Niemieckie media: niewielkie szanse na uruchomienie Nord Stream 2

Świat
Niemieckie media: niewielkie szanse na uruchomienie Nord Stream 2
materiały prasowe/nord-stream2.com

Wstrzymanie procesu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 daje jeszcze "niewielkie szanse" na ukończenie tego projektu - ocenił Erwin Sellering, prezes niemieckiej Fundacji Stiftung Klimaschutz, która jest finansowana przez spółkę Nord Stream.

"Zatrzymanie procesu certyfikacji jako pierwszy krok to wciąż jeszcze propozycja rozmów dla (prezydenta Rosji Władimira) Putina" – ocenił Sellering w środę w wywiadzie dla regionalnego dziennika "Schweriner Volkszeitung". Jednocześnie były premier Meklemburgii-Pomorza Przedniego i polityk partii SPD podkreślił: "jeśli Putin będzie dalej tak działał, tego rurociągu nie będzie".

 

Stiftung Klimaschutz (fundacja ochrony klimatu) została założona w Schwerinie (Meklemburgia-Pomorze Przednie) w 2021 r. na mocy uchwały władz tego kraju związkowego. Głównym celem fundacji miało być "wspieranie realizacji gazociągu w obliczu groźby sankcji USA". Wkład finansowy Nord Stream w fundację wyniósł 20 mln euro, Meklemburgia-Pomorze Przednie dała 200 tys. euro.

Projekt Nord Stream 2 wstrzymany

Sellering zapewnił w środę, że "fundacja powstrzyma się od działalności przy ukończonym już gazociągu Nord Stream 2, zgodnie z wtorkowymi wytycznymi rządu Meklemburgii-Pomorza Przedniego".

 

Powiedział, że wsparcie fundacji dla Nord Stream 2 polegało na pomocy w drobnych pracach: "jeżeli brakowało spawacza, to my go znajdowaliśmy. Jeśli brakowało czegoś jeszcze innego, my to zapewnialiśmy".

 

ZOBACZ: Niemcy. Scholz: wstrzymujemy certyfikację Nord Stream 2 z powodu ostatnich działań Rosji

 

Sellering nie chciał skomentować doniesień, jakoby fundacja nabyła specjalny statek, który udostępniła do prac przy budowie rurociągu. "Każdy, kto ma do czynienia z mocarstwem światowym, jest świadomy, że nie należy komentować każdego kroku" - wyjaśnił.

 

We wtorek rząd Niemiec wstrzymał do odwołania proces zatwierdzania rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream 2 w związku z zaostrzającym się konfliktem rosyjsko-ukraińskim. Następnie niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci, prowadząca proces certyfikacji rurociągu, potwierdziła, że proces ten nie będzie dalej prowadzony.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie