Pekin 2022. PKOl: Natalia Maliszewska nie wystartuje na 500 m. Polka zakażona koronawirusem

Sport
Pekin 2022. PKOl: Natalia Maliszewska nie wystartuje na 500 m. Polka  zakażona koronawirusem
PAP/Grzegorz Momot
Igrzyska w Pekinie rozpoczną się oficjalnie w piątek i potrwają do 20 lutego.

"Niestety, przegrywamy tę walkę... " - napisał na Twitterze szef polskiej misji olimpijskiej Konrad Niedźwiedzki, komentując kolejny pozytywny wynik testu na koronawirusa Natalii Maliszewskiej. Polka straciła szansę na olimpijski występ w Pekinie w swojej koronnej konkurencji w short tracku - na 500 m.

"Niestety, przegrywamy tę walkę... Natalia Maliszewska pozytywna - bez możliwości startu na 500 m. Dobra wiadomość jest taka, że Magdalena Czyszczoń ma negatywny wynik i niebawem wyjdzie »na wolność«" - przekazał Niedźwiedzki.

 

Panczenistka Magdalena Czyszczoń przebywała w izolacji, podobnie jak Natalia Maliszewska, od niedzieli.

 

Kwalifikacje na 500 m w short tracku rozpoczną się w sobotę. Warunkiem dopuszczenia do startu były dwa kolejne negatywne testy na koronawirusa. W przypadku Maliszewskiej taki rezultat przyniosło badanie w środę, ale w czwartek i piątek kolejne znów okazały się pozytywne.

 

 

26-letni zawodniczka Juvenii Białystok była jedną z największych nadziei reprezentacji Polski na medal tegorocznych igrzysk. Na dystansie 500 m jest m.in. zdobywczynią Pucharu Świata (2018/19), srebrną medalistką MŚ (2018) i mistrzynią Europy (2019). W trwającym sezonie zwyciężyła w zawodach PŚ na olimpijskim torze w Pekinie.

 

W piątek 11 lutego rozpoczną się zmagania w short tracku na dystansie 1000 m, na którym Maliszewska też dwukrotnie stanęła na podium zawodów Pucharu Świata, była szósta w mistrzostwach Europy w 2020 roku oraz siódma w klasyfikacji PŚ obecnego sezonu.

Zakażenia wśród zawodników i pracowników

21 przypadków zakażenia koronawirusem wykryto ostatniej doby wśród osób związanych z igrzyskami w Pekinie, w tym członków ekip i personelu. To znaczny spadek po 55 stwierdzonych dzień wcześniej. Łącznie wykryto 308 infekcji, w tym kilka wśród Polaków.

 

Wśród zakażonych jest sześciu niemieckich sportowców, których personaliów na razie nie ujawniono. O jednym pozytywnym teście u zawodnika poinformowali natomiast Australijczycy.

 

ZOBACZ: Pekin 2022. Prezydent Andrzej Duda przyleciał do Chin. Weźmie udział w otwarciu igrzysk olimpijskich

 

Zakażeni sportowcy mogą przystąpić do rywalizacji, jeśli przez dwa dni z rzędu otrzymają negatywne wyniki.

 

Uczestnikom igrzysk wolno się przemieszczać tylko między miejscem zakwaterowania a obiektami, w dodatku wyłącznie za pośrednictwem oficjalnego transportu. Każdy trafiający do "bezpiecznej pętli" jest testowany codziennie.

Polityka "zero tolerancji"

Chiny w walce z pandemią COVID-19, która rozpoczęła się w tym kraju, przyjęły politykę zerowej tolerancji.

 

Obejmuje ona m.in. ścisłą kontrolę graniczną i odwołanie prawie wszystkich lotów międzynarodowych. Uczestnicy igrzysk - sportowcy, oficjele i przedstawiciele mediów - przylatują praktycznie wyłącznie samolotami czarterowymi lub dedykowanymi.

 

Igrzyska w Pekinie rozpoczną się oficjalnie w piątek i potrwają do 20 lutego.

zma / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie