Ukraina-Rosja. Media: rosyjska propaganda publikuje nowe fake newsy o sytuacji w Donbasie

Świat
Ukraina-Rosja. Media: rosyjska propaganda publikuje nowe fake newsy o sytuacji w Donbasie
PAP/EPA/ARKADY BUDNITSKY
Ewakuacja ludzi z Donbasu

Rosyjska propaganda podsyca sytuację i publikuje kolejne fake newsy o sytuacji w Donbasie - pisze w niedzielę portal Ukraińska Prawda. Dla Rosji wojna to "przede wszystkim operacja specjalna" - ocenia ukraiński ekspert Wołodymyr Horbacz.

Media w Rosji i w samozwańczych republikach w Donbasie podsycają sytuację doniesieniami o "ataku" ukraińskich sił na Donbas, "atakach terrorystycznych" i ewakuacji ludzi z części obwodów donieckiego i ługańskiego do Rosji - wymienia w niedzielę ukraiński portal.

 

ZOBACZ: Ukraina. Mieszkańcy Donbasu zaczęli otrzymywać SMS-y o nagrywaniu ich rozmów

 

Jak pisze Ukraińska Prawda, w niedzielę media separatystów podały informację o "ukraińskich dywersantach w Doniecku", którzy jakoby mieli "planować wybuchy" w tym mieście. Media kontynuują też dezinformację w sprawie działań ukraińskiej armii, oskarżając ją o prowadzenie ostrzałów. Ukraińska strona zapewnia przy tym, że nie prowadzi ani nie będzie prowadzić żadnych działań ofensywnych w Donbasie.

Horbacz: w obecnej wojnie decydującą rolę odegrają "rosyjskie wojska informacyjne"

Ukraińska Prawda wskazuje, że rosyjska agencja państwowa RIA Nowosti uruchomiła relację na żywo z "obozu dla uchodźców" na granicy rosyjsko-ukraińskiej. Rosyjski portal pisze o "ponad 40 tysiącach uchodźców z Donbasu", którzy przybyli do Rosji.

 

ZOBACZ: "Śniadanie Rymanowskiego". Jabłoński: zobowiązaliśmy do tego, żeby zapewnić Ukrainie niepodległość

 

W opinii ukraińskiego eksperta Wołodymyra Horbacza dla Rosji wojna to "przede wszystkim operacja specjalna". - Też cierpią i giną ludzie, ale wojska odgrywają funkcję pomocniczą - projektują siłę w celu zmuszenia do tego, czego chce Putin - kontynuuje Horbacz. - Dlatego za zwycięstwo w takiej (hybrydowej - red.) wojnie uważa się zakończony sukcesem przymus. Czyli polityczna kapitulacja - podkreśla.

 

W obecnej wojnie decydującą rolę odegrają "rosyjskie wojska informacyjne" - ocenia ukraiński ekspert.

Horbacz: celem tej "deportacji" jest trzymanie ludzi w obozach dla celów propagandy

"To nie jest ewakuacja, która odbywałaby się w związku z prawdziwym istniejącym zagrożeniem. Chodzi o zorganizowane przesiedlenie dużej grupy ludzi z okupowanego terytorium jednego państwa do innego - państwa-okupanta" - pisze na Facebooku Horbacz. Jak dodaje, celem tej "deportacji" jest trzymanie ludzi w obozach dla przesiedleńców, by pokazywać w mediach dla celów propagandy cierpienie cywilów.

 

ZOBACZ: Ukraina-Rosja. Reuters: Prawie 2 tys. naruszeń rozejmu na wschodzie Ukrainy

 

"Na darmo obawiamy się »pełnowymiarowego wtargnięcia« kolumn czołgów wraz z bombardowaniem i ostrzałami rakietowymi, współczesne wojny tak się nie zaczynają. Szczególnie w przypadku Rosjan, których rządzący prawie w całości wywodzą się ze służb specjalnych" - kontynuuje ekspert.

 

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie