Francja. Le Drian: na razie nic nie wskazuje na gotowość Rosji do podjęcia działań na Ukrainie

Świat
Francja. Le Drian: na razie nic nie wskazuje na gotowość Rosji do podjęcia działań na Ukrainie
PAP/EPA/SERGEY KOZLOV
Ukraińska armia przygotowująca się do odparcia ewentualnego ataku ze strony Rosji. Czołgi 92' samodzielnej brygady zmechanizowanej przed manewrami pod Charkowem

Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Ylves Le Drian powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że na razie nic nie wskazuje na gotowość Rosji do podjęcia działań na Ukrainie - przekazała w środę agencja Reutera. W poniedziałek prezydent Emmanuel Macron rozmawiał telefonicznie z Władimirem Putinem.

Prezydent Rosji Władimir Putin oskarżył we wtorek Zachód o celowe tworzenie scenariusza mającego na celu wywołanie wojny.

 

Rosja zgromadziła dziesiątki tysięcy wojsk niedaleko granicy z Ukrainą, jednak zaprzecza planom inwazji.

Rozmowa Macrona z Putinem

W poniedziałek prezydenci Francji i Rosji - Emmanuel Macron i Władimir Putin odbyli drugą w ciągu czterech dni rozmowę telefoniczną. Przywódcy poruszyli temat napięć wokół Ukrainy i gwarancji bezpieczeństwa dla Moskwy. Prezydenci nie wykluczyli możliwości osobistego spotkania.

 

ZOBACZ: Andrzej Duda ma spotkać się z Macronem i Scholzem. W Pekinie rozmawiać będzie z przywódcą Chin

 

"Kontynuowana wymiana poglądów dotyczyła sytuacji wokół Ukrainy i kwestii dotyczących zapewnienia Rosji długoterminowych, prawnie wiążących gwarancji bezpieczeństwa" - przekazał Kreml w komunikacie cytowanym przez agencję AFP.

Możliwe osobiste spotkanie prezydentów

"Ta wymiana zdań jest następstwem rozmów prezydenta Francji z jego odpowiednikami z Rosji i Ukrainy w piątek, 28 stycznia i wpisuje się w tę samą logikę deeskalacji" - poinformował Pałac Elizejski.

 

Macron i Putin zgodzili się pozostawać w kontakcie telefonicznym oraz zbadać możliwości osobistego spotkania - podała strona rosyjska.

 

ZOBACZ: Rosja. Putin: tarcza antyrakietowa w Polsce i Rumunii jest zagrożeniem dla Rosji

 

Z kolei przedstawiciel służb prasowych Macrona przekazał, że przywódcy nie wykluczyli możliwości osobistego spotkania, ale nie ustalono jeszcze żadnej konkretnej daty.

 

Obaj prezydenci zgodzili się, że zamierzają kontynuować prowadzony w formacie normandzkim (Rosja, Ukraina, Francja, Niemcy) dialog na rzecz realizacji porozumień mińskich dotyczących konfliktu w Donbasie. Ostatnie takie spotkanie odbyło się w Paryżu 26 stycznia, kolejne zaplanowane jest na luty w Berlinie.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie