Terlecki: mamy większość w Sejmie. To mrzonki opozycji, że uda się obalić rząd

Polska
Terlecki: mamy większość w Sejmie. To mrzonki opozycji, że uda się obalić rząd
PAP/Paweł Supernak
Wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki oraz wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas obrad w Sejmie

Mamy większość; to są mrzonki opozycji, że uda się obalić rząd albo odwołać marszałka Sejmu - powiedział w środę wicemarszałek Sejmu i szef klubu PiS Ryszard Terlecki. Niech Donald Tusk wraca tam, skąd przyjechał, bo nam utrata większości nie grozi - dodał.

Terlecki był proszony w środę przez dziennikarzy w Sejmie o komentarz do słów lidera PO Donalda Tuska, że oczekuje od prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, aby doprowadził on na najbliższym posiedzeniu Sejmu do głosowania nad ponownym wotum zaufania dla premiera Mateusza Morawieckiego, "żeby pokazać Polsce, że jest jakaś większość w tym parlamencie".

Tusk wskazuje na utratę większości w PiS

- Jeśli nie macie większości, to odejdźcie, bo Polska potrzebuje dzisiaj rządu sprawnego, dysponującego legitymacją i poparciem większości Polaków, i poparciem w tej izbie, w Sejmie - mówił szef PO, nawiązując do wtorkowego głosowania ws. projektu ustawy covidowej, odrzuconego przez Sejm.

 

ZOBACZ: KP: W środę kolejna narada z udziałem prezydenta, premiera i ministrów o sytuacji wokół Ukrainy

 

- No nie, to są mrzonki opozycji, że uda się obalić rząd albo odwołać marszałka Sejmu. Mamy większość. Wczoraj nasi posłowie tak zagłosowali, jak zagłosowali, bo byli przygotowani na to, że wprowadzimy szereg poprawek i że opozycja być może coś wniesie do tej ustawy - powiedział Terlecki.

Terlecki: nam utrata większości nie grozi

Według szefa klubu PiS "opozycja nic nie chciała wnieść, i w ogóle uniemożliwiła im dyskusję nad ta ustawą, więc stało się, jak się stało i ona (ustawa) przepadła w tym kształcie, w jakim ją chcieliśmy zmieniać".

 

Proszony o ocenę wezwania Tuska, by politycy Zjednoczonej Prawicy odeszli, skoro nie mają większości w Sejmie, Terlecki powiedział: "to niech Donald Tusk wraca tam, skąd przyjechał, bo nam utrata większości nie grozi".

 

ZOBACZ: Polska 2050, Lewica i PSL zapowiadają "Konferencję o przyszłości Polski". "PiS się kończy"

 

Terleckiego pytano także, jakie są planowane zmiany personalne w rządzie. Szef klubu PiS odpowiedział, że o tym zdecyduje kierownictwo partii.

Odrzucona ustawa covidowa 

Sejm we wtorek odrzucił projekt ustawy o testowaniu pracowników pod kątem zakażenia koronawirusem, autorstwa posłów PiS, umożliwiającej pracownikom nieodpłatne testowanie w kierunku SARS-CoV-2, a pracodawcom żądanie informacji o negatywnym wyniku tego testu.

 

Za odrzuceniem projektu głosowało 253 posłów, przeciw 152, wstrzymało się 37. Za odrzuceniem projektu ustawy covidowej było 24 posłów PiS, 37 wstrzymało od głosu.

 

ZOBACZ: Ustawa covidowa odrzucona. Borys Budka: rząd Morawieckiego powinien podać się do dymisji

 

Rzeczniczka PiS Anita Czerwińska powiedziała po głosowaniu, że jej ugrupowanie wniosło ten projekt ustawy i zachęcało do pracy nad nim, żeby "być może go poprawić". - Niestety opozycja nie dopuściła nawet do tego, żeby można było rozmawiać nawet o poprawkach - wskazała. Wicerzecznik PiS Radosław Fogiel dodał, że PiS od początku mówiło, że w klubie nie będzie dyscypliny w kwestii głosowania nad tym projektem.

 

- I dzisiejsza decyzja jest decyzją parlamentu, jest decyzją demokratyczną parlamentu, my jako PiS przedstawiliśmy takie rozwiązanie, efekt jest, jaki jest - mówił Fogiel.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie