Igrzyska w Pekinie. Ceremonia otwarcia. Apel szefa Komitetu Olimpijskiego do polityków

Świat
Igrzyska w Pekinie. Ceremonia otwarcia. Apel szefa Komitetu Olimpijskiego do polityków
PAP/Grzegorz Momot
Ceremonia otwarcia Igrzysk Olimpijskich

Przywódca Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jinping otworzył 24. zimowe igrzyska olimpijskie w Pekinie. Znicz olimpijski zapaliło dwoje chińskich sportowców. Wśród gości z innych państw, którzy zjawili się w stolicy Chin, jest polski prezydent Andrzej Duda. Podczas uroczystości szef MKOl Thomas Bach apelował do światowych polityków, by dochowali "olimpijskiego pokoju" podczas sportowych zmagań.

Głównym elementem ceremonii, która trwała około dwóch godzin, było zapalenie znicza olimpijskiego. Uczynili to biegaczka narciarska Dinigeer Yilamujiang oraz Jiawen Zhao, uprawiający kombinację norweską. Oficjalnego otwarcia imprezy dokonał przywódca ChRL Xi Jinping.

 

ZOBACZ: Pekin 2022. Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Chin. Weźmie udział w otwarciu igrzysk olimpijskich

 

Wcześniej przez "Ptasie Gniazdo" przeszła tradycyjna parada sportowców. Polską flagę nieśli snowboardzistka Aleksandra Król i panczenista Zbigniew Bródka, mistrz olimpijski z Soczi na 1500 m.

Jedna z pierwszych wielkich imprez w czasach COVID-19

jest pierwszym miastem, które stało się organizatorem i letnich, i zimowych igrzysk olimpijskich. Te pierwsze w stolicy Chin zorganizowano w 2008 roku.

 

To jednocześnie trzecie z rzędu igrzyska w Azji - po "białych" w Pjongczangu w 2018 roku i letnich w Tokio, które z rocznym poślizgiem odbyły się lipcu i sierpniu 2021.

 

To także druga z rzędu największa sportowa impreza globu, która odbywa się w cieniu pandemii COVID-19 - z powszechnymi testami, zabezpieczeniami i ograniczeniami oraz ograniczoną liczbą publiczności.

Igrzyska w Pekinie. Niemal 60 polskich reprezentantów

W tegorocznej rywalizacji na śniegu i lodzie weźmie udział niespełna 3000 sportowców. W 15 dyscyplinach powalczą oni o rekordowe 109 kompletów medali.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda ma spotkać się z Macronem i Scholzem. W Pekinie rozmawiać będzie z przywódcą Chin

 

Polskę będzie reprezentować 57-osobowa ekipa, z czego 28 zawodników to debiutanci. Dotychczasowy dorobek biało-czerwonych w zimowych igrzyskach to 22 medale - po siedem złotych i srebrnych oraz osiem brązowych.

 

Olimpijskie zmagania w Pekinie potrwają do 20 lutego.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie