Kraków. Wiatr przewrócił dźwig. Przerażające nagranie z Krakowa

Polska
Kraków. Wiatr przewrócił dźwig. Przerażające nagranie z Krakowa
YouTube/AND P

Silny wiatr przewrócił dźwig na budowie w Krakowie. W wyniku wypadku ranne zostały cztery osoby. Dwóch z nich nie udało się uratować. Pozostali poszkodowani trafili do szpitala.

Z nagrania opublikowanego w internecie wynika, że do zdarzenia doszło na placu budowy przy ulicy Domagały 45 w Krakowie. Straż Pożarna informację o zdarzeniu dostała chwilę po godz. 9.

 

Nie żyją dwie osoby

W wyniku wypadku ranne zostały cztery osoby, wszyscy to pracownicy budowy. Trafili do szpitala. Dwóch z tych mężczyzn nie udało się uratować - poinformował rzecznik prasowy małopolskiej policji Sebastian Gleń. Jeden ze zmarłych w chwili wypadku pracował na dachu jednego z budynków, drugi - pracował na ziemi.

 

Według ustaleń policji, w czwartek żuraw był nieczynny, w kabinie nie było operatora.

 

Zdaniem służb 30-metrowy dźwig przewróciła wichura, jednak dokładne okoliczności wypadku będą ustalane. Powiadomiono nadzór budowlany, Państwową Inspekcję Pracy i prokuraturę.

 

Wojewoda zlecił kontrole

- Wojewoda małopolski Łukasz Kmita wydał Wojewódzkiemu Inspektorowi Nadzoru Budowlanego polecenie przeprowadzenia w trybie pilnym kontroli dźwigów i żurawi pracujących na budowach w Małopolsce. Pierwsze zespoły kontrolne już przystąpiły do czynności. Wyniki kontroli zostaną omówione po ich zakończeniu - poinformowała rzeczniczka prasowa wojewody Joanna Paździo.

 

Jednocześnie inspektorzy nadzoru budowlanego nawiązali kontakt z kierownikami budów, przypominając o spoczywających na nich obowiązkach związanych z właściwym zabezpieczeniem takich obiektów jak dźwigi, czy żurawie budowlane. - Ma to szczególne znaczenie wobec dynamicznej sytuacji pogodowej, która ma się utrzymywać w najbliższym czasie - zaznaczyła rzeczniczka.

Wichury w Małopolsce

Zgodnie z danymi IMGW, w Małopolsce obecnie miejscami notuje się porywy wiatru do 90 km/h. W ciągu najbliższych godzin wiatr stopniowo będzie się wzmagał i miejscami w porywach osiągał do 115 km/h.

 

W ostatnich godzinach strażacy najczęściej wyjeżdżali do usuwania skutków połamanych drzew w powiatach: krakowskim, limanowskim i wadowickim. W Dobrej w powiecie limanowski został uszkodzony dach blaszanego garażu, w Sułkowicach w powiecie wadowickim wiatr uszkodził dach w budynku użyteczności publicznej.

 

Więcej o sprawie w Interii.

dk / Interia / Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie