Chiny. Ocenzurowano odcinki serialu "Przyjaciele". Chodzi o treści LGBT+

Kultura
Chiny. Ocenzurowano odcinki serialu "Przyjaciele". Chodzi o treści LGBT+
Wikimedia
Główni bohaterowie serialu "Przyjaciele"

Władze ocenzurowały wątki homoseksualne w serialu "Przyjaciele", który wrócił na chińskie platformy streamingowe. Fani są oburzeni działaniem rządu.

11 lutego na chińskie platformy streamingowe ponownie zawitał popularny serial "Przyjaciele". Jego fani szybko zorientowali się, że pierwsze odcinki odbiegają od oryginału. Z serialu usunięto wątki LGBT+ i te o podtekście seksualnym.

 

W pierwszych odcinkach usunięto wątek Carol, byłej żony bohatera Rossa, która po rozstaniu z mężem weszła w związek z inną kobietą.

 

ZOBACZ: Chiny. Szkoła dawała uczniom żywe prosięta w nagrodę za dobre wyniki w nauce

 

Również niektóre dialogi zostały "wygładzone" poprzez inne tłumaczenie. Pójście "do baru" zostało przetłumaczone jako "wyjście się bawić" w wersji pokazanej na wideo Tencent. Reuters potwierdził, że wersja sezonu ponownego wydania Tencent zawiera te zmiany.

#FriendsCensord

Fani serialu z oburzeniem przyjęli praktyki cenzorskie. Na chińskim portalu społecznościowym Weibo hasztag #FriendsCensord zanotował 54 mln wyświetleń, jednak szybko został on usunięty przez rząd - informuje CNN.

 

Jak informuje amerykańska stacja telewizyjna, te działania są spójne z wytycznymi chińskiego rządu z 2016 roku. Mówią one, że programy telewizyjne nie powinny zawierać wątków dotyczących związków gejowskich, a także innych tematów, które "wyolbrzymiają ciemną stronę społeczeństwa". Ośmiostronicowy dokument odnosił się do "wulgarnych, niemoralnych i niezdrowych treści" i uznawał homoseksualizm, romanse pozamałżeńskie i miłość nieletnich jako zabronione.

 

ZOBACZ: Chiny stworzyły "sztuczny Księżyc". Chcą symulować stan niskiej grawitacji

 

"Przyjaciele" to amerykański serial komediowy o grupie przyjaciół mieszkających na w Nowym Jorku, emitowany w latach 1994-2004. Produkcja stała się fenomenem popkulturowym. W rolach głównych wystąpili: Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry oraz David Schwimmer.

wys/zdr / CNN / polsatnews.pl
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie