Ukraina-Rosja. Wielka Brytania. Premier Johnson: Rosja planuje największą wojnę w Europie od 1945 r.

Świat
Ukraina-Rosja. Wielka Brytania. Premier Johnson: Rosja planuje największą wojnę w Europie od 1945 r.
PAP/EPA/ALEXANDRA BEIER / POOL
Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson

Dowody sugerują, że Rosja planuje "największą wojnę w Europie od 1945 roku" - powiedział brytyjski premier Boris Johnson w wywiadzie dla stacji BBC, którego fragment został wyemitowany w sobotę późnym wieczorem.

- Obawiam się powiedzieć, że plan, który widzimy, dotyczy czegoś, co pod względem skali może być naprawdę największą wojną w Europie od 1945 r. - powiedział Johnson. Jak mówił, w czasie rozmowy z kilkoma zachodnimi przywódcami w piątek wieczorem prezydent USA Joe Biden informował, że według danych wywiadowczych, będzie atak miałby zostać przeprowadzony nie tylko od wschodu, ale także od północy, od strony Białorusi.

 

ZOBACZ: Ukraina-Rosja. Wybuchy w centrum Doniecka. Odgłosy wielu eksplozji

 

Zapytany, czy nadal uważa się, że rosyjska inwazja jest nieuchronna, Johnson odparł: "Obawiam się, że na to właśnie wskazują dowody. Nie ma co upiększać sytuacji. Faktem jest, że wszystko wskazuje na to, iż plan w pewnym sensie już się rozpoczął".

Johsnon: koszty poniosą też młodzi Rosjanie

- Ludzie muszą zrozumieć, jakie koszty, jeśli chodzi o ludzkie życie, pociągnie to za sobą - mówił brytyjski premier, wskazując, że nie chodzi tylko o Ukraińców, ale też o wielu młodych Rosjan.

 

Johnson rozmawiał z BBC w Monachium, gdzie w sobotę przemawiał podczas trwającej tam dorocznej Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. Cały wywiad zostanie wyemitowany w niedzielę rano.

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie