Wschodnia flanka NATO. Dania wyśle samoloty bojowe do Polski. Żołnierze pojadą do Estonii

Świat
Wschodnia flanka NATO. Dania wyśle samoloty bojowe do Polski. Żołnierze pojadą do Estonii
fmi.dk
Duńskie F-16, zdj. ilustracyjne

W ramach współpracy z NATO wyślemy w marcu dodatkowych 200 żołnierzy do Estonii, a także dwa myśliwce F-16 do Polski - poinformował w czwartek minister obrony Danii Morten Bodskov.

- Nie ma obecnie bezpośredniego zagrożenia dla Danii, ale Ukraina została brutalnie zaatakowana, a nasze położenie na Bałtyku zobowiązuje - podkreślił Bodskov. O zwiększeniu duńskiego wkładu w siły NATO ma wieczorem zdecydować parlamentarna komisja spraw zagranicznych.

 

Wcześniej Dania zdecydowała o pilnym ściągnięciu fregaty walczącej z piratami w Zatoce Gwinejskiej. Okręt jest w drodze do Europy, w marcu ma dołączyć do sił reagowania NATO.

Dania może przyjąć uchodźców 

Cztery duńskie samoloty F-16 już przebywają na Litwie, a w ramach NATO na Bałtyku patrole przeprowadza fregata Peter Willemoes.

 

W koszarach w Slagelse w zachodniej Zelandii w gotowości jest batalion bojowy 700-800 żołnierzy, a na Bornholmie do patrolowania przestrzeni powietrznej przygotowano dwa samoloty F-16.

 

ZOBACZ: Wojna Rosja-Ukraina. Zełenski: Rosjanie chcą zająć Czarnobyl

 

Jak oświadczyła premier Danii Mette Frederiksen, jej kraj jest skłonny pomóc Ukrainie także humanitarnie, w tym wspomóc kraje sąsiadujące z Ukrainą w przyjęciu uchodźców. - Dania również może przyjąć imigrantów - dodała Frederiksen, nie podając konkretnych liczb.

 

Inna przygotowywana dla Ukrainy pomoc to m.in. cywilny sprzęt ratowniczy oraz szpital mobilny.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie