Rosja. "El Pais": USA i NATO odpowiedziały Kremlowi ws. ewentualnego wejścia Ukrainy do Sojuszu

Świat
Rosja. "El Pais": USA i NATO odpowiedziały Kremlowi ws. ewentualnego wejścia Ukrainy do Sojuszu
EPA/SERGEY KOZLOV
Ukraińskie czołgi pod Charkowem

Władze NATO w piśmie skierowanym do władz Rosji zapewniły, że nie odmówią Ukrainie możliwości wejścia w skład Sojuszu Północnoatlantyckiego, poinformował w środę hiszpański dziennik "El Pais", który miał dostęp do pełnej wersji dokumentów wysłanych przez NATO i USA na Kreml. Waszyngton, jak wynika z treści pisma, podziela opinię kierownictwa Sojuszu.

Madrycka gazeta twierdzi, że zarówno Stany Zjednoczone, jak i NATO zaoferowały prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi propozycję umów o rozbrojeniu. Pod pewnymi warunkami.

 

"Listy Waszyngtonu i Sojuszu Północnoatlantyckiego będące odpowiedzią Kremlowi (na kryzys ukraiński red.) stanowią żądanie deeskalacji, która umożliwiłaby dialog, a jednocześnie są odmową zamknięcia drzwi Ukrainie", napisał w środę "El Pais".

Porozumienie ws. bezpieczeństwa Europy 

Zdaniem gazety dopiero na takich warunkach USA i NATO miałyby wyrazić zgodę na ewentualne podpisanie porozumienia z Rosją w sprawie bezpieczeństwa w Europie. "El Pais" twierdzi, że listy z takimi oczekiwaniami zostały wysłane do Moskwy w ubiegłą środę.

 

ZOBACZ: Rosja. Putin: tarcza antyrakietowa w Polsce i Rumunii jest zagrożeniem dla Rosji

 

"Biorąc pod uwagę istotne, jednostronne i nieuzasadnione skierowanie wojsk na tereny sąsiadujące z Ukrainą i Białorusią, wzywamy Rosję do natychmiastowej deeskalacji (obecnej red.) sytuacji w sposób stosowny, trwały i dający się potwierdzić", wynika z listu skierowanego przez NATO do Moskwy, do którego dostęp miała gazeta.

Potrzeba deeskalacji 

Z kolei w dokumencie wysłanym do Rosji przez władze amerykańskie napisano, że w sprawie rozwiązania kryzysu ukraińskiego "może dojść do postępu tylko w sytuacji ograniczenia działań zastraszania Ukrainy przez Rosję".

 

Gazeta przypomina, że stanowiska NATO i USA skierowane na Kreml są odpowiedzią na żądania władz Rosji, które domagają się podpisania traktatu dotyczącego bezpieczeństwa w Europie w związku z możliwym rozszerzeniem Sojuszu Północnoatlantyckiego na wschód.

 

ZOBACZ: Rosja odpowie na kupowane przez Polskę pociski. "Poważne zagrożenie"

 

Według dziennika Waszyngton oraz NATO wskazały w swoich pismach, że nie tylko nie zamierzają zamykać drzwi Ukrainie w jej aspiracjach do przynależności do Sojuszu Północnoatlantyckiego, ale nie odmówią podobnego prawa Gruzji.

 

W piśmie przygotowanym przez władze NATO podkreślono, że polityka otwartych drzwi będzie kontynuowana, gdyż każde państwo, jak zaznaczono, ma prawo zawierać umowy dotyczące swego bezpieczeństwa “w sposób wolny od nacisków”.

ap / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie