Niemcy. Kanclerz Scholz zapowiada spotkanie z prezydentem Putinem w Moskwie

Świat
Niemcy. Kanclerz Scholz zapowiada spotkanie z prezydentem Putinem w Moskwie
PAP/EPA/Andreas Gora /POOL
- Sytuacja jest bardzo poważna, nie można też pominąć faktu, że na granicy z Ukrainą rozmieszczono bardzo dużo wojska - stwierdził Scholz w wywiadzie dla ZDF

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w udzielonym w środę wieczorem wywiadzie dla telewizji ZDF zapowiedział, że spotka się wkrótce w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Nie podał jednak dokładnej daty. Wcześniej Scholz pojedzie do Waszyngtonu na rozmowy z prezydentem USA Joe Bidenem.

- Wyjeżdżam teraz do Stanów Zjednoczonych. Wkrótce będę też mówił w Moskwie o kwestiach, które są konieczne - oświadczył Scholz.

 

- Wizyta jest planowana i odbędzie się wkrótce - powiedział kanclerz o swej podróży do stolicy Rosji, dodając, że szczegóły zostaną podane w odpowiednim czasie.

 

Spotkanie Scholza z Bidenem w Białym Domu odbędzie się 7 lutego.

"Sytuacja jest bardzo poważna"

Kanclerz podkreślił w środę, że "chodzi o skoordynowaną politykę i o wdrażanie dobrze przygotowanych decyzji".

 

- Sytuacja jest bardzo poważna, nie można też pominąć faktu, że na granicy z Ukrainą rozmieszczono bardzo dużo wojska - stwierdził Scholz w wywiadzie dla ZDF. Dlatego ważne jest, aby bardzo jasno mówić, że "atak na integralność terytorialną Ukrainy" będzie miał bardzo wysoką cenę - dodał.

 

Kanclerz nie zgodził się z zarzutami, że Niemcy są w kwestii konfliktu wokół Ukrainy niewiarygodnym partnerem, ponieważ odmówili dostaw broni. - Nasi sojusznicy doskonale wiedzą, co w nas mają - oświadczył. Scholz podkreślił, że "Niemcy są krajem, który udzielił Ukrainie największej pomocy". 

nb/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie