Rosyjskie ministerstwo: część wojsk wraca do swoich baz po ćwiczeniach

Świat
Rosyjskie ministerstwo: część wojsk wraca do swoich baz po ćwiczeniach
PAP/EPA/RUSSIAN DEFENCE MINISTRY PRESS SERVICE / HANDOUT
Rosyjskie władze nie podały, z których dokładnie regionów wycofują się wojska

- Wojska rosyjskie po zakończeniu ćwiczeń rozpoczęły załadunek i będą wracać do swoich garnizonów - przekazał rzecznik ministerstwa obrony Rosji Igor Konaszenkow. Jak uściślił, chodzi o siły Południowego i Zachodniego Okręgu Wojskowego.

Rosyjska administracja nie podała, w jakich regionach rozpoczął się odwrót wojsk. Od 10 lutego odbywały się ćwiczenia rosyjsko-białoruskie, a 13 lutego rozpoczęły się manewry na Morzu Czarnym. Wszystkie te działania miały zakończyć się 20 lutego.

 

ZOBACZ: Rosja kontra Ukraina. Marlena Maląg o wsparciu dla uchodźców

 

Rosja zapewniała, że żołnierze biorący udział na Białorusi powrócą po ćwiczeniach do jednostek w Rosji. Minister obrony Siergiej Szojgu powiedział w poniedziałek prezydentowi Władimirowi Putinowi, że trwające obecnie ćwiczenia sił zbrojnych "mają dużą skalę" i odbywają się "praktycznie we wszystkich okręgach wojskowych Rosji".

Napięcie między Rosją a Ukrainą. Zachód obawia się agresji, Kreml stawia żądania

Rosja zgromadziła ponad 100 tysięcy żołnierzy na swoim terytorium przy granicy z Ukrainą, a także na Białorusi. Kraje zachodnie są nadzwyczaj zaniepokojone koncentracją wojsk rosyjskich przy granicy z Ukrainą i ostrzegają Moskwę przed skutkami ewentualnej agresji wobec tego kraju.

 

ZOBACZ: Amerykanie mają opuścić Białoruś i Naddniestrze. Apel Departamentu Stanu USA

 

Kreml odpowiada na te zarzuty, że nie ma podobnych planów, jednocześnie żądając od USA i NATO "gwarancji" o nierozszerzaniu Sojuszu o Ukrainę oraz wycofania jego infrastruktury "od swoich granic".

wka / PAP/ polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie