USA. Bloomberg: USA mogą zaproponować Rosji inspekcje m.in. w bazie w Redzikowie

Świat
USA. Bloomberg: USA mogą zaproponować Rosji inspekcje m.in. w bazie w Redzikowie
Flickr/U.S. Army Corps of Engineers Europe District/CC BY 2.0
System Aegis Ashore w Rumunii, zdjęcie ilustracyjne,

Administracja Bidena jest gotowa do rozmów z Rosją na temat inspekcji amerykańskich baz obrony przeciwrakietowej - w polskim Redzikowie i rumuńskim Deveselu - by zapewnić Moskwę o braku ofensywnych rakiet Tomahawk na terenie instalacji - doniósł we wtorek Bloomberg.

Według portalu, który powołują się na źródła wtajemniczone w dyskusje, administracja Bidena przekazała Moskwie, że jest skłonna rozpocząć rozmowy na temat dopuszczenia inspektorów na teren baz w Polsce i Rumunii.

 

Miałby to być gest, który uspokoi wyrażane publicznie obawy Rosji na temat potencjalnego podwójnego przeznaczenia tych instalacji - nie tylko do celów przechwytywania rakiet, ale do ataków rakietowych np. przeciwko Rosji.

Putin o zagrożeniu ze strony wyrzutni przeciwrakietowych

Temat ten poruszył podczas konferencji prasowej we wtorek rosyjski prezydent Władimir Putin.

 

- W Polsce i Rumunii są wyrzutnie przeciwrakietowe, wyrzutnie Mk-41, w których można umieścić Tomahawki, które nie stanowią obrony przeciwrakietowej, ale są ofensywnym systemem uzbrojenia, które sięgają tysięcy kilometrów naszego terytorium. Czy to nie jest dla nas zagrożenie? - pytał Putin.

 

ZOBACZ: USA zbudowały "atomowe wagony" na czas wojny

 

Waszyngton od dawna argumentuje, że bazy w Polsce i Rumunii mają czysto defensywny charakter i nie są wymierzone w zagrożenia z Rosji, lecz np. z Iranu. Wyrzutnie Mk-41 mogą w teorii wystrzeliwać rakiety ofensywne, ale według USA na terenie instalacji Aegis Ashore nie ma takiej broni. Baza w rumuńskim Deveselu funkcjonuje od 2016 r., zaś prace nad instalacjami w Redzikowie wciąż są nieukończone ze względu na wielokrotne opóźnienia budowy.

 

Zarówno polskie, jak i rumuńskie władze są skłonne do zgody na inspekcje pod warunkiem zachowania zasady wzajemności i dostępu do rosyjskich instalacji

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie