Kraków. Wypadek żurawia budowlanego. Prokuratura wszczęła śledztwo

Polska
Kraków. Wypadek żurawia budowlanego. Prokuratura wszczęła śledztwo
PAP/Łukasz Gągulski
Przewrócony żuraw na placu budowy przy ul. Domagały w Krakowie

Prokuratura rejonowa wszczęła postępowanie dotyczące czwartkowego wypadku żurawia budowlanego w Krakowie – przekazał w piątek rzecznik Prokuratury Okręgowej w Krakowie Janusz Hnatko.

30-metrowy dźwig wichura przewróciła w czwartek na powstającym przy ul. Domagały osiedlu. Potężna maszyna runęła na plac budowy. Zginęło dwóch robotników, dwaj inni są ranni.

 

Wszczęte w piątek śledztwo dotyczy sprowadzenia zdarzenia, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach.

 

ZOBACZ: Kraków. Wiatr przewrócił dźwig. Przerażające nagranie z Krakowa

 

- Zgodnie z poczynionymi na miejscu zdarzenia ustaleniami, doszło do przewrócenia się na skutek porywistego wiatru żurawia znajdującego się na terenie budowy zespołu budynków zabudowy wielorodzinnej przy ul. Domagały w Krakowie - relacjonował rzecznik krakowskiej prokuratury.

Upadające ramię żurawia zadało obrażenia

Żuraw usytuowany pomiędzy budynkami przewrócił się na jeden z nich i jego upadające ramię zadało obrażenia pracownikom budowy znajdującym się na dachu budynku oraz stojącym obok budynku. Jeden z pokrzywdzonych zmarł na skutek odniesionych obrażeń po przewiezieniu do Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, natomiast kolejny pomimo podjętych czynność reanimacyjnych zmarł w karetce pogotowia na miejscu zdarzenia. Dwóch innych pracowników budowy odniosło obrażenia.

 

PAP/Łukasz Gągulski

 

 

Według śledczych po wstępnym zabezpieczeniu terenu zostały przeprowadzone oględziny z udziałem technika kryminalistycznego, sporządzona dokumentacja fotograficzna i video. Została także zabezpieczona procesowo znajdująca się na miejscu dokumentacja dotycząca przebiegu prac budowlanych oraz pracowników. Rozpoczęto przesłuchania w charakterze świadków pracowników, którzy znajdowali się w chwili zdarzenia obok żurawia i na terenie budynku na który żuraw się przewrócił.

Prace budowlane zostały wstrzymane

- W dniu dzisiejszym, po dodatkowym zabezpieczeniu terenu budowy i materiałów budowlanych według wytycznych Państwowej Inspekcja Pracy, Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego zostanie przesłuchany w charakterze świadka kierownik budowy oraz kierownicy poszczególnych pracujących na miejscu zdarzenia brygad podwykonawców w których pracowali pokrzywdzeni - zapowiedział w piątek Hnatko.

 

PAP/Łukasz Gągulski

 

 

Jak przekazał, decyzją pracowników Powiatowego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego prace budowlane zostały wstrzymane. Teren jest zabezpieczony przez patrol policji.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie