Rosja kontra Ukraina. Powstają raporty dot. ewentualnego przyjęcia uchodźców

Polska
Rosja kontra Ukraina. Powstają raporty dot. ewentualnego przyjęcia uchodźców
Polsat News
Uchodźcy na granicy

Samorządowcy zostali poproszeni przez wojewodów o przygotowanie raportów dotyczących ewentualnego przyjęcia uchodźców. Mają wskazać listę obiektów zakwaterowania dla uchodźców, liczbę osób możliwych do przyjęcia, koszty z tym związane oraz czas adaptacji budynków z rekomendacją do 48 godzin - przekazał Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa.

Wąsik: Nawet milion uchodźców

Pod koniec stycznia wiceszef MSWiA Maciej Wąsik mówił o nawet milionie uchodźców z Ukrainy. 

 

- Jeżeli doszłoby na Ukrainie do wojny, to musimy liczyć się z napływem rzeczywistych uchodźców. Ludzi, którzy uciekają przed pożogą, ludzi, którzy uciekają przed śmiercią, którzy uciekają przed okrucieństwami wojny - powiedział na antenie TV Republika. 

 

- Tych scenariuszy jest kilka. Być może zrealizują się scenariusze bardziej pozytywne, bądź nie tak drastyczne, ale my musimy być przygotowani na czarny scenariusz i od jakiegoś czasu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji podejmuje działania, które mają doprowadzić do sytuacji, że będziemy przygotowani na przyjście tej fali rzędu nawet miliona osób, która przy tym najbardziej drastycznym elemencie może pojawić się na naszej wschodniej granicy - dodał.

 

Liczbę Ukraińców już mieszkających w Polsce szacuje się na ok. 1,3 mln. 

Kolejne kraje wzywają obywateli do wyjazdu z Ukrainy

Polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych ze względu na zmieniającą się sytuację bezpieczeństwa spowodowaną eskalacją militarną i polityczną ze strony Federacji Rosyjskiej odradza podróże na Ukrainę, które nie są konieczne.

 

W związku ze zwiększeniem napięcia w regionie do opuszczenia Ukrainy i niepodróżowania do tego państwa ze względu na obawy dotyczące bezpieczeństwa wezwały swoich obywateli rządy Włoch, Holandii, Belgii, Szwecji i Hiszpanii. Podobne komunikaty już wcześniej wydały rządy m.in. USA, Wielkiej Brytanii, Łotwy, Norwegii, Japonii, Kanady i Izraela.

msl/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie