Królowa Elżbieta II nie weźmie udziału w szczycie COP26 w Glasgow. Musi odpocząć

Świat
Królowa Elżbieta II nie weźmie udziału w szczycie COP26 w Glasgow. Musi odpocząć
PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA
Królowa Elżbieta II

Brytyjska królowa Elżbieta II jednak nie weźmie udziału w szczycie klimatycznym COP26 w Glasgow - poinformował we wtorek Pałac Buckingham. Organizowany przez ONZ szczyt rozpocznie się w najbliższą niedzielę.

"Zgodnie z radą, aby odpocząć, królowa podjęła lekkie obowiązki na zamku w Windsorze. Jej Królewska Mość z żalem podjęła decyzję, że nie pojedzie już do Glasgow, aby wziąć udział w wieczornym przyjęciu na COP26 w poniedziałek, 1 listopada. Jej Królewska Mość jest rozczarowana, że nie będzie uczestniczyć w przyjęciu, ale przekaże przesłanie do zgromadzonych delegatów za pośrednictwem nagranej wiadomości wideo" - głosi oświadczenie wydane przez Pałac Buckingham.

 

ZOBACZ: Holandia. Król lub królowa może poślubić partnera tej samej płci

 

Według stacji Sky News, królowa pozostaje w dobrym nastroju i oczekuje się, że we wtorek wieczorem odbędzie rozmowę telefoniczną z ministrem finansów Rishim Sunakiem, jak to zwykle ma miejsce w przededniu przedstawienia projektu budżetu na nowy rok finansowy.

 

Plany udziału pozostałych członków rodziny królewskiej w COP26 nie uległy zmianie. W Glasgow pomiędzy 1 a 5 listopada pojawią się następca tronu, książę Karol z żoną, oraz jego syn, książę William z żoną.

Elżbieta II wróciła do obowiązków

We wtorek po południu Pałac Buckingham przekazał, że tego dnia królowa podjęła pierwsze oficjalne obowiązki od czasu, gdy w połowie zeszłego tygodnia odwołała podróż do Irlandii Północnej i spędziła jedną noc w szpitalu. Przebywająca na zamku w Windsorze 95-letnia monarchini przyjęła na przeprowadzonych przez łącze wideo audiencjach nowych ambasadorów Korei Południowej oraz Szwajcarii, którzy przekazali jej listy uwierzytelniające.

 

W zeszłą środę Pałac Buckingham poinformował, że królowa "niechętnie" przyjęła zalecenie lekarzy, by odpocząć i zrezygnować z zaplanowanej na ten dzień podróży do Irlandii Północnej. Następnego dnia poinformowano, że została przyjęta do szpitala w celu wstępnych badań i spędziła tam noc ze środy na czwartek, ale już wróciła na zamek w Windsorze i "pozostaje w dobrym nastroju". Jak zwróciły uwagę brytyjskie media, od 1 do 19 października Elżbieta II brała udział w co najmniej 11 oficjalnych wydarzeniach, w tym 19 października - w dwóch.

Elżbieta II podsłuchana w Walii

- To naprawdę irytujące, kiedy coś mówią, a potem nic nie robią - miała powiedzieć królowa Elżbieta II, której wypowiedź podsłuchano na uroczystej sesji parlamentu Walii. Monarchini mówiła o rozpoczynającym się niebawem szczycie klimatycznym w Glasgow. Dezaprobatę Elżbiety II miało wzbudzić zachowanie światowych przywódców, którzy nie wywiązują się z obietnic działania na rzecz ochrony środowiska.

ZOBACZ: Królowa "zirytowana" zachowaniem światowych liderów

Królowa uczestniczyła w sesji parlamentu walijskiego w Cardiff. W zasłyszanej rozmowie nawiązała do rozpoczynającego się 31 października szczytu klimatycznego COP26 w Glasgow - podaje "The Guardian". Rodzina królewska będzie gościem wydarzenia.

 

- To niezwykłe, wiem już wszystko o szczycie, ale nadal nie wiem, kto na niego dotrze. Zupełnie nic - mówiła Elżbieta II. - Wiemy tylko o tych gościach, którzy nie przybędą... To naprawdę irytujące, kiedy coś mówią, a potem nic nie robią - skwitowała królowa. 

 

an / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie