Wojna Rosja-Ukraina. Ukraińscy uchodźcy szukają bezpieczeństwa w Polsce, apel o pomoc

Świat
Wojna Rosja-Ukraina. Ukraińscy uchodźcy szukają bezpieczeństwa w Polsce, apel o pomoc
PAP/DAREK DELMANOWICZ
Rodzina ukraińskich uchodźców ze Lwowa, która opuściła swój kraj w obawie o bezpieczeństwo dzieci, oczekująca na pomoc w pobliżu polsko-ukraińskiego przejścia granicznego w Medyce

Najważniejsze jest dla nas to, aby ci ludzie, którzy przyjechali do Polski, mieli gdzie mieszkać. Najbardziej interesuje nas to, aby znaleźć dla nich mieszkania, wolne pokoje - powiedział Wołodymir w rozmowie z polsatnews.pl. Mieszkaniec Tychów, po tym, jak dowiedział się o wybuchu wojny, przyjechał na granicę polsko-ukraińską dwoma busami. Mężczyzna zabrał stamtąd potrzebujących.

- Wiozę kobiety z Ukrainy w ciąży i dwoje dzieci. Jedna z Ukrainek jest z trójką dzieci. Jedziemy w ciemno na Śląsk, prosimy o pomoc w znalezieniu potrzebującym schronienia - przekazał pan Wołodymir Hnylyukh.

 

Drugi bus wyruszył z granicy do Krakowa. Na pokładzie ma osiem osób - to również w kobiety z dziećmi.

 

Pan Wołodymir na granicę z Ukrainą wyruszył z samego rana, po tym, jak w mediach pojawiły się informacje o wybuchu wojny. Z nikim się nie umawiał - po prostu zdecydował, że zaczeka przy przejściu granicznym na potrzebujących.

Uciekli przed wojną, szukają domu w Polsce

- Przy granicy jest wiele patrolów policji, a także straży granicznej. Chodzi tu bardzo dużo ludzi. Po polskiej stronie czekają busy, zabierają Ukraińców - przekazał.

 

On sam po kilku godzinach zebrał chętnych do wyjazdu na Śląsk i późnym popołudniem wyruszył w drogę powrotną w stronę Katowic. Na pokładzie wiezie ciężarne kobiety i dzieci. 

 

Wczesne popołudnie na granicy polsko-ukraińskiej
Volodymyr Hnylyukh
Wczesne popołudnie na granicy polsko-ukraińskiej

 

Jak zaznacza pan Wołodymir, zabiera ze sobą ludzi, którzy porzucili swoje życie na Ukrainie i uciekają przed wojną. Są w takiej sytuacji, że teraz w Polsce muszą znaleźć bezpieczny dom. - Te osoby poszukują mieszkania, wolnych pokoi na pewien czas, nawet na parę dni - zaznaczył i zaapelował o pomoc w znalezieniu schronienia dla potrzebujących.

Zbiórka żywności i artykułów pierwszej potrzeby

W rozmowie z polsatnews.pl podkreślił, że organizacja noclegu dla paru osób jest do załatwienia wśród rodziny i najbliższych znajomych. Inaczej sytuacja wygląda, gdy potrzebujących będzie więcej - kilkadziesiąt bądź kilkaset - wyjaśnił.

 

Jak zaznacza, zorganizowana akcja pomocy Ukraińcom nie skończy się na przejazdach z granicy. - Mam firmę i samochody. Pracownicy są w stanie dojechać do różnych miejsc na Śląsku, ale potrzebujemy ofert pomocy i noclegów dla tych ludzi - wyjaśnił.

 

Pan Wołodymir zapowiada, że w najbliższych dniach zorganizuje zbiórkę najpotrzebniejszych artykułów dla potrzebujących Ukraińców. Mają być to wszelkie artykuły pierwszej potrzeby - żywność, odzież, środki higieny osobistej.  

 

Wszystkich chętnych prosimy o pomoc i kontakt telefoniczny z podanymi numerami: 884 601 978, 664 848 808.

 

Więcej informacji w Interii: #pomagajmyukrainie

kmd / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie