Wielka Brytania. Rząd ogłosił pomoc finansową dla Ukrainy

Świat
Wielka Brytania. Rząd ogłosił pomoc finansową dla Ukrainy
PAP/EPA/JESSICA TAYLOR / UK PARLIAMENT / HANDOUT
Boris Johnson rozmawiać z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o wrogiej aktywności Rosji i rozmiarach brytyjskiego wsparcia dla Ukrainy

Wielka Brytania przekaże Ukrainie pomoc w wysokości 88 mln funtów na wsparcie stabilnych rządów i niezależności energetycznej - ogłosił w poniedziałek wieczorem brytyjski rząd, w przededniu wizyty premiera Borisa Johnsona w Kijowie.

- Prawem każdego Ukraińca jest określenie, jak są rządzeni. Jako przyjaciel i demokratyczny partner, Wielka Brytania będzie nadal stać na straży suwerenności Ukrainy wobec tych, którzy dążą do jej zniszczenia. Wzywamy Rosję do wycofania się i zaangażowania w dialog, by znaleźć dyplomatyczne rozwiązanie i uniknąć dalszego rozlewu krwi - oświadczył Johnson.

 

ZOBACZ: Wielka Brytania. Nie będzie obowiązkowych szczepień w służbie zdrowia

 

We wtorek ma on rozmawiać z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim o wrogiej aktywności Rosji i rozmiarach brytyjskiego wsparcia dla Ukrainy. Brytyjskiemu premierowi miała towarzyszyć minister spraw zagranicznych Liz Truss, ale w poniedziałek wieczorem przekazała, że jest zakażona koronawirusem i poddaje się izolacji.

 

Jak przypomniano w komunikacie brytyjskiego rządu, Londyn od dawna wspiera suwerenność Ukrainy - od 2015 r. brytyjskie siły zbrojne przeszkoliły ponad 22 tys. ukraińskich żołnierzy, poza tym władze tego kraju angażują się aktywnie w obronę praworządności na Ukrainie i walkę z korupcją, co wzmacnia jej zdolność do przeciwstawiania się wrogim i antydemokratycznym wpływom.

 

ZOBACZ: Polska wysyła na Ukrainę pomoc humanitarną. Kolumna 29 ciężarówek wyruszyła do Kijowa

 

Podkreślono, że 88 mln funtów przekazane z brytyjskiego Funduszu Dobrego Zarządzania wzmocni te działania i wspomoże wysiłki zmierzające do zmniejszenia zależności Ukrainy od rosyjskich dostaw energii.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie