Rząd rozpoczął obrady. Ministrowie przyjmą projekt ustawy o obronie ojczyzny

Polska
Rząd rozpoczął obrady. Ministrowie przyjmą projekt ustawy o obronie ojczyzny
@KPRM
Porządek obrad rządu przewiduje, że ministrowie zajmą się też projektem ustawy o obronie ojczyzny

We wtorek po godz. 11 rząd rozpoczął obrady, podczas których ma przyjąć projekt ustawy o obronie ojczyzny. Ponadto ministrowie mają omówić obecne agresywne działania Rosji wobec Ukrainy.

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w poniedziałek dekret o uznaniu separatystycznych "republik ludowych" - Donieckiej i Ługańskiej na wschodzie Ukrainy. Putin i przywódcy separatystów w Donbasie podpisali też umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z Rosją. Rosyjski przywódca wygłosił w poniedziałek wieczorem ponadgodzinne orędzie, w którym nazwał Ukrainę "nieodłączną częścią" historii Rosji i jej przestrzeni kulturowej.

Projekt ustawy o obronie ojczyzny

Rzecznik rządu Piotr Müller w nocy z poniedziałku na wtorek mówił PAP, że porządek obrad Rady Ministrów zostanie rozszerzony o "omówienie obecnych agresywnych działań Rosji wobec Ukrainy". Wcześniej we wtorek w BBN odbyła się zwołana przez prezydenta Andrzeja Dudę narada z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, ministrów i szefów służb dotycząca sytuacji wokół Ukrainy.

 

ZOBACZ: Ursula von der Leyen: dziś zostanie formalnie przedstawiony pierwszy pakiet sankcji wobec Rosji

 

Porządek obrad rządu przewiduje, że ministrowie zajmą się też projektem ustawy o obronie ojczyzny. Projekt ten został zapowiedziany w październiku ub.r. przez wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego oraz szefa MON Mariusza Błaszczaka. Zakłada szybszy niż w obecnej ustawie o modernizacji i finansowaniu armii w udziału wydatków obronnych w PKB. Poziom 2,3 proc. ma zostać osiągnięty w roku 2023 (a nie w 2024 r.); osiągnięcie poziomu 2,5 proc. planuje się w roku 2026, a nie – jak zakłada obecna ustawa o modernizacji - począwszy od roku 2030.

 

Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych

Udział wydatków majątkowych (na broń, sprzęt, infrastrukturę) ma wynosić co najmniej 20 procent. Według projektu minister obrony planując wydatki na modernizację techniczną będzie uwzględniał polski przemysłowy potencjał obronny oraz wydatki na badania naukowe i prace rozwojowe w dziedzinie obronności państwa.

 

ZOBACZ: Rosja. Ławrow zakwestionował prawo Ukrainy do suwerenności

 

Jako źródła finansowania wydatków obronnych wskazano – poza budżetem państwa - Fundusz Wsparcia Sił Zbrojnych, który ma powstać w Banku Gospodarstwa Krajowego - oraz przychody ze zbycia akcji lub udziałów spółek przemysłowego potencjału obronnego.

 

W projekcie nie określono liczebności sił zbrojnych. Ma ona być określana w programie rozwoju sił zbrojnych. Zapowiadając projekt Jarosław Kaczyński oraz Mariusz Błaszczak mówili o 300-tysięcznej armii, w tym liczących 250 tys. żołnierzy wojskach operacyjnych i 50-tysięcznych WOT.

Przepisy o powoływaniu do służby 

Ponadto rozwiązania przewidują wprowadzenie dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej i podział rezerwowej służby wojskowej na aktywną i pasywną.

 

Projekt zawiera także przepisy o powoływaniu, do służby, zwalniania z niej, zasadach pełnienia służby w czasie mobilizacji, stanu wojennego i stanu wojny. Zapisano w nim także regulacje dotyczące szkolnictwa wojskowego, przepisy o dyscyplinie i obowiązujących żołnierzy ograniczeniach działalności gospodarczej i publicznej.

 

ZOBACZ: Rzecznik Kremla reaguje na doniesienia o wprowadzeniu wojsk do Donbasu. "Nic mi o tym nie wiadomo"

 

Ministrowie mają też debatować nad projektem nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie morskim oraz ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej, a także nad nowelą Prawa wodnego. Ponadto mają przyjąć projekt noweli ustawy o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie