WHO: od czasu odkrycia Omikronu doszło do pół miliona zgonów

Świat
WHO: od czasu odkrycia Omikronu doszło do pół miliona zgonów
PAP/EPA/ATEF SAFADI

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) oświadczyła we wtorek, że od czasu odkrycia wariantu koronawirusa Omikron doszło na świecie do pół miliona zgonów z powodu COVID-19. WHO sytuację tę określiła jako "więcej niż tragiczną".

- Podczas gdy wszyscy mówili, że Omikron jest łagodniejszy, przeoczyliśmy fakt, że od momentu wykrycia tego wariantu zmarło pół miliona osób - powiedział Abdi Mahamud, specjalista WHO ds. zapobiegania zakażeniom.

 

ZOBACZ: Nauka zdalna. W Małopolsce coraz więcej wniosków o zajęcia w szkołach

 

- W dobie skutecznych szczepionek umieranie pół miliona ludzi to naprawdę coś więcej niż tragedia - dodał. Według niego na całym świecie zarejestrowano 130 milionów zakażeń i 500 000 zgonów, odkąd pod koniec listopada WHO uznała wariant Omikron za "niepokojący".

"Wciąż jesteśmy w środku tej pandemii"

- Liczba zakażeń Omikronem jest oszałamiająca, poprzednie fale wydają się prawie płaskie - skomentowała ekspertka WHO ds. epidemii Maria Van Kerkhove.

 

- Wciąż jesteśmy w środku tej pandemii. Mam nadzieję, że zbliżamy się do jej końca, ale wiele krajów nie przekroczyło jeszcze swojego szczytu zakażeń Omikronem i ten wirus nadal jest niebezpieczny - ostrzegła.

 

Według agencji AFP koronawirus zabił prawie 5,75 miliona ludzi od początku pandemii. Na całym świecie podano ponad 10 miliardów dawek szczepionek przeciwko COVID-19. 

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie