Stoltenberg: obawiamy się, że Rosja szuka pretekstu, by uderzyć na Ukrainę

Świat
Stoltenberg: obawiamy się, że Rosja szuka pretekstu, by uderzyć na Ukrainę
PAP/EPA/STEPHANIE LECOCQ

Sojusznicy z NATO wciąż szukają dyplomatycznego rozwiązania kryzysu na Ukrainie - powiedział w czwartek w kwaterze głównej NATO w Brukseli sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg. Wyraził jednak przypuszczenie, że Rosja próbuje wygenerować pretekst, by uderzyć na Ukrainę.

- Sojusznicy wciąż szukają dyplomatycznego rozwiązania kryzysu, spowodowanego przez koncentrację rosyjskich wojsk na i wokół Ukrainy - zadeklarował Stoltenberg po drugim dniu posiedzenia ministrów obrony Sojuszu Północnoatlantyckiego w Brukseli. Powtórzył jednocześnie, że wbrew temu, co mówi Moskwa, "w terenie" nie widać deeskalacji. Przeciwnie - Rosja kontynuuje koncentrację wojsk.

 

ZOBACZ: Wołodymyr Zełenski: przystąpieniu Ukrainy do NATO sprzeciwiają się niektórzy członkowie sojuszu

 

- Obawiamy się, że Rosja szuka pretekstu, by dokonać inwazji na Ukrainę - zaznaczył.

 

Zwrócił również uwagę, że na terytorium Ukrainy działa "wielu oficerów rosyjskiego wywiadu", których zadaniem jest prowadzenie operacji "pod obcą banderą" i tworzenie pretekstów do interwencji. Wyraził w związku z tym przypuszczenie, że Rosja próbuje wygenerować pretekst, by uderzyć na Ukrainę.

"Rosja może rozpocząć inwazję w każdej chwili"

Z kolei wzdłuż granic tego kraju Rosja zgromadziła dość wojska, by w każdej chwili rozpocząć inwazję.

 

- Rosja ma dość sił i możliwości, aby w każdej chwili rozpocząć inwazję na pełną skalę na Ukrainę - zauważył Stoltenberg, dodając, że NATO i sojusznicy pomagają Ukrainie wzmocnić jej zdolności obronne.

 

ZOBACZ: Alaksandr Łukaszenka: wojska rosyjskie pozostaną na Białorusi tak długo, jak będzie to konieczne

 

- Samoobrona jest prawem zapisanym w Karcie Narodów Zjednoczonych. Sojusznicy pomagają Ukrainie utrzymać to prawo w mocy, dostarczając instruktorów i wyposażenie wojskowe dla ukraińskiego wojska, ekspertyzę w dziedzinie cyberbezpieczeństwa i wywiadu ora wsparcie finansowe - oświadczył Jens Stoltenberg.

 

- Nie możemy zaakceptować powrotu do epoki "stref wpływów", gdzie mocarstwa terroryzują, zastraszają, czy dyktują innym co mają robić. Nie może być żadnych decyzji o Ukrainie bez Ukrainy. Żadnych decyzji o Gruzji bez Gruzji - podkreślił.

dk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie