Meksyk. Migranci zaszyli sobie usta. Chcą dostać się do Stanów Zjednoczonych

Świat
Meksyk. Migranci zaszyli sobie usta. Chcą dostać się do Stanów Zjednoczonych
PAP/EPA/Juan Manuel Blanco
Jedna z osób protestujących w południowym Meksyku

Około dziesięciu migrantów, koczujących przed siedzibą Narodowego Instytutu Migracji w Meksyku, zaszyło sobie usta w akcie protestu. Domagają się wydania dokumentów pozwalających im dotrzeć na północ kraju, czyli do granicy z USA. - Władze nie robią nic, aby rozwiązać problemy związane z uregulowaniem spraw migrantów - uważa aktywistka Irineo Mújica.

Grupa migrantów od tygodnia demonstruje w Tapachula, w stanie Chiapas na południu kraju, aby uzyskać przepustki humanitarne umożliwiające im dotarcie do położonej dalej na północ granicy ze Stanami Zjednoczonymi.

 

ZOBACZ: Boris Johnson: Kiedy Polska jest zagrożona, Wielka Brytania zawsze jest gotowa pomóc

 

- Przypominam, że pozwolono nam przybyć do Monterrey na północy, a następnie przejść do granicy. Ale wyznaczyli mi termin na otrzymanie dokumentów za trzy lub cztery miesiące i nie mam pieniędzy, aby czekać tak długo – wyjaśnił wenezuelczyk Rafael Hernández, który wraz z innymi migrantami z Haiti i Kuby domaga się wydania przepustki.

 

AFP: więcej migracji do USA po zwycięstwie Joe Bidena

Według aktywistki Irineo Mújica, towarzyszącej tej demonstracji, władze migracyjne "nie reagują" i "nie robią nic, aby rozwiązać problemy związane z uregulowaniem spraw migrantów".

 

ZOBACZ: Kara dożywocia dla "El Chapo" utrzymana. Sąd w Nowym Jorku odrzucił jego apelację

 

Dziesiątki migrantów, głównie z Ameryki Środkowej, przemierzają Meksyk w poszukiwaniu azylu w Stanach Zjednoczonych, uciekając przed przemocą lub biedą w swoich krajach.

 

Władze meksykańskie zaostrzają kontrole, próbując powstrzymać ten migracyjny napływ, który nasilił się od czasu wyboru demokraty Joe Bidena na prezydenta Stanów Zjednoczonych - informuje AFP.

wka/PAP, polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie