Wielka Brytania. Dopuszczono do użycia piątą szczepionkę przeciw COVID-19 - firmy Novavax

Świat
Wielka Brytania. Dopuszczono do użycia piątą szczepionkę przeciw COVID-19 - firmy Novavax
Flickr/Jernej Furman
Preparat Novavax jest oparty na technologii stosowanej od wielu lat w ochronie przed chorobami takimi jak żółtaczka czy półpasiec

Wielka Brytania zatwierdziła w czwartek do użycia szczepionkę przeciw COVID-19 opracowaną przez amerykańską firmę Novavax. To piąty preparat dopuszczony przez brytyjski urząd regulacji leków MHRA, ale pierwszy oparty na białkach.

Produkowana przez Novavax szczepionka o nazwie Nuvaxovid w badaniach klinicznych miała 89 proc. skuteczności w zwalczaniu objawowej postaci COVID-19. Dotyczyły one pierwotnej wersji koronawirusa z Wuhanu, jak i późniejszego wariantu Alfa. W grudniu zeszłego roku Novavax poinformował, że dwie dawki skuteczne generują odpowiedź immunologiczną także przeciw dominującemu obecnie wariantowi Omikron, a firma rozpoczęła prace nad wersją dostosowaną konkretnie do niego.

 

ZOBACZ: Austria. Parlament przyjął ustawę o obowiązkowych szczepieniach przeciw COVID-19

 

W odróżnieniu od wcześniej dopuszczonych do użycia szczepionek firm Pfizer/BioNTech, AstraZeneca, Moderna i Janssen, preparat Novavax jest oparty na technologii stosowanej od wielu lat w ochronie przed chorobami takimi jak żółtaczka czy półpasiec. Dostarcza ona kopie kolców białka znajdujących się na powierzchni wirusa bezpośrednio do komórek danej osoby, stymulując układ odpornościowy do produkcji przeciwciał i limfocytów T. Dodatkowy składnik, adiuwant, pomaga następnie wzmocnić odpowiedź immunologiczną.

60 mln dawek szczepionki Novavax

Naukowcy twierdzą, że taka metoda sprawia, że szczepionka jest prostsza w produkcji niż niektóre inne i łatwiejsza w przechowywaniu.

 

Brytyjski rząd w sierpniu 2020 r. złożył zamówienie na zakup 60 mln dawek szczepionki firmy Novavax i po wydaniu zaleceń przez Wspólny Komitet ds. Szczepień i Immunizacji (JCVI) mogłoby się zacząć jej podawanie.

 

ZOBACZ: Czechy. Najwyższy Sąd Administracyjny zniósł obowiązek okazywania certyfikatów szczepień

 

Nie wiadomo jednak, czy tak się stanie, bo już dopuszczony kilka miesięcy temu produkt firmy Janssen wciąż nie jest stosowany, a od początku tego roku zainteresowanie szczepieniami wyraźnie spadło. W ostatnich kilku dniach podawanych jest zaledwie ok. 50 tys. dawek przypominających dziennie, a łączna liczba wszystkich dawek nie przekracza 100 tys. dziennie. Do tej pory w Wielkiej Brytanii podano 138,3 mln dawek szczepionek, z czego 37,4 mln to dawki przypominające. Oznacza to, że przyjęło je 65,1 proc. osób w wieku powyżej 12 lat.

 

aml / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie