Prezydent Francji Emmanuel Macron uda się do Rosji i na Ukrainę

Świat
Prezydent Francji Emmanuel Macron uda się do Rosji i na Ukrainę
PAP/EPA/YOAN VALAT / POOL
Prezydent Francji Emmanuel Macron

Prezydent Francji Emmanuel Macron w poniedziałek spotka się w Rosji z Władimirem Putinem, a we wtorek na Ukrainie z Wołodymyrem Zełenskim. Głównym tematem rozmów będzie konflikt rosyjsko-ukraiński - podała w piątek agencja Reutera, powołując się na Pałac Elizejski.

Według prezydent Francji Emmanuela Macrona, priorytetem w tych rozmowach będzie odnalezienie drogi negocjacyjnej, prowadzącej do deeskalacji napięć związanych z konfliktem ukraińsko-rosyjskim, mimo wysłania przez USA 3 tys. żołnierzy do Polski i Rumunii oraz skoncentrowania przez Rosję wojsk przy granicy z Ukrainą.

Telefoniczne rozmowy z Putinem i Zełeńskim

Prezydent Francji Emmanuel Macron przeprowadził w czwartek rozmowy telefoniczne z prezydentem Rosji Władimirem Putinem i prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, by uczynić krok w sprawie statusu Donbasu w ramach wysiłków zmierzających de deeskalacji napięć - przekazał w czwartek wieczorem Pałac Elizejski.

 

W komunikacie zaznaczono, że Macron podkreślił w rozmowach z obu przywódcami wagę dyskusji nad warunkami osiągnięcia równowagi strategicznej w Europie, która pozwoliłaby na zmniejszenie napięć i zagwarantowałaby bezpieczeństwo kontynentu.

 

ZOBACZ: Francja. Le Drian: na razie nic nie wskazuje na gotowość Rosji do podjęcia działań na Ukrainie

 

Podczas rozmowy Putina z Macronem "kontynuowano konstruktywny dialog na temat Ukrainy i rosyjskiej inicjatywy ustanowienia długoterminowych, prawnie wiążących gwarancji dotyczących bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej" - podano natomiast w komunikacie Kremla. Jak zauważa agencja AFP, po raz kolejny mówiono w nim o "prowokacjach" strony ukraińskiej wobec Rosji.

 

Podsumowując rozmowy, prezydent Wołodymyr Zełeński napisał na Twitterze: "Pozostaję z prezydentem Macronem w dialogu na temat walki z wyzwaniami dotyczącymi bezpieczeństwa i przyspieszenia procesu pokojowego w ramach formatu normandzkiego. Uzgodniliśmy dalsze wspólne działania, których celem jest utrzymanie stabilności Ukrainy oraz zacieśnienie współpracy finansowej i gospodarczej".

Rozmowy na linii Paryż-Moskwa

To trzecia rozmowa telefoniczna Macrona z Putinem w ostatnich dniach. W zeszły piątek francuski prezydent rozmawiał również ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, w środę wieczorem odbył rozmowę z prezydentem USA Joe Bidenem, a w czwartek - z prezydentem Polski Andrzejem Dudą.

 

ZOBACZ: Ukraina. Zatrzymano rosyjskich agentów podżegających do przejęcia władzy w Kijowie

 

W poprzednich rozmowach Macron i Putin mieli się zgodzić, że zamierzają kontynuować prowadzony w formacie normandzkim (Rosja, Ukraina, Francja, Niemcy) dialog na rzecz realizacji porozumień mińskich dotyczących konfliktu w Donbasie.

 

Ostatnie takie spotkanie odbyło się w Paryżu 26 stycznia, kolejne zaplanowane jest na luty w Berlinie.

zma/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie