Granica polsko-białoruska. Siłowa próba sforsowania granicy. Straż graniczna użyła drona

Polska
Granica polsko-białoruska. Siłowa próba sforsowania granicy. Straż graniczna użyła drona
Straż Graniczna
Na stronę Polską przeszło 16 osób. Wśród nich było 10 obywateli Egiptu, trzech z Syrii, dwóch z Senegalu i jeden z Indii

- Podczas siłowego forsowania granicy na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze na stronę Polską przeszło 16 osób. Do ich zatrzymania użyto między innymi drona - powiedziała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Białoruscy pogranicznicy mieli rzucać w polskim mundurowych kamieniami.

Rzeczniczka Straży Granicznej przekazała, że w niedzielę około godziny 4 nad ranem kilkanaście osób siłowo próbowało przekroczyć granicę polsko-białoruską na odcinku ochranianym przez placówkę Straży Granicznej w Czeremsze. - Służby białoruskie rzucały kamieniami w stronę polskich patroli - podkreśliła por. Anna Michalska.

 

ZOBACZ: Ukraina-Rosja. Manewry wojskowe na Białorusi: nikt nie mówił, że wojska wrócą do Rosji jutro

 

- Na stronę Polską przeszło 16 osób. Wśród nich było 10 obywateli Egiptu, trzech z Syrii, dwóch z Senegalu i jeden z Indii. Do zatrzymania cudzoziemców użyto między innymi drona, dzięki któremu mogliśmy zobaczyć, gdzie były te osoby i czy więcej osób, gdzieś się nie ukryło - tłumaczyła.

Największa grupa w Mielniku

Wskazała również, że 20 osób, które w sobotę nielegalnie przekroczyły granicę polsko-białoruską zostały zatrzymane na odcinkach ochranianych przez placówki Straży Granicznej w Mielniku, Dubiczach Cerkiewnych, Michałowie oraz w Nowym Dworze. - Nie były to siłowe przekroczenia granicy. Osoby te przecinały concertinę. Największa grupa była w Mielniku - 10 osób. Wśród zatrzymanych w sobotę byli obywatele Indii, Ghany, Jemenu, Egiptu i Syrii - podała.

 

- W sobotę na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Janowie Podlaskim cudzoziemiec przepłynął wpław Bug. Zatrzymały go służby. Okazało się, że to obywatel Rosji. Złożył wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej. Dostał ciepłe ubrania, napoje - przekazała.

 

ZOBACZ: Ukraina-Rosja. MSZ odradza podróże na Ukrainę. Radzi Polakom opuszczenie niektórych regionów

 

Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali ponad 1,2 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. W zeszłym roku było to 39,7 tys. prób, z czego 1,7 tys. w grudniu, 8,9 tys. w listopadzie, 17,5 tys. w październiku, 7,7 tys. we wrześniu, 3,5 tys. w sierpniu.

Zakaz przebywania przy granicy z Białorusią

Od 1 grudnia ub. r. do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Wcześniej na tym samym terenie, od września do grudnia, obowiązywał stan wyjątkowy.

grz / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie