Rosja zaatakuje Ukrainę? Stany Zjednoczone wyślą do Polski dodatkowe 3 tysiące żołnierzy

Świat
Rosja zaatakuje Ukrainę? Stany Zjednoczone wyślą do Polski dodatkowe 3 tysiące żołnierzy
PAP/Darek Delmanowicz
Kolejni amerykańscy żołnierze trafią do Polski

USA wyślą do Polski w nadchodzących dniach dodatkowe 3 tys. żołnierzy - poinformowała w piątek agencja Reutera, informację tę potwierdziło później ministerstwo obrony w Waszyngtonie. Według Reutersa siły będą pochodzić z 82. Dywizji Powietrznodesantowej, stacjonującej w Fort Bragg w Karolinie Płn., a nie z sił amerykańskich rozlokowanych w Europie.

Według Reutersa oczekuje się, że dodatkowy amerykański kontyngent przybędzie do Polski w przyszłym tygodniu i ma to być kolejne znaczące wzmocnienie wschodniej fanki NATO.

 

Agencje podały, że rozkaz rozmieszczenia dodatkowych żołnierzy w Polsce został już podpisany przez ministra obrony USA Lloyda Austina z polecenia prezydenta Joe Bidena.

Amerykańscy i brytyjscy żołnierze w Polsce

Od tygodnia do Polski przybywają także żołnierze amerykańscy wysłani do Europy w związku z koncentracja rosyjskich wojsk przy granicy Ukrainy. Pentagon zapowiedział przysłanie do Polski i Niemiec 2000 żołnierzy. 1700 żołnierzy 82. Dywizji Powietrznodesantowej zostanie dyslokowanych w Polsce. Z Niemiec do Rumunii USA zapowiedziały przemieszczenie tysiąca swoich wojskowych. Łącznie Pentagon postawił w stan podwyższonej gotowości do przemieszczenia do Europy 8,5 tys. żołnierzy.

 

ZOBACZ: Boris Johnson: Kiedy Polska jest zagrożona, Wielka Brytania zawsze jest gotowa pomóc

 

W czwartek w Polsce wylądowała także grupa brytyjskich żołnierzy, których przysłanie w celu dodatkowego sojuszniczego wsparcia zapowiedział w poniedziałek w Londynie sekretarz obrony Ben Wallace po rozmowie z szefem MON Mariuszem Błaszczakiem. ma to być 350 żołnierzy z 45. Komanda Royal Marines, którego baza znajduje się z Arbroath w Szkocji.

 

dsk/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie