Portugalia. Premier Antonio Costa zakażony koronawirusem

Świat
Portugalia. Premier Antonio Costa zakażony koronawirusem
PAP/EPA/MIGUEL A. LOPES
Premier Portugali zakażony koronawirusem

Premier Portugalii Antonio Costa zaraził się koronawirusem i poddał się przymusowej izolacji społecznej, podało we wtorek biuro prasowe rządu. Zachorowanie na COVID-19 zostało potwierdzone ponad dobę po zakończeniu wyborów parlamentarnych, które wygrali kierowani przez Costę socjaliści (PS).

Przedstawiciele rządu wyjaśnili we wtorek po południu, że infekcja wirusem SARS-CoV-2 u premiera została potwierdzona dwoma testami. Pierwszy z nich był badaniem rutynowym.

 

ZOBACZ: Portugalia. Nowe restrykcje sanitarne w związku z nasileniem piątej fali pandemii

 

Według komunikatu rządu Antonio Costa, który poddał się 7-dniowej kwrantannie, nie ma objawów zakażenia koronawirusem.

 

Portugalscy komentatorzy odnotowują, że Costa mógł się zarazić podczas swojej niedzielnej wizyty w zatłoczonym sztabie wyborczym socjalistów, aby wygłosić przemówienie po wygraniu wyborów parlamentarnych. Większość obecnych w sali osób nie przestrzegała dystansu społecznego.

Socjaliści wygrywają wybory

W niedzielnym głosowaniu do jednoizbowego parlamentu kierowana przez premiera Costę Partia Socjalistyczna otrzymała ponad 41,6 proc. poparcia, zdobywając 117 mandatów w liczącym 230 miejsc Zgromadzeniu Republiki.

 

ZOBACZ: Portugalia. Chaos na lotnisku w Lizbonie po alarmie dot. bezpieczeństwa pasażerów

 

Nowy gabinet Costy będzie pierwszym jego rządem większościowym. Dotychczas, od 2015 r., kierował on dwoma gabinetami, które nie miały poparcia większości posłów w parlamencie.

wys / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie