Dymisja Tadeusza Kościńskiego. Politycy komentują odejście ministra finansów

Polska
Dymisja Tadeusza Kościńskiego. Politycy komentują odejście ministra finansów
Polsat News
Tadeusz Kościński

Minister finansów Tadeusz Kościński podał się do dymisji. Ta decyzja wywołała falę komentarzy ze strony polityków opozycji. "Idźcie za ciosem, niech Nowogrodzka też zrezygnuje" - napisał Tomasz Trela z Nowej Lewicy. Jak informuje rzeczniczka PiS, dymisja jest podyktowana tym, że "minister przyjmuje na siebie odpowiedzialność polityczną za pewne niedociągnięcia w Polskim Ładzie".

O dymisji Kościńskiego poinformowała rzeczniczka PiS Anita Czerwińska. Jak przekazała, minister finansów zrezygnował z urzędu, a kierownictwo PiS przyjęło jego decyzję.

Informację podał także rzecznik rządu Piotr Muller. "Premier otrzymał rezygnację Tadeusza Kościńskiego z funkcji ministra finansów. Po przyjęciu dymisji przez prezydenta Andrzeja Dudę premier będzie tymczasowo pełnił obowiązki ministra finansów do momentu powołania nowej osoby" - wyjaśnił.

 

Fala komentarzy po dymisji ministra finansów

Odejście Kościńskiego skomentowali politycy opozycji. "Ależ odważny ten premier Morawiecki. Tak się chwalił tym »pseudoładem«, a gdy trzeba ponieść odpowiedzialność - schował się za plecami komitetu partyjnego PiS i wystawił ministra finansów" - ocenił Borys Budka (KO).

 


Natomiast Tomasz Trela (Nowa Lewica) zaapelował do władz PiS: "Nowogrodzka przyjęła rezygnację ministra finansów. Idźcie za ciosem, niech Nowogrodzka też zrezygnuje".

 


"Kowal ukradł, Cygana powiesili, a wieś nadal traci" - skomentował europoseł Marek Belka.


"Skoro za sukces Polskiego Ładu minister Kościński musiał zrezygnować, to co by się stało, gdyby ten program nie wyszedł?" - zastanawia się Jan Strzeżek z Porozumienia - partii, która współtworzyła Zjednoczoną Prawicę w latach 2015-2021.

 

Swoje zdanie wyraził też senator KO Bogdan Zdrojewski. "Niby ministra Kościńskiego nie było, mało kto znał nazwisko, ale 'Ład' dotknął prawie wszystkich. Podobnie, jak inflacja. Już pomyślałbym też o następcy szefa NBP, chyba, że historia niczego nikogo nie uczy!" - ocenił.

 

 

Z kolei Krystian Kamiński z Konfederacji nazwał Polski Ład "katastrofą". "Pytanie retoryczne: czy (Tadeusz Kościński) miał jakikolwiek wpływ na ustawę albo chociaż przeczytał ją przed procedowaniem?" - zapytał na Twitterze.

 

"Za Polski Nieład cały ten rząd PiS-u powinien wsiąść na ten prom co go 'zbudowali' i odpłynąć. Na zawsze" - porównał Dariusz Joński z KO.

 

Dymisja ministra finansów. Możliwi następcy Tadeusza Kościńskiego

Na razie nie wiadomo, kto przejmie dowództwo w resorcie finansów. W czwartek Interia informowała, że schedę po Kościńskim może przyjąć Piotr Nowak, obecny minister rozwoju.

 

ZOBACZ: Polski Ład. Jarosław Gowin: posłowie powinni być traktowani jak wszyscy pozostali obywatele

 

Jak wynika z informacji medialnych, niewykluczone są też kandydatury Jacka Sasina (wicepremiera i szefa resortu aktywów państwowych) czy Henryka Kowalczyka (również wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi).

Do czasu wybrania następcy Kościńskiego, obowiązki ministra finansów będzie pełnił premier Mateusz Morawiecki.

wys/ml/Interia
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie