Wielka Brytania: 70. rocznica panowania królowej Elżbiety II

Polska
Wielka Brytania: 70. rocznica panowania królowej Elżbiety II
Twitter/The Royal Family
Królowa Elżbieta II

Brytyjska królowa Elżbieta II wyraziła w sobotę życzenie, aby w przyszłości, kiedy jej syn książę Karol zostanie królem, jego żona Kamilla uzyskała tytuł "królowej małżonki". Wcześniej, jak twierdzą brytyjskie media, pojawiały się sugestie, że Kamilla będzie musiała zadowolić się tytułem "księżnej małżonki".

W niedzielę Elżbieta II stała się pierwszym brytyjskim monarchą w historii obchodzącym 70-lecie panowania. Jednak główne obchody Platynowego Jubileuszu - podobnie jak było to w przypadku poprzednich okrągłych rocznic panowania - odbędą się na początku czerwca.

 

 

W liście opublikowanym w przeddzień 70. rocznicy wstąpienia na tron, czyli swojego Platynowego Jubileuszu, królowa napisała, że rocznica ta skłoniła ją do refleksji nad lojalnością i ciepłymi uczuciami, którymi obdarzali ją Brytyjczycy.

 

Królowa wyraziła nadzieję, że Karol i Kamilla otrzymają w przyszłości takie same wsparcie.

 

ZOBACZ: Królowa Elżbieta II nie weźmie udziału w szczycie COP26 w Glasgow. Musi odpocząć

 

"Jest moim szczerym życzeniem, aby, kiedy nadejdzie ten czas, Kamilla była znana jako 'Królowa Małżonka', kiedy będzie kontynuować jej lojalną służbę" - napisała monarchini. Kamilla ma obecnie tytuł księżnej Kornwalii.

 

 

Rzecznik Clarence House, rezydencji Karola i Kamili, oświadczył, że są oni "wzruszeni i uhonorowani słowami" słowami monarchini.

Księżna Kamila w rodzinie królewskiej

Jak zauważa Reuters list królowej, która wstąpiła na tron w 1952 roku i jest najdłużej panującą monarchinią w brytyjskiej historii, ostatecznie zatwierdza miejsce Kamili w rodzinie królewskiej, w której początkowo była traktowana jak outsiderka. Przecina też spekulacje co do jej przyszłego tytułu po wstąpieniu księcia Karola na tron.

 

ZOBACZ: Królowa Elżbieta II w świątecznym orędziu wspomina Filipa i odnosi się do pandemii

 

Karol i Kamilla, wieloletni kochankowie, zawarli ślub cywilny w 2005 r. na zamku Windsor. Kamilla była ulubionym tematem brytyjskich tabloidów od czasu tragicznej śmierci w 1997 r. pierwszej żony Karola, księżnej Diany.

 

Już od długiego czasu Kamilla wraz z Karolem regularnie reprezentuje rodzinę królewska podczas oficjalnych uroczystości.

Tytuł "królowej małżonki"

Tytuł "królowej małżonki" zwyczajowo przysługiwał w brytyjskiej historii żonie panującego. Jednak po ślubie Karola i Kamili zdecydowano, że gdyby Karol został królem, będzie jej przysługiwać jedynie tytuł "księżnej małżonki".

 

ZOBACZ: Barbados. Królowa Elżbieta II przestała być głową państwa. Wyspa stała się republiką

 

W przypadku małżonków panującej monarchini obowiązywała inna praktyka. Zazwyczaj uzyskiwali oni jednie tytuł "książę małżonek", jak w przypadku zmarłego w ub. roku męża Elżbiety II księcia Filipa i męża królowej Wiktorii księcia Alberta.

pgo / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie