Izrael. Minister zdrowia Nachman Asz: COVID-19 prawdopodobnie zostanie z nami na zawsze

Świat
Izrael. Minister zdrowia Nachman Asz: COVID-19 prawdopodobnie zostanie z nami na zawsze
PAP/EPA/ATEF SAFADI
Oddział covidowy jednego z izraelskich szpitali, zdj. ilustracyjne

Subwariant Omikronu BA.2, uważany za wysoce zaraźliwy, w szybkim tempie rozprzestrzenia się na całym świecie. Zdaniem izraelskiego ministra zdrowia prof. Nachmana Asza, który we wtorek rozmawiał z radiostacją 103FM, COVID-19 prawdopodobnie nigdy nie zniknie.

- Nowa odmiana nie zniknęła jak dotąd i prawdopodobnie nigdy nie zniknie - podkreślił prof. Asz, odnosząc się do subwariantu Omikronu BA.2.

 

Wyjaśnił, że kolejne warianty koronawirusa "cały czas się pojawiają". - Bardzo ważne jest, żeby być w stałej gotowości i obserwować, jak się rozwijają warianty i oceniać, na ile mogą być niebezpieczne. Mam nadzieję, że te nowe nie będą już dla nas uciążliwe - dodał. Zaznaczył jednak, że w Izraelu BA.2 stanowi niski odsetek nowych infekcji.

WHO o subwariancie Omikronu 

Trzeciego lutego ekspertka Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dr Nicksy Gumede-Moeletsi ogłosiła, że podwariant BA.2 został wykryty już w pięciu państwach Afryki: Botswanie, Kenii, Malawi, Senegalu i RPA. Oceniła, że sytuacja jest "niepokojąca", bo mutacja według obecnej wiedzy jest trudniejsza do wykrycia niż "oryginalna" wersja Omikronu, BA.1, która sama w sobie jest bardzo zaraźliwa. BA.2 infekuje także osoby zaszczepione. Stał się dominujący w Danii, wykryto go również w USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji i Norwegii.

 

ZOBACZ: Turcja. Mężczyzna zakażony koronawirusem od 14 miesięcy. 78 pozytywnych testów

 

Według danych agencji Reutera wskaźniki infekcji koronawirusem rosną w 47 państwach. Od początku pandemii na Covid-19 zachorowało co najmniej 395,3 mln osób, z czego zmarło 6,114 mln. Kampanie szczepień rozpoczęto w 202 krajach i zużyto co najmniej 10,18 mln dawek szczepionek. 

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie