Chiny. Szkoła dawała uczniom żywe prosięta w nagrodę za dobre wyniki w nauce

Świat
Chiny. Szkoła dawała uczniom żywe prosięta w nagrodę za dobre wyniki w nauce
Pixabay/ChiemSeherin
"Rodzice powinni być dumni, że ich dzieci były w stanie zdobyć dla rodziny świnię będąc w tak młodym wieku" - napisał jeden z użytkowników sieci społecznościowej Weibo

Prosięta rozdano w ubiegłym tygodniu w szkole podstawowej Xiangyang w powiecie w ubogim powiecie chińskiej prowincji Junnan. Nagrody otrzymało 20 uczniów z dobrymi ocenami. Taka nagroda ma zachęcić dzieci do nauki i ożywić wiejską gospodarkę – podał we wtorek dziennik "South China Morning Post".

Prosięta rozdano w ubiegłym tygodniu w szkole podstawowej Xiangyang w powiecie Yiliang w Junnanie. Ufundowano je z funduszu pomocy społecznej, by zacieśnić więzi między wiejską edukacją a gospodarką - przekazały lokalne media, cytując jednego z nauczycieli.

 

ZOBACZ: Kosiniak-Kamysz: Szkoła jest niewydolna, niech minister wycofa się z głupich pomysłów

 

Uczniowie zostali w ten sposób nagrodzeni za dobre wyniki w nauce. Na zdjęciach i nagraniach z uroczystości wręczenia prosiąt widać ich z dużymi papierowymi kwiatami zawieszonymi na szyjach, co ma symbolizować honor - napisał "South China Morning Post".

Prosięta ważące do 10 kilogramów

- Różnokolorowe prosięta ważące od 5 do 10 kilogramów rozdzielono pomiędzy laureatów metodą losowania - wyjaśniał nauczyciel Hou Changliang.

 

- Tego rodzaju nagrody są nie tylko zachętą dla uczniów, ale też pomogły ich rodzinom. Choć nie mają one z tych prosiąt żadnych korzyści natychmiast, będą je miały w przyszłości - powiedział Hou.

 

ZOBACZ: Olsztyn tropi martwe dusze w szkołach. Dyrektorem, nauczycielem i zarazem uczniem ta sama osoba

 

Nauczyciel dodał, że internauci oferowali jego szkole darmowe materiały, ale zwykle odrzucał takie oferty, aby dzieci nie przywykły do polegania na zapomogach. - Mam nadzieję, że zrozumieją, że muszą ciężko pracować, i tylko w ten sposób osiągną godność i potęgę - mówił.

"Zdobyć świnię w tak młodym wieku"

Internauci pozytywnie komentują rozdanie nagród w junnańskiej szkole. "Rodzice powinni być dumni, że ich dzieci były w stanie zdobyć dla rodziny świnię będąc w tak młodym wieku" - napisał jeden z użytkowników sieci społecznościowej Weibo.

 

Yiliang jest jednym z najbiedniejszych chińskich powiatów. W 2019 roku jego mieszkańcy dysponowali średnio nieco ponad 27 tys. juanów (4,3 tys. dolarów) rocznego dochodu rozporządzalnego per capita. Powiat ten jako jeden z ostatnich w Chinach został też oficjalnie "wydźwignięty z ubóstwa", co było celem lansowanym przez komunistyczne władze kraju.

grz/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie