Tarnów. Premier Morawiecki: pierwszy transport amunicji na Ukrainę w przyszłym tygodniu

Polska
Tarnów. Premier Morawiecki: pierwszy transport amunicji na Ukrainę w przyszłym tygodniu
PAP/Darek Delmanowicz
Premier Mateusz Morawiecki

- Bezpieczna Ukraina, bezpieczna granica to jest też europejska i polska racja stanu - przypomniał premier Mateusz Morawiecki, który w czwartek odwiedził Zakłady Mechaniczne "Tarnów". Przekazał, że pierwszy transport amunicji defensywnej z Polski trafi na Ukrainę w przyszłym tygodniu. Jak dodał Morawiecki, u naszego wschodniego sąsiada "widać wolę obrony" przed rosyjską agresją.

Wizytując tarnowskie zakłady, Mateusz Morawiecki stwierdził, że "czasy są niestety niespokojne". - Widzimy presję, która narasta na Ukrainę ze strony rosyjskiej. Bezpieczna Ukraina, bezpieczna granica to jest też europejska i polska racja stanu - mówił.

 

ZOBACZ: Rosja. Siergiej Ławrow: doniesienia o planach prowokacji wokół Ukrainy to "bzdura"

 

Jak dodał, polski rząd jest w kontakcie z administracją w Kijowie. Przekazał jednocześnie, że możliwa agresja Rosji na Ukrainę jest tematem rozmów przywódców innych państw.

 

- Rozmawiamy o tym, jak zwiększyć szanse na pokój i jego utrzymanie za naszą wschodnią granicą. Polska obserwuje narastającą presję ze strony Rosji - powiedział.

Szef rządu rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej

Morawiecki poinformował też, że w drodze do Tarnowa rozmawiał z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem o bezpieczeństwie na wschodniej flance UE i NATO. W tym kontekście stwierdził, iż "kto chce się bronić, musi mieć czym".

 

- W Kijowie widziałem, że wola obrony tam jest, ale często brakuje sprzętu. Trzeba działać szybko, musi być szybkość działania i sprawczość - mówił, nawiązując do swojej niedawnej wizyty na Ukrainie i spotkania z tamtejszymi władzami.

 

ZOBACZ: Mariusz Błaszczak: kolejne samoloty wojsk USA lądują w Polsce

 

Dodał, że w Zakładach Mechanicznych "Tarnów" zobaczył, w jaki sposób produkuje się w nich amunicję, m.in. moździerze i granatniki. - Chcę pogratulować wszystkim pracownikom za to, że tworzą jakościowe produkty, idące w większości na eksport - powiedział premier.

 

Jak zauważył, "dzisiaj najważniejsze jest bezpieczeństwo". - To podstawowe dobro i po to uzbrajamy armię, aby go dostarczyć. (Także po to, aby) nasz sąsiad mógł się jak najlepiej bronić, przekazujemy na Ukrainę broń defensywną - przypomniał.

Premier: ważne jest także wsparcie dyplomatyczne

Morawiecki poinformował, że pierwszy transport militarnych towarów trafi na Ukrainę w przyszłym tygodniu. - Aby państwo ukraińskie nie było bezbronne wobec agresji rosyjskiej - wyjaśnił.

 

ZOBACZ: Senat jednogłośnie za uchwałą wspierającą Ukrainę

 

Podkreślił równocześnie, że "ważne są także misje dyplomatyczne". - Dziękuję prezydentowi Andrzejowi Dudzie za jego aktywność w tej kwestii. Staramy się - jako państwo przewodniczące OBWE - animować wszystkie akcje dyplomatyczne, aby zwiększyć szanse do obrony - stwierdził szef rządu RP.

 

Ocenił, iż "współczesne pole bitwy to coraz więcej automatyki", czyli m.in. dronów. - Cieszę się, że mamy coraz więcej takich inżynierów, takich zakładów jak te w Tarnowie, stanowiących niezbędne ogniwo w wyposażeniu polskiej armii - dodał.

wka / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie