USA. Biden: od początku mówiłem Putinowi, że jeśli będzie agresywny, to wesprę sojuszników

Świat
USA. Biden: od początku mówiłem Putinowi, że jeśli będzie agresywny, to wesprę sojuszników
PAP/EPA/Yuri Gripas / POOL
Prezydent USA Joe Biden

Prezydent USA Joe Biden powiedział w środę, że jego decyzja o wysłaniu dodatkowych wojsk do Polski, Niemiec i Rumunii jest całkowicie zgodna z tym, co "od początku" przekazywał w rozmowach prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi, ostrzegając go przed skutkami jego agresywnych działań.

- To całkowicie zgodne z tym, co mówiłem Putinowi od początku: tak długo, jak będzie działał agresywnie, zapewnimy, że będziemy w stanie uspokoić naszych sojuszników w NATO i Europie Wschodniej. Jesteśmy tam, artykuł V (Traktatu Północnoatlantyckiego - red.) jest świętym zobowiązaniem - oświadczył Biden w odpowiedzi na pytanie dziennikarki CNN.

Do Polski trafi 1,7 tys. amerykańskich żołnierzy

Podczas konferencji prasowej w styczniu Biden zapowiedział, że wyśle dodatkowe wojska do Polski i Rumunii, ale wówczas twierdził, że zrobi to, jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę.

 

ZOBACZ: "Śniadanie Rymanowskiego w Polsat News i Interii" z rekordową widownią w styczniu

 

W środę o czasowym wysłaniu 1,7 tys. żołnierzy do Polski, tysiąca do Rumunii i 300 do Niemiec poinformował oficjalnie Pentagon; ma do tego dojść w ciągu najbliższych dni. Resort obrony USA nie wykluczył przy tym dalszego wzmocnienia wschodniej flanki NATO, sugerując, że trwają rozmowy na ten temat z państwami bałtyckimi.

kmd / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie