokoju i jest gotowa do rozmów z Rosją, w tym na temat statusu neutralności odnośnie do NATO.

Krajowa Rada Notarialna zaapelowała w piątek do notariuszy o wszechstronne wsparcie obywateli Ukrainy przy dokonywaniu przez nich czynności notarialnych związanych z załatwieniem formalności pozwalających na wjazd, pobyt, pracę czy naukę.

"Wyraźmy w ten sposób nasze wsparcie i solidarność z narodem ukraińskim, który znalazł się w dramatycznej sytuacji" - napisała KRN. Jednocześnie poinformowała, że wielu notariuszy rezygnuje z wynagrodzenia np. za poświadczenia podpisów w sprawach wyrażenia zgody na wydanie paszportu dla dziecka i na wyjazd z Ukrainy.

W związku z gromadzeniem się osób pod Ambasadą Rosji i Ukrainy wyłączony został ruch kołowy na ul. Belwederskiej na odcinku od ul. Gagarina do ul. Bagatela oraz na al. Jana Chrystiana Szucha - poinformowała Komenda Stołeczna Policji.

Największe grupy polityczne w Parlamencie Europejskim opowiedziały się za wykluczeniem Rosji z systemu międzynarodowych rozliczeń finansowych SWIFT. Takie stanowisko wyraziła też przewodnicząca europarlamentu Roberta Metsola.

"UE słusznie przyjmuje masowe, bezprecedensowe, surowe sankcje wobec Rosji. Potrzebujemy więcej i muszą one dalej sięgać, w tym wykluczyć Rosję z systemu SWIFT" - napisała szefowa PE.

Na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa ONZ o godz. 15 czasu nowojorskiego będzie głosowana rezolucja nakazująca Rosji natychmiastowe i bezwarunkowe wycofanie się z Ukrainy - poinformował ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski.

Dokonując inwazji na niepodległą Ukrainę, Władimir Putin pokazał swoją prawdziwą twarz, Europa musi więc wyzbyć się złudzeń wobec Rosji - pisze premier Mateusz Morawiecki w tekście opublikowanym w piątek przez dziennik "Financial Times".

"Agresja Federacji Rosyjskiej na Ukrainę definitywnie kończy epokę złudzeń w stosunkach Zachodu z Rosją. To, co było jasne dla Polski od lat, musi stać się oczywiste dla wszystkich państw zachodnich. Rosyjska inwazja na niepodległą Ukrainę pokazała prawdziwe oblicze Władimira Putina" - napisał polski premier.

Podkreślił, że Rosję może zatrzymać tylko jedność Zachodu z Ukrainą, a Unia Europejska i NATO nie mogą pozwolić, by choć przez chwilę powstało wrażenie, że są gotowe poświęcić przyszłość Ukrainy dla przywrócenia pokoju.

Rezerwy paliwowe są zabezpieczone na wiele dni do przodu na terenie całego kraju - zapewnił w piątek na konferencji prasowej rzecznik rządu Piotr Müller.

Przypomniał, że "w ostatnich dniach doszło do pojedynczych sytuacji, w których na poszczególnych stacjach dostawa nie doszła w odpowiednim czasie w stosunku do liczy osób, które przyjechały na stacje". Powiedział, że był to efekt dezinformacji, nieuzasadnionego zachowania społecznego.

Rosyjski państwowy regulator rynku mediów Roskomnadzor poinformował w piątek, że "częściowo ogranicza" dostęp do Facebooka, aby "chronić rosyjskie media". Serwis społecznościowy nałożył restrykcje na prokremlowskie media w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę.

Roskomnadzor podał w komunikacie, że Facebook "ma udział w łamaniu fundamentalnych praw i swobód człowieka, jak i praw i swobód rosyjskich obywateli".

- Polska jest obiektem działań dezinformacyjnych koordynowanych z Rosji - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. Jako przykłady podał pogłoski o brakach paliw i gotówki.

Zaapelował, by wyjaśniać niepokojące informacje pojawiające się w przestrzeni publicznej.

- Cele Rosji nie są ograniczone do Ukrainy. Rosja zażądała prawnie wiążących umów dotyczących rezygnacji z dalszego rozszerzania NATO oraz wycofania żołnierzy i infrastruktury z terytorium sojuszników, którzy przystąpili do Sojuszu po 1997 roku - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po zakończeniu spotkania szefów państw i rządów Sojuszu.

- Rosja otwarcie kontestuje europejski ład w dziedzinie bezpieczeństwa i używa siły, żeby osiągnąć swoje cele - dodał.

Francja opowiada się za wykluczeniem Rosji z międzynarodowego systemu transakcji płatniczych SWIFT - poinformował w piątek agencję AFP minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire. Jak dotąd kilka krajów europejskich, w tym Niemcy, wyraziło zastrzeżenia co do wykluczenia Rosji z tego systemu.

Z piątkowego komunikatu prasowego po nieformalnym spotkaniu ministrów finansów UE, Komisji Europejskiej i Europejskiego Banku Centralnego w Paryżu wynika, że "wszystkie opcje sankcji finansowych są na stole".

"Świat pociągnie Rosję i Białoruś do odpowiedzialności za ich działania wobec Ukrainy" - zapowiedzieli szefowie państw i rządów państw NATO w oświadczeniu opublikowanym po spotkaniu, które odbyło się w piątek.

"Z całą mocą potępiamy rosyjską inwazję na Ukrainę na pełną skalę, umożliwioną przez Białoruś. Wzywamy Rosję do natychmiastowego zaprzestania ataków militarnych, wycofania wszystkich sił z Ukrainy i zawrócenia z obranej przez siebie ścieżki agresji" - czytamy w oświadczeniu.

Na dworcach kolejowych w każdym mieście wojewódzkim w sobotę rano ruszą punkty informacyjne dla uchodźców z Ukrainy - zapowiedział w piątek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

W Warszawie będą trzy takie punkty: dwa na dworcach, a jeden na Lotnisku Chopina.

Ponad 50 tys. Ukraińców uciekło ze swego kraju w ciągu mniej niż 48 godzin od rozpoczęcia rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformował w piątek Filippo Grandi, Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR).

W czwartek mówił o 100 tys. osób wysiedlonych ze swoich domów.

Sojusznicy chcą uruchomić szpicę NATO, siły szybkiego reagowania powołane w 2014 r. po poprzedniej agresji Rosji na Ukrainę - dowiedziała się Dorota Bawołek, korespondentka Polsat News w Brukseli. Szpica pod dowództwem Francji ma liczyć ok. 5000 żołnierzy.

Więcej informacji TUTAJ.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zamieścił na swojej stronie na Facebooku nagranie wideo, na którym widać go w Kijowie wraz z innymi przedstawicielami władz, i zapewnił, że nadal będzie stąd bronić ojczyzny.

- Jesteśmy tu. W Kijowie. Bronimy Ukrainy. I tak będzie dalej. Chwała naszym obrońcom. Chwała naszym obrończyniom - mówi na nagraniu Zełenski.

"Konwój z amunicją, którą przekazujemy Ukrainie dotarł już do naszych sąsiadów - poinformował na Twitterze szef MON Mariusz Błaszczak. 

"Wspieramy Ukraińców, jesteśmy solidarni i stanowczo sprzeciwiamy się rosyjskiej agresji" - dodał. 

Europejska Unia Nadawców (EBU) poinformowała w piątek, że wykluczyła Rosję z tegorocznego konkursu piosenki Eurowizji, którego EBU jest organizatorem. Powodem jest inwazja Rosji na Ukrainę.

Rosyjskie wojsko ostrzelało karetki pogotowia w obwodach zaporoskim i czernihowskim, w południowo-wschodniej i północnej części Ukrainy - poinformował w piątek ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko.

Szef resortu zdrowia powiedział też w ukraińskiej telewizji, że rosyjskie siły ostrzelały szpital psychiatryczny w Czernihowie.

Sankcje na Rosję powinny być dużo szersze. Jestem przekonany, że ministrowie spraw zagranicznych państw UE, obradujący w piątek w Brukseli nie podejmą innej decyzji, jak o objęciu sankcjami Władimira Putina i Siergieja Ławrowa - powiedział wiceszef MSZ Marcin Przydacz.

Belgia może zacząć dostarczać broń na Ukrainę - poinformowała w piątek szefowa MSZ Sophie Wilmes i dodała, że ma nadzieję, iż "nie jest za późno".

Kilka dni temu dziennik "De Standaard" ujawnił, że rząd zignorował wcześniejsze prośby Kijowa o dostarczenie uzbrojenia i sprzętu wojskowego.

Obywatele polscy uciekający z Ukrainy i osoby pochodzenia polskiego, które mają Kartę Polaka, są odprawiani na przejściach granicznych poza kolejnością - podkreślił w piątek wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker.

Zapewnił też, że na wszystkich przejściach jest otwarty ruch pieszy.

Austriacka Rada Bezpieczeństwa Narodowego przekazała rządowi zalecenie, by ten działał na arenie międzynarodowej na rzecz wykluczenia Rosji z systemu finansowego Swift.

- Obecnie nie jest możliwy dialog z Rosją - podkreślił kanclerz Karl Nehammer.

Polscy twórcy gier komputerowych CD Project Red, którzy stworzyli kultową grę "Wiedźmin 3", przekazali milion złotych na fundusz humanitarny na pomoc Ukrainie. 

Ukraińskie media informują o potężnej eksplozji w Charkowie.

Rosja dokonała w piątek ograniczonego postępu, a Ukraina utrzymuje kontrolę nad kluczowymi miastami - poinformowało w piątek po południu brytyjskie ministerstwo obrony.

Rosyjska rakieta trafiła statek towarowy Namura Queen, pływający pod banderą Panamy na Morzu Czarnym, i spowodowała pożar. Nie ma informacji o rannych, sytuacja jest pod kontrolą - poinformowała w piątek ukraińska agencja spedycyjna Stark Shipping.

Nieco wcześniej w piątek naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny poinformował, że rosyjskie siły trafiły na Morzu Czarnym w statek zaopatrzeniowy Millennial Spirit, pływający pod banderą Mołdawii.

Wobec Polski prowadzona jest wojna informacyjna, polegająca na rozpowszechnianiu fałszywych informacji, ale generalnie Polska jest bezpieczna - powiedział przewodniczący sejmowej Komisji ds. Służb Specjalnych Waldemar Andzel (PiS).

Wiele organizacji, samorządów, przedsiębiorców i osób prywatnych z Małopolski zgłasza chęć przyjęcia uchodźców z Ukrainy - przekazał w piątek wojewoda małopolski Łukasz Kmita. Uruchomiono specjalny adres e-mailowy, pod który należy zgłaszać chęć przyjęcia uchodźców.

Osoby czy instytucje chcące przyjąć uchodźców z Ukrainy powinny zgłosić swój akces mailowo na adres ukraina@muw.pl. Zgłoszenie powinno zawierać: dokładną lokalizację obiektu, liczbę miejsc w danym obiekcie wraz z liczbą osób, które mogą zostać przyjęte w tym miejscu, koszty, termin, od którego wskazana liczba miejsc będzie dostępna, czas, na jaki możliwe jest wykorzystanie danego obiektu na wskazane cele, informację o możliwości wyżywienia w danym obiekcie z uwzględnieniem ciepłych posiłków i dane osoby koordynującej.

Starobielsk w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy został ostrzelany przez rosyjską armię - poinformował w piątek przedstawiciel MSW Anton Heraszczenko i opublikował nagranie z miejsca zdarzenia. Widać na nim zniszczone, płonące domy jednorodzinne i unoszący się dym.

Kolejne samorządy z woj. śląskiego zerwały umowy partnerstwa z rosyjskimi miastami w związku z agresją na Ukrainę.

Taką decyzję podjęli w piątek jednogłośnie radni z Będzina na nadzwyczajnej sesji, a wcześniej władze Mysłowic i Bytomia.

Rosyjskie siły pancerne otworzyły nową drogę natarcia w kierunku Kijowa, a większość wojsk pozostaje w odległości ponad 50 km od centrum miasta - poinformowało w piątek po południu brytyjskie ministerstwo obrony.

"Rosyjskie siły pancerne otworzyły nową drogę natarcia w kierunku Kijowa, po tym jak nie udało im się zdobyć Czernihowa. Większa część rosyjskich sił nacierających na Kijów pozostaje w odległości ponad 50 km od centrum miasta. Są doniesienia o sporadycznych starciach na północnych przedmieściach Kijowa, które będziemy monitorować" - napisało ministerstwo obrony w przekazanym poprzez Twittera komunikacie wywiadowczym.

Rosja została zawieszona w Radzie Europy po inwazji na Ukrainę - przekazał rzecznik rządu Piotr Müller. Informację potwierdził rzecznik tej organizacji Panos Kakawiatos. 

Wcześniej szef MSZ Włoch Luigi Di Maio informował, że Rosja została wykluczona z RE.

Po zaciętych walkach i mimo ogromnych wysiłków armii ukraińskiej atakujący znacznymi siłami Rosjanie w piątek przejęli kontrolę ważną przeprawę na Dnieprze do miasta Cherson - poinformował szef władz obwodu chersońskiego Hiennadij Łahuta.

Do godz. 16 w piątek do Polski z Ukrainy wjechało 25,5 tysiąca osób. To o 10 tysięcy osób więcej niż o tej porze w czwartek - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska.

Kolejki po stronie ukraińskiej są duże, czas oczekiwania na niektórych przejściach to nawet 24 godziny.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił się z prośbą do rektorów uczelni o wsparcie studentów i naukowców z Ukrainy. 

Minister zapewnił, że bierze pod rozwagę uruchomienie specjalnego programu stypendialnego dla obywateli Ukrainy i wsparcie finansowe uczelni, które ich przyjmą.

W efekcie wzmożonego ruchu na stacjach Orlenu wprowadzono rozwiązania zapewniające obsługę wszystkich klientów; kierowcy samochodów osobowych mogą zatankować jeden bak (50 litrów), a ciężarowych 500 litrów paliwa - poinformowało w piątek biuro prasowe PKN Orlen.

Rosja została wykluczona z Rady Europy - poinformował w piątek szef MSZ Włoch Luigi Di Maio. Decyzję podjął Komitet Ministrów organizacji, do której należy 47 państw, w tym prawie wszystkie europejskie.

- Włochy uważają, że jest to niezbędny krok w świetle niedopuszczalnej rosyjskiej agresji zbrojnej na Ukrainę, która stanowi ciężkie pogwałcenie prawa międzynarodowego - oświadczył szef MSZ. 

Opór stawiany przez Ukrainę jest większy, niż spodziewali się tego Moskwa, a jej ofensywa straciła trochę na impecie - powiedział w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Dodał, że według szacunków USA Rosja użyła dotąd około jednej trzeciej z ponad 150 tys. żołnierzy zgromadzonych wokół Ukrainy.

Mamy informacje wskazujące na to, że Rosja rozpoczęła desant morski z udziałem tysięcy żołnierzy pod Mariupolem nad Morzem Azowskim - podał w piątek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, celem ma być szturm na miasto i resztę Donbasu.

Rosja poinformowała Ukrainę o zgodzie na rozmowy. W skład delegacji Rosji mają wejść przedstawiciele MSZ, ministerstwa obrony i administracji prezydenta - poinformował w czwartek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Jako miejsce rozmów wymienił Mińsk.

Pieskow powiedział także, że strona ukraińska zaproponowała Warszawę jako miejsce rozmów, po czym kontakt się urwał.

Mieszkańcy jednej z podkijowskich miejscowości przygotowują koktajle Mołotowa, by pomóc ukraińskiej armii w odparciu rosyjskiej inwazji - informuje w piątek Radio Swoboda.

Na krótkim filmie opublikowanym również na profilu białoruskiego kanału Nexta na Twitterze widać mężczyzn, którzy w prowizorycznych warunkach przygotowują kilkadziesiąt butelek z płynem zapalającym. Używają do tego benzyny i styropianu, który zwiększa skuteczność.

Cztery osoby cywilne zginęły w piątek w obwodzie kijowskim na skutek rosyjskiego ataku lotniczego - poinformowała agencja UNIAN, powołując się na władze obwodowe. Rannych jest 15 osób.

We Lwowie wprowadzono w piątek godzinę policyjną - poinformowała agencja Interfax-Zapad, powołując się na przedstawiciela władz położonego na zachodzie Ukrainy miasta.

Godzina policyjna będzie obowiązywać od 22.00 do 6.00. Szef lwowskiej administracji wojskowej Maksym Kozycki powiedział, że mieszkańcom zatrudnionym w kluczowych obiektach infrastruktury zostaną wydane przepustki.

W Czernihowie na północy Ukrainy Rosjanie zaatakowali budynek Służby Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) i przepompownię - pisze portal Ukraińska Prawda.

Rosjanie ostrzeliwują rakietami dzielnice mieszkalne w Charkowie w północno-wschodniej Ukrainie. 

- Jesteśmy przygotowani do przyjmowania obywateli Ukrainy, którzy coraz liczniej pojawiają się w Polsce – zapewnił w piątek wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Wojewoda ocenił, że liczba przygotowanych miejsc dla uchodźców jest "wystarczająca w obliczu obecnej sytuacji, która jest monitorowana na bieżąco".

Istnieje wyraźne ryzyko osiągnięcia latem ceny 125 dolarów za baryłkę ropy - ocenili analitycy Goldman Sachs w piątkowej nocie.

Dalsza eskalacja konfliktu na Ukrainie prawdopodobnie spowoduje wzrost cen gazu ziemnego, pszenicy, kukurydzy i ropy naftowej w Europie - podkreślili. Może podrożeć też złoto.

"W związku z bieżącą sytuacją od godziny 15.00 czasu lokalnego PLL LOT zawieszają połączenia do Moskwy oraz St. Petersburga - poinformował w piątek rzecznik spółki Krzysztof Moczulski.

"Dla rejsów tranzytowych zostaną opracowane alternatywne trasy przelotów" - dodał.

Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba napisał na Twitterze, że rosyjski ostrzał przedszkola w Ochtyrce w obwodzie sumskim jest zbrodnią wojenną. Na skutek ataku część dzieci jest ciężko ranna.

"Dzisiejsze rosyjskie ataki na przedszkole i sierociniec to zbrodnie wojenne i pogwałcenie Statutu Rzymskiego. Wspólnie z prokuraturą generalną zbieramy ten i inne fakty, które niezwłocznie prześlemy do Hagi. Odpowiedzialność jest nieunikniona" - napisał Kułeba.

Prezydent Syrii Baszar el-Asad w telefonicznej rozmowie z przywódcą Rosji Władimirem Putinem w piątek chwalił rosyjską inwazję na Ukrainę i potępił towarzyszącą jej "histerię" państw zachodnich. 

- To, co dzieje się dzisiaj, to korekta historii i przywrócenie na świecie równowagi zburzonej po rozpadzie Związku Radzieckiego - powiedział Asad według państwowej agencji prasowej SANA.

Jego zdaniem Rosja ma prawo sprzeciwiać się "ekspansji NATO", które jest "globalnym zagrożeniem i narzędziem do destabilizacji świata", a "za chaos i rozlew krwi odpowiadają państwa Zachodu".

Władze Słowacji skierowały na granicę z Ukrainą 500 żołnierzy do pomocy policyjnym strażnikom granicznym, poinformował w piątek minister obrony Jaroslav Nad.

Minister spraw wewnętrznych Roman Mikulec powiedział, że na słowackich przejściach nie ma napływu ludności ukraińskiej.

Ok. 1,5 tys. obywateli Ukrainy odwiedziło od czwartkowego popołudnia punkt recepcyjny na dworcu PKP w Przemyślu (Podkarpackie) - poinformował w piątek zastępca komendanta wojewódzkiego PSP w Rzeszowie starszy brygadier Daniel Dryniak.

- Punkt działa drugą dobę. Zgłaszających się kierujemy do miejsc docelowych. Dużo osób korzysta z pomocy - powiedział Dryniak.

- Komitet Ministrów Rady Europy, z inicjatywy Ukrainy i Polski, uruchomił procedurę zawieszenia członkostwa Rosji w Radzie Europy - poinformował premier Mateusz Morawiecki. 

Władze telewizji publicznych w Szwecji, Danii oraz Norwegii domagają się wykluczenia Rosji z konkursu piosenki Eurowizji. Fiński nadawca zagroził, że nie wyśle swojego reprezentanta do Turynu, gdzie w maju ma odbyć się finał, jeśli wystąpi rosyjski artysta.

- Atak Rosji na Ukrainę jest sprzeczny ze wszystkimi wartościami, za którymi opowiadamy się (...). Nie możemy wziąć udziału w wydarzeniu, które Rosja może wykorzystać do własnych interesów - oświadczył w piątek dyrektor kreatywny fińskiej telewizji publicznej Yle, Ville Vilen.

Jesteśmy przygotowani na przyjęcie uchodźców - zadeklarował w piątek wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Jak podkreślił, zasoby związane z przyjmowaniem, m.in. na terenie woj. śląskiego, potrzebujących Ukraińców będą zwiększane w zależności od potrzeb, aby każdy uzyskał pomoc.

Ministrowie spraw zagranicznych państw UE, obradujący w piątek w Brukseli, debatują nad możliwością zamrożenia zagranicznych aktywów prezydenta Rosji Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych tego kraju Siergieja Ławrowa.

Z informacji podawanych przez Bloomberga wynika, że ministrowie skłaniają się ku akceptacji restrykcji personalnych wobec Putina i Ławrowa. Nie chcą im jednak uniemożliwiać podróżowania do i przez UE, by utrzymać otwartą furtkę dla rozwiązania dyplomatycznego w sprawie inwazji Rosji na Ukrainę.

- Rosja zniszczyła pokój na kontynencie europejskim. To, przed czym ostrzegaliśmy całymi miesiącami, wydarzyło się. (...) Rosja ponosi wyłączną odpowiedzialność za celową, przeprowadzoną z zimną krwią i od dawna planowaną inwazję - powiedział sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

- Potępiamy rosyjską agresję w najmocniejszych słowach i wzywamy do zaprzestania działań militarnych. Stoimy u boku odważnego narodu Ukrainy. W pełni popieramy suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy oraz jej prawo do samoobrony i decydowania o własnym losie - dodał. 

W związku z nasileniem się rosyjskiej inwazji ambasada Litwy na Ukrainie będzie działać na granicy tego kraju z Polską - poinformowało w piątek MSZ w Wilnie. Według resortu obecnie jest na Ukrainie około 3 tys. obywateli Litwy.

MSZ wskazało, że w razie potrzeby, czy problemów związanych z podróżą należy zwracać się do konsulatu Litwy we Lwowie, bądź do czasowej ambasady na granicy z Polską.

Estonia wysyła na Ukrainę dodatkowe pociski Javelin i amunicję przeciwlotniczą - poinformowała w piątek telewizja publiczna ERR, powołując się na ministerstwo obrony.

- Dostarczamy (...) 25 tys. opakowań suchej żywności, sprzęt medyczny, amunicję, dodatkowe pociski Javelin i amunicję przeciwlotniczą - powiedział Kusti Salm, stały sekretarz ministerstwa.

Ukraińskie pojazdy wojskowe przybywają do Kijowa, aby bronić stolicy przed nadciągającymi wojskami rosyjskimi - poinformowało w piątek ukraińskie MSW. Mer Kijowa Witalij Kliczko powiedział wcześniej, że miasto znalazło się w fazie defensywnej.

- Miasto weszło w fazę obrony. Teraz w niektórych dzielnicach słychać strzały i wybuchy. Ukraińskie wojsko niszczy grupy dywersyjne Rosjan. Niektóre grupy dywersyjne niestety już spenetrowały stolicę. Wróg chce rzucić Kijów na kolana i nas zniszczyć - podkreślił Kliczko.

Co najmniej 260 uchodźców z Ukrainy skorzystało już z punktów recepcyjnych znajdujących się przy granicy w województwie lubelskim. Sądzę, że dzisiaj na pewno przekroczymy tysiąc – poinformował wojewoda lubelski Lech Sprawka.

Z informacji przekazanych przez wojewodę wynika, że połowa z grupy 260 uchodźców została skierowana do ośrodków zbiorowego zakwaterowania na Lubelszczyźnie i w innych regionach ze względu na to, że nie miała wcześniej zapewnionego miejsca pobytu w Polsce. 90 osób wymagało organizacji transportu do tych miejsc zakwaterowania.

Rząd RFN podtrzymuje swój sprzeciw wobec wykluczenia Rosji z systemu płatności SWIFT w ramach sankcji za inwazję na Ukrainę.

- Zawieszenie SWIFT byłoby technicznie trudne do przygotowania i miałoby również ogromny wpływ na transakcje płatnicze w Niemczech, dla niemieckich firm prowadzących interesy z Rosją - powiedział w piątek rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

Rosjanie w pierwszy dzień wojny z Ukrainą wypłacili z banków 111 mld rubli gotówką (ponad 1,3 mld dolarów) - podała w piątek niezależna "Nowaja Gazieta". Największe banki, w tym objęte sankcjami USA, zapewniają klientów, że działają w zwykłym trybie.

Ostatni raz tak masowo Rosjanie wypłacali gotówkę w marcu 2020 roku. Wówczas rozpoczęła się pandemia koronawirusa, a prezydent Władimir Putin zaproponował wprowadzenie podatku od wysokich lokat bankowych. Suma wypłat była wówczas nawet wyższa - ponad 170 mld rubli.

Rząd Irlandii w trybie natychmiastowym zniósł tymczasowo obowiązek wizowy dla obywateli Ukrainy - ogłosiła w piątek irlandzka minister sprawiedliwości Helen McEntee.

Resort sprawiedliwości wyjaśnił, że obywatele Ukrainy, którzy w tym okresie będą podróżować do Irlandii bez wizy, będą mieli 90 dni od przyjazdu na uregulowanie swojej sytuacji.

Światowe federacje sportowe powinny przenieść albo odwołać zawody planowane w Rosji lub na Białorusi - wezwał w piątek Międzynarodowy Komitet Olimpijski, dzień po rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Minister transportu Czech Martin Kupka poinformował w piątek o zamknięciu od północy czeskiej przestrzeni powietrznej dla rosyjskich samolotów przewoźników. Działania w tym zakresie strona czeska ma konsultować z Polską.

Prezydent Rosji Władimir Putin w rozmowie telefonicznej z przywódcą ChRL Xi Jinpingiem wyraził w piątek skłonność do negocjacji na wysokim szczeblu z Ukrainą - przekazało chińskie MSZ. Xi poparł rozwiązanie sporu na drodze negocjacji.

Xi ocenił, że "konieczne jest porzucenie zimnowojennej mentalności, uszanowanie uzasadnionych obaw o bezpieczeństwo wszystkich krajów i stworzenie zrównoważonego, skutecznego i trwałego mechanizmu bezpieczeństwa w Europie poprzez negocjacje" - napisano w komunikacie.

Były prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oznajmił w piątek w rozmowie z CNN, że będzie bronił Kijowa przed rosyjską inwazją razem z batalionem obrony terytorialnej. Przyznał jednak, że jednostka ma ograniczoną ilość broni, przez co nie może przyjąć wielu chętnych.

Łącząc się z telewizją z centrum ukraińskiej stolicy, Poroszenko stwierdził, że jest w liczącym 300 osób oddziale i że walki w stolicy trwają kilka kilometrów od nich.

Delegowani pracownicy ambasady Niemiec w Kijowie wyjechali do Polski w związku z rozpoczętą w czwartek inwazją Rosji na Ukrainę. Ambasada w Kijowie nie jest jednak całkowicie zamknięta - poinformowano w piątek w Berlinie. Lokalni pracownicy nadal są na miejscu.

Oprócz ambasady Niemiec w Kijowie z powodu wojny czasowo zamknięto także Konsulat Generalny RFN w Dnieprze - pisze agencja dpa.

Premier Izraela Naftali Benet rozmawiał z ukraińskim prezydentem Wołodymyrem Zełenskim i zaoferował Ukrainie pomoc humanitarną. Wyraził nadzieję na szybkie zakończenie walk w tym kraju - poinformowały w piątek jego służby prasowe.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier zaapelował do prezydenta Rosji Władimira Putina o natychmiastowe przerwanie inwazji na Ukrainę.

- Niech pan zatrzyma szaleństwo tej wojny. Teraz! - wezwał Steinmeier w piątkowym oświadczeniu. Zaapelował również do obywateli RFN o podjęcie działań solidarnościowych na rzecz Ukrainy.

Po zaatakowaniu Ukrainy przez Rosję i ogłoszeniu przez USA kolejnej transzy sankcji na Rosję, rodzą się pytania nt. dalszej współpracy USA i Rosji w projekcie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Na razie wygląda na to, że współpraca będzie kontynuowana – pisze portal Space.com, który przeanalizował najnowsze wypowiedzi polityków i władz agencji kosmicznych.

Przepisy ws. zamknięcia przestrzeni powietrznej dla rosyjskich linii lotniczych są niezwłocznie procedowane; zakaz będzie obowiązywał od północy - poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller. Wcześniej przygotowanie uchwały w tej sprawie polecił premier Mateusz Morawiecki.

Papież Franciszek podczas wizyty w ambasadzie Rosji przy Stolicy Apostolskiej w piątek pytał o sytuację na Ukrainie i wyraził zaniepokojenie o ludność - tak tę bezprecedensową wizytę zrelacjonował rosyjskim mediom ambasador Aleksandr Awdiejew.

Rano w piątek papież udał się do siedziby ambasady położonej w pobliżu Watykanu. To nadzwyczajny gest, poza wszelkim protokołem. Do ambasady przy via della Conciliazione pojechał małym białym samochodem.

Biuro prasowe Watykanu wyjaśniło, że Franciszek złożył tę wizytę, by wyrazić zaniepokojenie wojną na Ukrainie.

Za wojnę na Ukrainie odpowiedzialna jest tylko putinowska Rosja. Nie możemy poprzestać na biernym potępianiu tego brutalnego ataku, musimy mocniej wspierać Ukrainę, szczególnie poprzez dostawy uzbrojenia - powiedział na szczycie Bukaresztańskiej Dziewiątki prezydent Andrzej Duda.

Więcej informacji TUTAJ.

Kraje Bukaresztańskiej Dziewiątki - inicjatywy zapoczątkowanej przez Polskę i Rumunię w 2014 roku - wiedzą, co to walka o wolność i suwerenność - napisała w piątek na Twitterze przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, która bierze udział w szczycie B9 w Warszawie.

"Jestem na spotkaniu Bukaresztańskiej Dziewiątki z przywódcami Polski, Rumunii, Bułgarii, Czech, Estonii, Węgier, Łotwy, Litwy i Słowacji. Kraje te kilka dekad temu zerwały kajdany sowieckiej okupacji. Wiedzą, co to walka o wolność i suwerenność. Wszyscy jesteśmy za Ukrainą" - zadeklarowała von der Leyen.

Rosjanie sprzeciwiający się inwazji na Ukrainę "nie mają prawa organizować akcji protestacyjnych w celu wyrażenia swojego punktu widzenia" bez uprzedniego uzyskania pozwolenia - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow podczas telekonferencji z zagranicznymi dziennikarzami.

Zgodnie z rosyjskim prawem duże demonstracje wymagają złożenia wniosku o zezwolenie nie później niż 10 dni przed wydarzeniem (nie wcześniej niż 15 dni przed). Na tych, którzy protestują bez pozwolenia, mogą zostać nałożone wysokie grzywny, a w niektórych przypadkach nawet kary więzienia.

Rosja jest gotowa wysłać delegację do Mińska na negocjacje z Ukrainą - powiedział w piątek rzecznik Władimira Putina, Dmitrij Pieskow, cytowany przez portal RBK.

- W jej skład mogą wchodzić przedstawiciele ministerstwa obrony, ministerstwa spraw zagranicznych oraz administracji prezydenckiej - dodał.

W piątek o godzinie 10 do Dorohuska (Lubelskie) przyjechał pociąg relacji Kijów - Warszawa uchodźcami z Ukrainy. Pociąg był wypełniony głównie rodzinami z małymi dziećmi i młodymi ludźmi. Wiele osób płakało i podkreślało, że uciekają od wojny.

Pociąg do Dorohuska przyjechał z sześciogodzinnym opóźnieniem. Do Polski przyjechało nim 180 uchodźców z Ukrainy. W Dorohusku funkcjonariusze Straży Granicznej sprawdzili paszporty podróżnych oraz udzielali informacji o możliwościach wsparcia dla uchodźców.

Rząd Niemiec uważa, że życie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego jest zagrożone z powodu rosyjskiej inwazji - pisze dziennik "Bild", cytując rzecznika rządu Steffena Hebestreita, który powiedział, że "naiwnością byłoby twierdzić, że Zełenski nie jest w niebezpieczeństwie".

Napływ uchodźców wojennych z Ukrainy może być duży, jest organizowana pomoc dla nich - powiedział wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski, który w piątek w formie wideokonferencji rozmawiał o tej pomocy ze wszystkimi lokalnymi samorządami z regionu. 

Bohdan Paszkowski poinformował, że od jakiegoś czasu były przygotowywane miejsca, w których można zakwaterować uchodźców w całej Polsce. Mówił, że także w Podlaskiem jest przygotowanych "wiele miejsc" np. w hotelach, pensjonatach, aby weprzeć uchodźców. Nie podał konkretnych liczb, ale określił - że liczba tych miejsc jest "znaczna".

Przedstawiciele różnych wspólnot religijnych i organizacji działających na rzecz mniejszości pod nazwą Wspólnota Sumienia - Koalicja Wzajemnego Szacunku, zaapelowali m.in. do władz państwa, samorządów, Kościołów i organizacji pozarządowych o udzielenie wszelkiego wsparcia Ukraińcom, którzy mogą szukać schronienia w Polsce.

Jak napisano w wydanym oświadczeniu dotyczącym agresji Rosji na Ukrainę, Europa "nie widziała takiego aktu międzynarodowego terroryzmu państwowego od 1945 roku".

Po napaści na Ukrainę Goleniów zrywa współpracę z rosyjskim miastem Gurjewskiem w obwodzie kaliningradzkim.

"Dla każdego obserwatora wydarzeń na Ukrainie, czyli regularnej wojny, której powodem jest agresja Rosji na niepodległe, niezależne państwo, nie ulega żadnej wątpliwości, że jakakolwiek współpraca z organizacjami agresora, czy też z miastami partnerskimi powinna być natychmiast zerwana" – przekazał burmistrz Goleniowa Robert Krupowicz.

W związku z agresją Rosji na Ukrainę stajemy wobec pięciu zagrożeń: to samotność Polski, spory wewnętrze, dezinformacja i dywersja, chaos, a także bezczynność - oświadczył w piątek lider PO podczas posiedzenia nadzwyczajnego zarządu PO.

- Bardzo prawdopodobne, że utracimy połączenia telefoniczne i inne mobilne połączenia z niektórymi rejonami wschodniej Ukrainy - powiedziała w piątek Helena Krajewska z Polskiej Akcji Humanitarnej. - W części miast nie ma prądu i wody, jest odcięty gaz - dodała.

W piątek w Warszawie rozpoczął się nadzwyczajny szczyt przywódców państw Bukaresztańskiej Dziewiątki, czyli państw Europy Środkowo-Wschodniej należących do NATO. Tematem spotkania jest rosyjska agresja na Ukrainę oraz sytuacją bezpieczeństwa w naszej części Europy.

W związku ze zwiększonym zapotrzebowaniem na gotówkę, Narodowy Bank Polski informuje, że posiada wystarczające zapasy w pełni umożliwiające pokrycie zapotrzebowania klientów banków na pieniądz gotówkowy – podano w piątkowym komunikacie banku centralnego.

Na sytuację zareagował również Urząd Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF), który zapewnił, że nie ma w planach wprowadzać limitów na wypłaty gotówki. 

Władze Formuły 1 w związku z rosyjską agresją na Ukrainę postanowiły odwołać wyścig o Grand Prix Rosji. Zawody miały się odbyć 25 września w Parku Olimpijskim w Soczi.

Grand Prix Rosji do kalendarza dołączyło w 2014 roku. Organizatorzy F1 oświadczyli, że w powstałych okolicznościach niemożliwe jest przeprowadzenie wyścigu.

 

Kolektyw hakerski Anonymous oficjalnie jest w stanie cyberwojny z Rosją - ogłosili aktywiści Anonymous na Twitterze. W piątek nie działało już szereg rosyjskich witryn, m.in Russia Today.

"Ukraina, która jest państwem demokratycznym, została najechana przez faszystowską dyktaturę. To nie jest konflikt pomiędzy NATO i Rosją, to walka demokracji z faszyzmem" - oświadczyli Anonymousi na Twitterze.

Manchester United zrywa współpracę z rosyjskimi liniami lotniczymi Aeroflot. 

"W związku z wydarzeniami na Ukrainie, cofnęliśmy prawa sponsorskie Aeroflotu. Dzielimy się obawami naszych fanów na całym świecie i przekazujemy nasze współczucie osobom poszkodowanym" - czytamy w oficjalnym komunikacie na stronie klubu. 

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy: Rosjanie na Morzu Czarnym trafili w statek pod banderą Mołdawii.

Premier Mateusz Morawiecki: poleciłem przygotowanie uchwały Rady Ministrów, która doprowadzi do zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Polską dla rosyjskich linii lotniczych.

Ukraiński sprzęt wojenny wjeżdża do Kijowa, by bronić miasta - poinformował w piątek w wiadomości wideo zamieszczonej na Facebooku doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.

- Teraz ukraiński sprzęt wojenny wjeżdża do Kijowa, aby utrzymać obronę miasta – oświadczył Denysenko. Zaapelował do mieszkańców, aby nie filmowali ani nie zamieszczali informacji o ruchach wojska. 

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że przygotowywany jest pociąg ratunkowy, który może zabrać z Ukrainy 150 osób. 

- Wojna jest bardzo blisko nas. Sytuacja jest naprawdę poważna i niebezpieczna. Trzeba ją ogarnąć modlitwą i postem. Bądźmy solidarni z narodem ukraińskim i pomagajmy im duchowo, w wymiarze ludzkim a nawet bądźmy gotowi na pomoc militarną, bo mają prawo się bronić - powiedział metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w przesłaniu na Wielki Post.

Mer Kijowa, Witalij Kliczko poinformował, że "miasto przechodzi do defensywy".

Nawet 5 mln osób może opuścić Ukrainę w wyniku ataku ze strony Rosji - wynika z przedstawionych w piątek na konferencji prasowej w Genewie szacunków ONZ. Wskutek działań wojennych zginęło tam już 25 cywilów, a 102 zostało rannych.

Wieś Hawryliwskie na północny zachód od Kijowa została ostrzelana przez siły rosyjskie w piątek – poinformowały kijowskie władze obwodowe.

Podano również, że w wyniku ataku są ofiary pośród cywilów.

Pasażer pierwszego po wybuchu wojny na Ukrainie pociągu z Kijowa do Warszawy prezentuje zdjęcie zniszczonego w wyniku ostrzału rakietowego budynku w Kijowie, na kolejowym przejściu granicznym w Dorohusku.

Fot. PAP/Wojtek Jargiło

Rosyjskie siły zbrojne ostrzelały przedszkole w ukraińskim mieście Ochtyrka w obwodzie sumskim, 120 km na zachód od Charkowa - informuje serwis Euromaidan PR.

Stacje metra w Kijowie służą mieszkańcom za schrony. 

- To nie jest po prostu wtargnięcie Rosji na Ukrainę, to początek wojny przeciw Europie. Przeciwko jedności Europy. Przeciwko elementarnym prawom człowieka w Europie. Przeciwko wszystkim prawom współistnienia na kontynencie – powiedział prezydent Zełenski. 

 

- Uruchomiona zostanie platforma pomagamukrainie.gov.pl, na której będzie można zgłaszać z jednej strony gotowość pomocy, z drugiej zapotrzebowanie na pomoc - powiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Turecki minister spraw zagranicznych Mevlut Cavusoglu przekazał, że Turcja nie może powstrzymać rosyjskich okrętów wojennych przed wpływaniem na Morze Czarne przez tureckie cieśniny ze względu na prawo międzynarodowe. Turcja nie nie jest pewna, czy sytuacja na Ukrainie wyczerpuje znamiona wojny - podała w piątek Agencja Reutera.

Pociski wystrzeliwane są w stronę ukraińskich miast. Rosyjski żołnierz pozuje na ich tle.

Mieszkańcy Kijowa przygotowują się do obrony stolicy. 

Rosja przygotowuje do wysłania na Ukrainę 10 tys. żołnierzy z Czeczeni. 

- Polska jest w pełni przygotowana do przyjęcia uchodźców z Ukrainy - oświadczyła na konferencji prasowej w Brukseli rzeczniczka Komisji Europejskiej ds. wewnętrznych i migracji Anitta Hipper.

- Prawie dwa tysiące odważnych Rosjan zostało brutalnie zatrzymanych w dziesiątkach miast za udział w spokojnych protestach na rzecz pokoju i przeciwko nieuzasadnionemu atakowi na suwerenne państwo Ukrainy. Kreml to nie Rosja. Putin to nie naród rosyjski - napisał szef unijnej dyplomacji Josep Borrel.

 

Europa ma dość siły, by powtrzymać agresję na Ukrainę – oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, apelując do Zachodu o dalsze sankcje przeciw Rosji, a do zwykłych ludzi o protesty i domaganie się pokoju

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi rozmowy, bo powstrzymać śmierć ludzi – podała agencja Interfax-Zapad

Rano w piątek na przejściach granicznych Ukrainy z Mołdawią tworzyły się wielokilometrowe kolejki, podało ministerstwo spraw zagranicznych Mołdawii. Według resortu ich przyczyną jest masowy napływ uchodźców po czwartkowej inwazji Rosji na Ukrainę.

Jak poinformowała podczas piątkowej konferencji prasowej w Kiszyniowie szefowa MSW Mołdawii Ana Revenco, najdłuższa kolejka, sięgająca do 8 km, występuje na przejściu granicznym Majaki-Udobne – Palanca.

Premier Włoch Mario Draghi powiedział w piątek w parlamencie, że możliwe jest dalsze zaostrzenie sankcji przeciwko Rosji za atak na Ukrainę, jeśli te dotychczas ustalone okażą się niewystarczające. Nie wykluczył konieczności ponownego otwarcia elektrowni na węgiel, by uzupełnić ewentualne braki.

W Równem pod wojskowym urzędem ds. rekrutacji ustawiają się kolejki cywilów chętnych do wstąpienia do armii. 

W Kamieńcu Podolskim zostali zatrzymani rosyjscy sabotażyści.

Po rosyjskiej napaści na Ukrainę Międzynarodowa Federacja Narciarska (FIS) zdecydowała, że do końca sezonu 2021/22 w Rosji nie odbędą się żadne zawody. Zostaną one odwołane lub przeniesione w inne miejsce.

Telewizja kablowe nadające w Polsce wycofują się ze swojej oferty rosyjskie programy. Jest to wynik uchwały KRRiT ws. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych programów: Russia Today, RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV, Russija 24.

Na godzinę 12.20 (11.20 czasu polskiego-red.) wszystkie rosyjskie grupy zwiadowcze w Kijowie zostały zneutralizowane - poinformował ukraińską agencję informacyjną UNIAN doradca administracji prezydenta Ukrainy, Ołeksij Arestowycz.

Według Arestowycza "grupy rosyjskich chuliganów" pojawiły się na Obołoniu, Łukjaniwce i w rejonie peczerskim.

W miejscowości Melitopol pocisk uderzył w budynek mieszkalny. Ranna została 12-letnia dziewczynka i jej ojciec. 

- Wiele osób do nas przyjedzie. Z posłem Sławomirem Nitrasem, z którym mamy wspólne biuro, zdecydowaliśmy się oddać je na potrzeby uchodźców. Jako ludzie jesteśmy gotowi pomagać temu uciemiężonemu narodowi najbardziej jak potrafimy - powiedział marszałek Senatu Tomasz Grodzki

 

W ukraińskiej obronie terytorialnej będą mogły służyć również osoby powyżej 60. roku życia, które są w stanie - fizycznie i moralnie - przeciwstawiać się wrogowi i pokonać go - ogłosił w piątek minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow.

W swoim opublikowanym na Facebooku komunikacie minister zaznaczył, że decyzja została podjęta w porozumieniu z dowódcą ukraińskiej obrony terytorialnej, gen. Jurijem Hałuszkinem.

"Jeszcze nie wszystkie możliwości odnośnie do sankcji wykorzystano. Presja na Rosję musi zostać zwiększona" – napisał Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

Wcześniej w swoim wystąpieniu prezydent Ukrainy poinformował o 137 ofiarach rosyjskiej agresji oraz 316 rannych. 

Ukraina walczy. Zełenski: 137 bohaterów straciło życie

W Biurze Bezpieczeństwa Narodowego rozpoczęła się kolejna narada z udziałem prezydenta, premiera, przedstawicieli rządu i dowódców wojskowych. Tematem rozmów jest sytuacja związana z rosyjską agresją na Ukrainę.

Finał Ligi Mistrzów nie odbędzie się w Sankt Petersburgu - poinformowała UEFA. Mecz zostanie rozegrany w Paryżu. 

Mecz Rosja-Polska zaplanowany na 24 marca w Moskwie odbędzie się na neutralnym boisku.

Wojna na Ukrainie. Finał Ligi Mistrzów przeniesiony z Sankt Petersburga do Paryża

- Trwają ostre starcia na wszystkich kierunkach. Dzisiaj armia ukraińska daje odpór wrogowi, który przedziera się przez granice Rosji i Białorusi – powiedział mer Mariupola, cytowany przez Interfax-Ukraina.

- Bronimy dzisiaj nie tylko swojej ziemi, ale całej Ukrainy, dzisiaj bronimy Europy. I zdajemy sobie sprawę, że stoimy wobec największego zgrupowania rosyjskiej armii, drugiej największej armii na świecie - dodał.

W Kijowie opancerzony transporter staranował jadący ulicą samochód. Starszy mężczyzna przeżył. Został zakleszczony w samochodzie. 

Zdarzenie zostało nagrane z okien sąsiednich budynków

Położony na wschodzie Ukrainy Charków jest ostrzeliwany przez rosyjskie rakiety. W mieście słychać głośne wybuchy - informuje w piątek agencja Reutera, opierająca się na relacjach naocznych świadków.

Ukraińskie ministerstwo spraw wewnętrznych opublikowało na swoim oficjalnym profilu na Facebooku instrukcję sporządzania butelek zapalających, tzw. "koktajli Mołotowa"

Na grafice z wizerunkiem butelki zapalającej zamieszczonej przez ministerstwo widnieje napis "Przygotowujmy się!". Wypisano także kolejne kroki, jakie należy wykonać w celu przygotowania koktajlu oraz jego niezbędne składniki.

Rosyjska rakieta spadła na przejście dla pieszych w Charkowie

Według ukraińskich władz siły rosyjskie zbliżają się do Kijowa, a ich celem jest zajęcie miasta i likwidacja obecnych władz Ukrainy, w tym prezydent Wołodymyra Zełenskiego.

Wojna na Ukrainie. Kwaśniewski: niewykluczone, że Rosjanie mają plan pojmać Zełenskiego

Associated Press informuje o otwarciu ognia w dzielnicy rządowej w Kijowie.

Po raz kolejny ogłoszono alarm przeciwlotniczy, a mieszkańców władze proszą o udanie się do schronów. Interfax-Ukraina pisze o wybuchach, które słychać w okolicy lotniska Żuliany.

"Poprosiłem spółki Skarbu Państwa o włączenie się w pomoc dla obywateli Ukrainy, którzy w obawie przed wojną przyjechali do Polski" - poinformował w mediach społecznościowych wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin. 

"Dywersanci, którzy wjechali na przejętych wcześnie pojazdach sił zbrojnych Ukrainy i ubrani w ukraińskie mundury, zostali zastrzeleni i unieszkodliwieni" - napisał doradca szefa MSW Ukrainy, Anton Heraszczenko. 

Na nagraniu widać zwłoki mężczyzny ubranego w mundur z ukraińskimi oznaczeniami. 

PKN Orlen uspokaja. "Paliwa nie zabraknie" - poinformował koncern. W czwartek sprzedaż paliwa na stacjach wzrosła o 400 procent. 

Zniszczona kolumna rosyjskich wojsk w okolicy miejscowości Chersoń.

Na granicy Ukrainy z Polską zaczynają tworzyć się kolejki, jednak Straż Graniczna robi wszystko, by przeprawy trwały jak najkrócej - przekazał wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Większość osób jedzie do swoich rodzin lub znajomych, albo w Polsce, albo w innym kraju Unii - wskazał.

Rosyjscy dywersanci działający w kijowskiej dzielnicy Obołoń przejęli dwa ukraińskie czołgi - podał w piątek serwis Euromaidan PR. Wcześniej ukraińska armia ostrzegała mieszkańców o ruchach rosyjskich sabotażystów w tej dzielnicy.

W strefie zamkniętej wokół Czarnobyla stwierdzono podwyższone promieniowanie – poinformowało biuro prasowe Rady Najwyższej Ukrainy.

Podwyższone promieniowanie Gamma zanotowano w znacznej części punktów kontrolnych w tej strefie. Biuro prasowe podkreśliło, że przyczyn nie sposób na razie określić z powodu okupacji kraju i trwających działań bojowych.

Wojska rosyjskie w dzielnicy Obołoń w Kijowie. 

W kierunku miasta Chersoń zmierza czołg z sowiecką flagą. 

Dwoje dzieci zginęło na Ukrainie w wyniku ostrzału ze strony sił rosyjskich w ciągu ostatniej doby – poinformował doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.

Dodał, że w ciągu ostatniej doby siły rosyjskie ostrzelały 33 obiekty cywilne

"W tej wojnie wszystko jest prawdziwe: szaleństwo i okrucieństwo Putina, ukraińskie ofiary, bomby spadające na Kijów. Tylko wasze sankcje są udawane. Zhańbiły się te rządy UE, które blokowały trudne decyzje (m.in. Niemcy, Węgry, Włochy)" - ocenił w mediach społecznościowych Donald Tusk.

Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson rozmawiał z prezydentem Ukrainy

"Premier zapewnił prezydenta Zełenskiego, że świat jest zjednoczony w swoim przerażeniu tym, co robi Putin. Złożył hołd odwadze i bohaterstwu narodu ukraińskiego, który przeciwstawił się rosyjskiej kampanii przemocy, oraz przekazał wyrazy głębokiego współczucia dla tych, którzy zginęli. Premier zobowiązał się do zapewnienia dalszego wsparcia Wielkiej Brytanii dla Ukrainy w najbliższych dniach, ponieważ naród ukraiński i świat nadal pokazują, że Putin nie może działać bezkarnie" - napisało biuro premiera Johnsona. 

 

Zniszczenia w miejscowości Starobielsk w obwodzie ługańskim.

W kijowskiej dzielnicy Obołoń na północy miasta działają rosyjscy dywersanci – poinformował sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

"Prosimy obywateli o informacje na temat przemieszczania się sprzętu" – przytacza komunikat sztabu Ukraińska Prawda.

Sztab zaapelował też o atakowanie wroga koktajlami Mołotowa, a cywili – do pozostania w domach

Kolumna rosyjskich wojsk w okolicach Charkowa.

Agencja AFP opublikowała wideo zniszczonych budynków w Mariupolu. 

Ponad 400 tys. osób w Rosji podpisało do piątku rano petycję antywojenną, zainicjowaną przez obrońcę praw człowieka Lwa Ponomariowa. "Występujcie przeciwko wojnie, choćby po to, by pokazać światu, że w Rosji są ludzie nieakceptujący podłości" - zaapelował Ponomariow.

"Żądamy natychmiastowego przerwania ognia przez siły zbrojne Rosji i ich natychmiastowego wycofania z terytorium Ukrainy - suwerennego państwa" - głosi apel.

Na ulicach słychać strzały

W dzielnicy Kijowa Obołoń pojawiły się wojska, słychać też strzały. Zamknięta została stacja metra. 

Pod Kijowem zauważono sprzęt wojskowy z oznaczeniem Z, którego używały wcześniej siły rosyjskie – podało Nastojaszczeje Wriemia. Telewizja donosi również o kolejnej próbie desantu w Kijowie. Ministerstwo obrony relacjonuje z kolei walki pod Iwankowem na północ od Kijowa.

W dzielnicy Obołoń w północno-zachodniej części Kijowa trwają walki z rosyjskimi dywersantami – potwierdziło portalowi nv.ua biuro prezydenta Ukrainy

Ukraińska agencja informacyjna UNIAN podała w piątek, powołując się na jedno źródło, że Rosjanie próbują dokonać desantu w jednej z dzielnic Kijowa - Mińskim Masywie.

"Wróg próbuje wysadzić desant w kijowskiej dzielnicy Masywie Miński" - podała UNIAN, powołując się na ukraińskiego dziennikarza Witalija Głagołę. Według niego "siły reagowania podejmują niezbędne działania".

Straż Graniczna podała liczby z przejść granicznych z Ukrainą. 

Zdjęcia satelitarne pokazujące rosyjskie siły zgromadzone w Brześciu. 

Rosja nie osiągnęła żadnego ze swoich głównych celów w ciągu pierwszych 24 godzin inwazji na Ukrainę i straciła ponad 450 osób - powiedział w piątek brytyjski minister obrony Ben Wallace.

W białoruskim Brześciu (tuż przy granicy z Polską) gromadzą się rosyjskie siły. W piątek rano do Brześcia przyjechał pociąg z dostawą sprzętu wojskowego. 

- Nie ma mowy o wysyłaniu wojsk NATO, czyli również wojsk polskich, na Ukrainę. Na dzień dzisiejszy nie jest to rozpatrywane - powiedział szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch.

Eksplozja mostu w miejscowości Cheresoń.

- Powinniśmy Ukrainie otworzyć drzwi do struktur NATO, żeby pokazać, że Ukraina jest częścią wolnego świata - podkreślił na antenie Radia Zet były szef MSZ Grzegorz Schetyna. 

- Polska powinna być nadawcą takiego apelu - dodał. 

- Pierwsze autokary Państwowej Straży Pożarnej przewiozły uchodźców z punktów recepcyjnych w województwie podkarpackim do miejsc tymczasowego przebywania - poinformował rzecznik komendanta głównego PSP bryg. Karol Kierzkowski. Dodał, że do Rzeszowa zostało wysłanych 40 kadetów.

- Rosyjscy wojskowi przejęli dwa pojazdy sił zbrojnych Ukrainy. Są ubrani w mundury wojsk ukraińskich i szybko zmierzają do centrum Kijowa od strony Obołonia. Za nimi podąża konwój rosyjskich ciężarówek wojskowych. Na pewno zostaną zneutralizowani - poinformowała wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar.

 

Na Podkarpaciu wszystkie przejścia graniczne z Ukrainą działają. Ruch na nich jest wzmożony. Zgłosiły się pierwsze osoby, które ubiegają się o ochronę międzynarodową – powiedział rzecznik Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej w Przemyślu Piotr Zakielarz.

Podkreślił, że do SG zgłosiły się pierwsze osoby, które chcą ubiegać się o ochronę międzynarodową. - Zajęliśmy się nimi zgodnie z procedurami - zaznaczył.

Próbowano zaatakować stronę Izby Rozliczeniowej, próbowano zaatakować polskie serwery rządowe, jeśli chodzi o pocztę elektroniczną - powiedział w piątek pełnomocnik rządu do spraw cyberbezpieczeństwa Janusz Cieszyński.

- Dwadzieścia siedem tysięcy takich złośliwych wiadomości w ciągu jednego dnia trafiło do operatorów infrastruktury krytycznej i do odbiorców rządowych - wyjaśnił Cieszyński na antenie Polskiego Radia. 

Tysiące osób z całej Polski przyjechało w piątek na przejście graniczne z Ukrainą w Medyce na Podkarpaciu.

Wokół przejścia granicznego oraz w całej miejscowości zaparkowane są tysiące samochodów z rejestracjami z całej Polski. Jak powiedziały PAP osoby, które w nich czekają, przejechali po znajomych, którzy uciekają przed wojną.

Na samym przejściu widać dużo ludzi, to przede wszystkim kobiety z małymi dziećmi. Rozdawana jest im ciepła kawa, niektórzy wsiadają do autobusu podstawionego przez straż pożarną, który zawiezie ich do punktu recepcyjnego, który działa w pobliskiej hali sportowej.

Wysadzone mosty w okolicy Kijowa. 

Rosyjskie czołgi zbliżają się do Kijowa od północnego zachodu, doszło do bitwy w okolicach miejscowości Iwanków, gdzie wojska ukraińskie wysadziły most na rzece Teterew - podał Euromaidan PR. Dodał, że wojska rosyjskie są też w pobliżu miasta Worzel.

W miejscowości Demydiw siły ukraińskie wysadziły też most na rzece Irpiń, dopływie Dniepru, co uniemożliwiło wojskom rosyjskim postęp w kierunku Kijowa wzdłuż tej rzeki i zmusiło je do skierowania się w kierunku Hostomelu - dodaje serwis.

Jak poinformował były wiceszef MSW Ukrainy Anton Gerashchenko na przedmieściach Kijowa siły ukraińskie zniszczyły kolumnę rosyjskich wojsk. "Chwałą bohaterom" - napisał. 

- Zapytałem 27 europejskich przywódców, czy Ukraina będzie w NATO. Każdy się boi, nikt nie odpowiada - powiedział w swoim przemówieniu Wołodymyr Zełenski. 

Aktualna mapa atakowanych miejsc na Ukrainie

W Kijowie władze miasta ogłosiły w piątek alarm przeciwlotniczy i wezwały mieszkańców do udania się do najbliższych schronów.

"Uwaga! Ogłoszono alarm przeciwlotniczy! Kierujcie się do najbliższego stronu!" - głosi komunikat administracji miejskiej Kijowa opublikowany w mediach społecznościowych.

Podobny alarm ogłoszono w Kijowie niespełna pół godziny wcześniej. Za schrony służą m.in. stacje kijowskiego metra.

- Putin chce mieć całą Ukrainę w swoich rękach i zrobi wszystko, żeby tak było - powiedział w "Graffiti" były prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Aleksander Kwaśniewski w programie "Graffiti"

Wojsko rosyjskie ostrzelało oddziały ukraińskie w rejonie miasta Kropywnycki w obwodzie kirowohradzkim, na Zaporożu - podał sztab w komunikacie, opisującym sytuację na godz. 6 rano czasu lokalnego (godz. 5 rano czasu polskiego).

Siły ukraińskie informują o aktywności rosyjskich śmigłowców bojowych przy granicy z Mołdawią.

Żołnierze ukraińscy toczą walki w rejonie miejscowości Iwanków w obwodzie kijowskim, gdzie Rosja wysłała dużą liczbę pojazdów opancerzonych. 

Przedstawiciel MSW Anton Heraszczenko ocenił w komentarzu w piątek, że celem sił rosyjskich jest podejście do Kijowa ze strony Iwankowa i Czernihowa.

Sztab generalny podał też, że w piątek rano lotnisko w Hostomlu pod Kijowem utrzymują siły ukraińskie. W czwartek przechodziło ono pod kontrolę wojsk rosyjskich.

Siły zbrojne Ukrainy prowadzą działania obronne na czterech kierunkach z przeważającymi siłami rosyjskimi - podało w piątek MSW Ukrainy. Ocenia ono, że wojska rosyjskie próbują siłami pancernymi podejść pod Kijów ze strony Czernihowa i Iwankowa.

Obrońcy Kijowa są przygotowani i uzbrojeni w pociski przeciwpancerne dostarczone przez sojuszników zagranicznych - podało MSW.

Rosyjskie pojazdy wojskowe na ulicach miasto Melitopol (południowo-wschodnia Ukraina)

"Bronimy naszej wolności, naszej ziemi. Potrzebujemy skutecznej pomocy międzynarodowej. Rozmawiałem o tym z Andrzejem Dudą" - napisał w mediach społecznościowych Wołodymyr Zelenski. 

Dodał, że Ukraina razem z Zachodem musi "posadzić Rosję do stołu, by negocjować". "Potrzebujemy antywojennej koalicji" - podkreślił. 

Rosyjskie czołgi i wozy opancerzone zmierzają do Ochtyrki. 

Tak wyglądało nocne bombardowanie Kijowa. 

Ambasada Chin w Kijowie przyjmuje zgłoszenia na loty czarterowe, które mają zabrać Chińczyków z Ukrainy w związku z "gwałtownym pogorszeniem" sytuacji w tym kraju – podały w piątek media, cytując komunikat placówki. Dotychczas Chiny nie zalecały ewakuacji.

Chińskie władze nie potępiły rosyjskiej agresji, a rzeczniczka MSZ Hua Chunying sprzeciwiła się określaniu jej słowem "inwazja". Państwowe chińskie media przekazują rosyjską narrację o "operacji specjalnej" w Donbasie i planach "demilitaryzacji Ukrainy".

W komunikacie ambasady nie wyjaśniono, skąd samoloty mają startować. Przestrzeń powietrzna Ukrainy jest zamknięta dla lotów cywilnych. Rejestracja jest dobrowolna i potrwa do niedzieli, a data wylotu zostanie określona w zależności od "sytuacji bezpieczeństwa" - napisano.

Na Ukrainie przebywa obecnie około 6 tys. Chińczyków – przekazał rzecznik ambasady.

W sieci pojawiają się zdjęcia budynku, w który uderzył zestrzelony samolot. 

Są ranni w wyniku trafienia pocisku w dom mieszkalny – informuje portal Hromadske, powołując się na władze miasta.

W wyniku trafienia fragmentów pocisku w 9-piętrowy są ranni, a mieszkańcy byli ewakuowani w związku z pożarem i ryzykiem zawalenia budynku. Hromadske podaje, że władze poinformowały o ośmiu osobach, które odniosły obrażenia.

Ukraina. Rosyjski samolot zestrzelony nad Kijowem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski oświadczył w piątek, że pomimo tego, że Rosja wznowiła nad ranem bombardowanie, to większość wojsk rosyjskich została powstrzymana przed dalszą ekspansją..

W orędziu wemitowanym w telewizji Zełenski poinformował, że ataki rosyjskie były wymierzone zarówno w cele wojskowe, jak i cywilne.

Prezydent zaznaczył, że rosyjskie działania pokazują, że sankcje nałożone przez Zachód na Rosje są niewystarczające.

- Syreny wyją, przez głośniki nadawane są komunikaty - mówił z Kijowa reporter Polsat News Jacek Gasiński 

Władze obwodu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy podały w czwartek, że rosyjski sprzęt wojskowy kieruje się z Sum w stronę Kijowa. W obwodzie wojska rosyjskie okrążyły Konotop i Ochtyrkę. Siły zbrojne Ukrainy twierdzą zaś, że w Sumach trwają walki.

Szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki powiedział, że z tego regionu można jeszcze wyjechać do Kijowa, ale na drogach pojawiły się punkty kontrolne wojsk rosyjskich.

Były wiceszef MSW Ukrainy Anton Gerashchenko poinformował, że Rosja planuje najazd czołgów na Kijów. 

"Najtrudniejszy dzień będzie dzisiaj. Plan wroga polega na przebiciu się kolumnami czołgów z Iwankowa i Czernigowa do Kijowa"

Premier Japonii Fumio Kishida ogłosił w piątek kolejny pakiet sankcji na Rosję za jej inwazję na Ukrainę. Przewiduje kontrole eksportu do Rosji wysokich technologii, w tym półprzewodników, a także zamrożenie aktywów rosyjskich instytucji finansowych.

W nowym zestawie sankcji znalazły się też ograniczenia wizowe dla szeregu osób i instytucji – przekazała japońska agencja Kyodo, nie precyzując, jakie to podmioty.

- 137 bohaterów, naszych obywateli straciło życie. Ponad 300 osób zostało rannych - poinformował w nocy z czwartku na piątek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. 

Mer Lwowa Andrij Sadowy wezwał mieszkańców, by udali się do schronów. 

"Lwów. Musicie udać się do schronów. Słychać syreny, co oznacza alarm lotniczy"  - napisał

Jak podaje Agencja Reutera we Lwowie słychać syreny alarmowe. 

"Nad ranem Rosjanie zaczęli bombardowanie miasta. Drony zrzucają bomby na budynki mieszkalne. Giną ludzie" - napisał na twitterze prezydent Andrzej Duda. 

Armia rosyjska przeprowadziła w piątek rano atak rakietowy na posterunek straży granicznej w obwodzie zaporoskim, na południowym wschodzie Ukrainy; wśród strażników są zabici i ranni - poinformowała ukraińska straż graniczna.

Jak pisze agencja Reutera, region nie ma granicy lądowej z Rosją, która w czwartek rano rozpoczęła operację wojskową przeciwko Ukrainie, ale leży na wspólnym wybrzeżu Morza Azowskiego.

"Ukraina pokonała tamto zło i pokona to. Zatrzymać Putina. Odizolować Rosję. Zerwać wszystkie więzi. Wyrzucić Rosję ze wszystkiego" - napisał szef ukraińskiego MSZ. 

Stolica Ukrainy znalazła się pod ciężkim ostrzałem rakietowym armii rosyjskiej - poinformował w piątek rano szef ukraińskiej dyplomacji Dmytro Kułeba. "Straszliwy rosyjski atak rakietowy na Kijów" - napisał na Twitterze Kułeba. Dodał, że to najcięższy atak od 1941 roku. 

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie