Rosja. Ławrow zakwestionował prawo Ukrainy do suwerenności

Świat
Rosja. Ławrow zakwestionował prawo Ukrainy do suwerenności
Flickr/Utenriksdepartementet UD
- Myślę, że nikt nie może twierdzić, że reżim ukraiński, poczynając od zamachu stanu z 2014 roku, reprezentuje cały naród mieszkający na terenie państwa ukraińskiego - oznajmił Ławrow

Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył we wtorek, że prawo do suwerenności powinno być respektowane tylko wobec państw, które reprezentują cały naród żyjący na jego terytorium, a Ukraina - zdaniem rosyjskiego ministra - od 2014 roku nie jest takim państwem.

- Myślę, że nikt nie może twierdzić, że reżim ukraiński, poczynając od zamachu stanu z 2014 roku, reprezentuje cały naród mieszkający na terenie państwa ukraińskiego - oznajmił Ławrow w wywiadzie dla telewizji Rossija24.

"Rosja będzie zapewniać bezpieczeństwo w Donbasie"

W tym samym wywiadzie Ławrow podkreślił, że Rosja będzie "zapewniać bezpieczeństwo" tzw. republik ludowych w Donbasie, których niepodległość uznała w poniedziałek. - Podpisane są umowy o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy między Rosją i tymi nowymi państwami, w których gwarantujemy zapewnienie ich bezpieczeństwa. Myślę, że wszyscy to rozumieją - powiedział minister.

 

ZOBACZ: Ukraina. Separatystyczne republiki ratyfikowały traktaty o współpracy z Rosją

 

W 2014 roku w wyniku rewolucji godności doszło do obalenia w Kijowie prorosyjskiego prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. W odpowiedzi Rosja zaanektowała Krym i doprowadziła do stworzenia w ukraińskim Donbasie dwóch separatystycznych republik.

nb / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie