Rosja kontra Ukraina. Premier Japonii: w razie inwazji podejmiemy "odpowiednie kroki” wobec Rosji

Świat
Rosja kontra Ukraina. Premier Japonii: w razie inwazji podejmiemy "odpowiednie kroki” wobec Rosji
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE HANDOUT
Według Kyodo Japonia przygotowuje listę sankcji, które mogłyby zostać nałożone na Rosję, wspólnie z pozostałymi państwami grupy G7: Wielką Brytanią, Kanadą, Francją, Niemcami, Włochami i Stanami Zjednoczonymi

Jeśli Rosja dokona inwazji na Ukrainę, musimy podjąć "odpowiednie kroki”, w tym sankcje w koordynacji z grupą G7 i innymi państwami – powiedział we wtorek premier Japonii Fumio Kishida po rozmowie telefonicznej z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Obaj przywódcy zgodzili się co do konieczności podejmowania dalszych wysiłków dyplomatycznych na rzecz złagodzenia napięć związanych z groźbą rosyjskiego ataku na Ukrainę – podała japońska agencja prasowa Kyodo.

 

- Jeśli Rosja użyje siły militarnej lub rozpocznie inwazję, musimy podjąć odpowiednie kroki, w tym sankcje, w koordynacji z G7 i innymi państwami – powiedział dziennikarzom Kishida, podkreślając, że Japonia popiera suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

Japonia przygotowuje listę sankcji 

Według Kyodo Japonia przygotowuje listę sankcji, które mogłyby zostać nałożone na Rosję, wspólnie z pozostałymi państwami grupy G7: Wielką Brytanią, Kanadą, Francją, Niemcami, Włochami i Stanami Zjednoczonymi. Grupa groziła Moskwie, że w razie ataku na Ukrainę podejmie środki mające olbrzymie konsekwencje dla rosyjskiej gospodarki.

 

Rząd Japonii uruchomił tymczasem we Lwowie biuro łącznikowe, by chronić bezpieczeństwo około 130 Japończyków, którzy w poniedziałek przebywali na terytorium Ukrainy.

 

ZOBACZ: Ukraina. Zatrzymano rosyjską agentkę zbierającą dane wywiadowcze do przeprowadzania ataków bombowych

 

Kyodo przypomina, że Japonia od dziesięcioleci toczy z Rosją spór terytorialny o cztery kontrolowane przez Moskwę wyspy na Oceanie Spokojnym. Rosyjski ambasador w Japonii ostrzegał, że stanowisko Tokio w sprawie Ukrainy może zaważyć na rozmowach na temat przekazania Japonii części z tych wysp.

 

Japonia jest jednym z głównych sojuszników USA w Azji, a w ostatnich miesiącach zacieśnia relacje z zachodnimi partnerami w obliczu rosnącej obecności militarnej Chin. Pekin jest z kolei w nieformalnym sojuszu z Moskwą i oficjalnie poparł ją niedawno w jej żądaniach "gwarancji bezpieczeństwa" i nieprzyjmowania Ukrainy do NATO.

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie