Spotkanie doradców prezydentów Polski i USA. Rozmawiali o kryzysie wokół Ukrainy

Świat
Spotkanie doradców prezydentów Polski i USA. Rozmawiali o kryzysie wokół Ukrainy
Twitter/Jakub Kumoch
Od prawej: Jakub Kumoch i Jake Sullivan

Doradca ds. bezpieczeństwa narodowego USA Jake Sullivan spotkał się w środę z Jakubem Kumochem, szefem Biura Polityki Międzynarodowej w Kancelarii Prezydenta RP. Jak podał Biały Dom, tematem rozmowy były ruchy sił rosyjskich wokół Ukrainy oraz wzmacnianie wschodniej flanki NATO. "W obecnym kryzysie tworzymy jeden zespół" - przekazał Kumoch.

Rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Emily Horne poinformowała, że doradcy prezydentów rozmawiali na temat "trwających wysiłków dyplomatycznych związanych z destabilizującą koncentracją sił Rosji wzdłuż granic Ukrainy", w tym w ramach przewodnictwa Polski w OBWE.

 

ZOBACZ: Paweł Jabłoński o polityce Putina: daje Rosjanom igrzyska i konsolidację wobec wspólnego wroga

 

Poruszyli też tematy koordynacji w sprawie obronności i odstraszania Rosji, zaś Sullivan wyraził wdzięczność za goszczenie przez Polskę dodatkowych sił USA wysłanych w celu wzmocnienia wschodniej flanki NATO.

Kumoch rozmawiał też m.in. z republikańskimi senatorami

"Polska jest i pozostanie pewnym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych, a w obecnym kryzysie tworzymy jeden zespół" - napisał na Twitterze Kumoch.

 

 

ZOBACZ: Niemcy. Spór o Nord Stream 2 skończy się w sądzie. "Najważniejsze, żeby rurociąg zaczął działać"

 

Spotkanie z doradcą prezydenta Bidena było głównym punktem środowej wizyty Kumocha w Waszyngtonie. Jak powiedział prezydencki minister, w środę odbył również rozmowy z republikańskimi senatorami Marco Rubio i Ronem Johnsonem, a także szefową think-tanku Center for European Policy Analysis Aliną Polyakovą.

 

Spotkał się także z byłym dowódcą sił USA i NATO w Europie, gen. Philem Breedlovem. Tematem wszystkich rozmów była sytuacja bezpieczeństwa w Europie.

wka / PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie