Michał Wójcik broni Zbigniewa Ziobry: nie było żadnego ataku na premiera

Polska
Michał Wójcik broni Zbigniewa Ziobry: nie było żadnego ataku na premiera
Polsat News
Michał Wójcik

- Na wschodzie problem, a na zachodzie agresja na Polskę. To nie my zaatakowaliśmy instytucje unijne - stwierdził Michał Wójcik, wiceszef Solidarnej Polski w programie "Gość Wydarzeń", komentując relacje pomiędzy Warszawą i Brukselą. Bogdan Rymanowski pytał również o relacje w Zjednoczonej Prawicy, szczególnie na linii Mateusz Morawiecki - Zbigniew Ziobro.

- Nie było żadnego ataku (na premiera). Wiadomo, jeżeli mówi się o błędach, to mówi się to w kontekście wyciągania pewnych wniosków - mówił Michał Wójcik w programie "Gość Wydarzeń". Bogdan Rymanowski poprosił go o skomentowanie słów swojego szefa. Zbigniew Ziobro komentując środowy wyrok TSUE ocenił, że to dowód na bardzo poważny, polityczny, historyczny błąd premiera Mateusza Morawieckiego.

 

Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej oddalił skargi Węgier i Polski dotyczące mechanizmu warunkowości, który uzależnia korzystanie z finansowania z budżetu Unii od poszanowania przez państwa członkowskie zasad państwa prawnego. Sędziowie TSUE uznali, że "mechanizm ten został przyjęty na właściwej podstawie prawnej, zachowuje spójność z procedurą ustanowioną w art. 7 Traktatu o Unii Europejskiej i nie przekracza granic kompetencji przyznanych Unii, a także szanuje zasadę pewności prawa".

 

ZOBACZ: TSUE. Jarosław Kaczyński reaguje na słowa Zbigniewa Ziobry: dziwię się panu ministrowi

 

- Nie przyjmujemy, że to było w złej wierze zrobione. Uważamy i uznajemy, jako Solidarna Polska wiedzieliśmy od początku, że będzie próba oszukania Polaków - komentował dalej Wójcik w "Gościu Wydarzeń". 

Kaczyński odpowiada Ziobrze 

Ziobrze odpowiedział przez media Jarosław Kaczyński. W wywiadzie w Polskim Radiu 24 stwierdził, że odrzucenie skargi było łatwe do przewidzenia. - Jestem zawiedzony tym, że takie oświadczenia padają publicznie, bo to na pewno naszej wspólnej sprawie (nie służy), a tą wspólną sprawą jest między innymi utrzymanie naszej suwerenności - powiedział.

 

- Oczywiście to sprawa superważna, ale mamy także te i inne. Dlatego troszkę się dziwię panu ministrowi, ale cóż, takie rzeczy się w polityce zdarzają, nie tylko u nas, we wszystkich państwach - dodał prezes PiS.

 

WIDEO: Michał Wójcik w programie "Gość Wydarzeń":

 

 

Bogdan Rymanowski o wypowiedź szefa PiS zapytała Michała Wójcika. - Problem jest zupełnie gdzie indziej. To powiedział właśnie w tej swojej wypowiedzi prezes Jarosław Kaczyński. Otóż ci, którzy narzucili Polsce to rozporządzenie, to są panie redaktorze oszuści, łgarze i krętacze - ocenił wiceprezes Solidarnej Polski.

 

Dziennikarz dopytywał o trwałość relacji w Zjednoczonej Prawicy. - Od razu tutaj chciałbym zaznaczyć, że ci wszyscy, którzy uważają, że to spowoduje jakiś kryzys w rządzie, mogą czuć się rozczarowani. Nie będzie żadnego kryzysu z tego powodu. Zamierzamy wygrać wspólnie kolejne wybory - zapewniał Wójcik. 

Reforma wymiaru sprawiedliwości. Wójcik: nie popełniliśmy błędów

Wiceszef Solidarnej Polski został także zapytany o bilans rządów Zjednoczonej Prawicy w kontekście reformy wymiaru sprawiedliwości. - W wielu miejscach się poprawiło panie redaktorze - stwierdził Wójcik.

 

- W jakich? - pytał Rymanowski.

 

ZOBACZ: Zbigniew Ziobro o oddaleniu przez TSUE skarg Węgier i Polski na mechanizm warunkowości

 

- No w wielu miejscach. Wiele reform przeprowadziliśmy. Mam wymieniać? Procedura cywilna, procedura karna, kwestie dotyczące alimentacji. Mogę tu dziesięć minut zająć - mówił minister. Dziennikarz dopytywał ile trwają postępowania w sądach. - Niebawem zobaczy pan dane, z których wynika, że się polepszyła sytuacja, w stosunku do tego, co było jakiś czas temu. Proszę pamiętać, że drodze jest pandemia - kontynuował Wójcik. - Nie popełniliśmy błędów - ocenił podsumowując.

"Na wschodzie problem, a na zachodzie agresja na Polskę"

Michał Wójcik został również zapytany czy w obliczu zagrożenia ze strony Rosji na wschodzie, Polska "nie powinna zamykać frontu z Brukselą". 

 

ZOBACZ: Rosja kontra Ukraina. Marlena Maląg o wsparciu dla uchodźców

 

- Jesteśmy zwolennikami tego, żeby szukać kompromisu. Zawsze trzeba szukać kompromisu (...). Ale tu pan dotknął ciekawej sytuacji - zwrócił się Wójcik do Rymanowskiego. - Na wschodzie problem, a na zachodzie agresja na Polskę. To nie my zaatakowaliśmy instytucje unijne. To Unia Europejska stwierdziła, że może wkraczać w to, co jest zastrzeżone dla naszych wyłącznych kompetencji - ocenił Michał Wójcik.

 

Wcześniejsze programy "Gość Wydarzeń" możesz obejrzeć tutaj.

jk/Polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie