Rosja. Opozycyjna partia Jabłoko zbiera podpisy przeciwko wojnie z Ukrainą

Świat
Rosja. Opozycyjna partia Jabłoko zbiera podpisy przeciwko wojnie z Ukrainą
Flickr/The U.S. Army
"Wojnie z Ukrainą - nie!" - głosi apel opozycji

Rosyjska partia polityczna Jabłoko, należąca do opozycji antykremlowskiej, rozpoczęła zbiór podpisów przeciwko wszczęciu wojny z Ukrainą. Działacze zapowiadają zorganizowanie wkrótce pikiet przeciwko wojnie - podało w niedzielę radio Echo Moskwy.

W apelu opublikowanym w weekend przez Jabłoko na stronie internetowej partia zapowiada, że będzie zbierać podpisy w internecie i w swoich biurach. Apeluje o przekazywanie dalej adresu strony internetowej, tak by "tych, którzy występują przeciwko wojnie, było wielu". Według statystyk na stronie do niedzielnego popołudnia petycję podpisało ponad 1200 osób.

 

ZOBACZ: Ukraina. Media: personel OBWE z USA wyjeżdża z Doniecka

 

"Wojnie z Ukrainą - nie!" - głosi apel. Działacze zarzucają prezydentowi Władimirowi Putinowi, że "szykuje wojnę", która "przyniesie ludziom nieszczęście" i "zabierze tysiące istnień".

 

Każdy wynik "będzie katastrofą dla Rosji", bo "w tej wojnie nie można zwyciężyć" - ostrzegają działacze Jabłoka.

"Wojna światowa stanie się bardziej prawdopodobna"

Oceniają, że taki konflikt groziłby nie tylko "całkowitą izolacją" Rosji, ale i kolejną odsłoną wyścigu zbrojeń i tym, że "wojna światowa stanie się bardziej prawdopodobna".

 

Jabłoko, bodajże ostatnia aktywna z zarejestrowanych oficjalnie partii opozycyjnych, wcześniej wzywała do wznowienia partnerstwa Rosji z NATO i do rozmów na temat oddania Ukrainie terytoriów Donbasu kontrolowanych przez prorosyjskich separatystów.

 

ZOBACZ: Ukraina. Mer Kijowa: jesteśmy przygotowani na najgorsze

 

31 stycznia podobny apel przeciwko wojnie z Ukrainą ogłosił Kongres Inteligencji Rosyjskiej, grupa zrzeszająca intelektualistów, naukowców, działaczy kultury i obrońców praw człowieka. Kongres powstał w 2014 roku, po aneksji Krymu przez Rosję. Od tego czasu kilkakrotnie występował z protestami przeciw polityce władz rosyjskich.

mad / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie