Obniżka VAT. Premier Mateusz Morawiecki: wierzę, że zwalczymy "inflacyjną hydrę"

Polska
Obniżka VAT. Premier Mateusz Morawiecki: wierzę, że zwalczymy "inflacyjną hydrę"
PAP/Albert Zawada
Premier po konferencji poleci do Kijowa na zaproszenie ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala

1 lutego weszła w życie obniżka VAT m.in. na paliwo, żywność, nawozy i gaz w ramach nowej Tarczy Antyinflacyjnej 2.0. - To jest ważny instrument walki o portfele Polaków, ale także walki z inflacją, bo cena paliwa przenosi się na koszty produktów i transportu. Wierzę, że przez nasze działania zwalczymy "inflacyjną hydrę" - powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Uchwalona przez Sejm 13 stycznia tego roku nowelizacja ustawy o podatku od towarów i usług czasowo obniża VAT m.in. na żywność, nawozy i gaz. Ustawa, która weszła w życie we wtorek 1 lutego, jest częścią tzw. Tarczy Antyinflacyjnej 2.0.

 

VAT spadł do zera na podstawowe produkty żywnościowe, takie jak mięso, ryby, nabiał, a także na nawozy i gaz. Ponadto do 5 proc. obniżono ten podatek na ciepło oraz do 8 proc. na paliwa silnikowe. Niższe stawki VAT od towarów i usług mają obowiązywać do 31 lipca 2022 r.

 

ZOBACZ: Morawiecki: Hiszpanię i Polskę łączy przyjaźń i wspólne interesy

 

- Polski rząd nie siedzi z założonymi rękami tylko robi wszystko, co jest w jego mocy, żeby ceny były niższe - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji zwołanej na stacji Orlenu. Premier zauważył, że "o ile ceny paliwa we Francji, Danii i Niemczech rosną o 5-6 proc., to u nas spadły zgodnie z obietnicami".

Obajtek: najniższe ceny paliw w Unii Europejskiej

Premier zaznaczył, że na jednym tankowaniu można zaoszczędzić kilkadziesiąt złotych. - Jednocześnie dla mnie to jest ważny instrument walki o portfele Polaków, ale także walka z inflacją, bo cena paliwa przenosi się na koszty produktów i transportu i wierzę, że przez nasze działania zwalczymy "inflacyjną hydrę" - powiedział Morawiecki.

 

Po premierze głos zabrał prezes Orlenu Daniel Obajtek, który powiedział, że po tej obniżce średnia cena benzyny wynosi 5,19, a olej napędowy 5, 24 zł. - To są najniższe ceny w Unii Europejskiej powiedział prezes Orlenu.

 

Zapewnił, że Orlen stara się przełożyć tę obniżkę na rynek poprzez swoje ceny hurtowe. Na tym rynku kupują także inni sprzedawcy detaliczni - przypomniał, wyrażając nadzieję, że "nasza konkurencja również zaimplementuje te ceny".

 

Prezes PKN Orlen oświadczył też, że gdyby nie walka z mafiami paliwowymi i optymalizacja samej spółki, to dziś ceny paliw byłyby na poziomie 9-9,5 zł za litr. - Te wszystkie działania, a w szczególności działania rządu pana premiera Mateusza Morawieckiego i PKN Orlen spowodowały, że dziś mamy najniższe ceny w UE i robimy wszystko, by te ceny mogły się utrzymać - oświadczył Obajtek.

Morawiecki poleci do Kijowa

Po zakończeniu konferencji premier poleciał do Kijowa na zaproszenie ukraińskiego premiera Denysa Szmyhala. Morawiecki spotka się nie tylko z szefem rządu, ale i prezydentem Wołodymyrem Zełenskim. 

 

ZOBACZ: Rafał Trzaskowski: rząd PiS-u nie był aktywny w sprawach ukraińskich od lat

 

- Jesteśmy z naszymi sąsiadami solidarni w zagrożeniu. Solidarność i słowa nie wystarczą, one muszą być przekuwane w czyn. Jesteśmy gotowi do pomocy: zarówno w formie przekazania środków pierwszej potrzeby, wiążących się z sytuacją wojenną, ale i broni defensywnej - powiedział.


Głównym celem jego są rozmowy o trudnej sytuacji spowodowanej zagrożeniem z Rosji, a także okazanie solidarności Polski z Ukrainą. W Kijowie szef polskiego rządu weźmie również udział w spotkaniu z przedstawicielami społeczności polskiej na Ukrainie oraz złoży kwiaty na mogile Legionistów 1920 roku.

 

Więcej na temat wylotu Morawieckiego na Ukrainę znajdziesz na Interii.

Morawiecki o ustawie covidowej: PiS idzie drogą środka

Premiera zapytano też o nową ustawę covidową. - Te propozycje mają nie naruszać obaw ze strony różnych grup społeczeństwa. Mamy osoby, które chciałyby doprowadzić do przymusowych szczepień, a na "antypodach" tej grupy są tzw. antyszczepionkowcy - zauważył.

Zdaniem Morawieckiego, "rząd PiS idzie drogą środka", która przewiduje m.in., aby pracodawca miał prawo domagać się aktualnych wyników testów na obecność koronawirusa. 

- Poprzednia ustawa, pozwalająca domagać się świadectwa szczepienia, została uznana przez sporą część społeczeństwa za zbyt radykalną - ocenił.


Jak dodał, rządzący szykują - "na wszelki wypadek" - nowe miejsca w szpitalach, "gdyby Omikron doprowadził jednak do znacznie większej liczby hospitalizacji".

O ile zmniejszy się VAT?

Zgodnie z nowelą do zera spadł VAT na podstawowe produkty żywnościowe i napoje objęte dotychczas stawką 5 proc., czyli na mięso i ryby oraz przetwory z nich; produkty mleczarskie; warzywa i owoce i przetwory z nich; zboża, produkty przemysłu młynarskiego, przetwory ze zbóż i wyroby piekarnicze; niektóre napoje (np. zawierające co najmniej 20 proc. soku owocowego lub warzywnego, napoje mleczne i tzw. mleka roślinne).

 

Z 23 proc. do 8 proc. spadła stawka podatku VAT na paliwa silnikowe: olej napędowy, biokomponenty stanowiące samoistne paliwa, benzynę, gaz LPG.

 

ZOBACZ: NBP przewiduje, że tarcza antyinflacyjna obniży przejściowo inflację o 3,4 pkt. proc.

 

Dla nawozów, środków ochrony roślin, ziemi ogrodniczej i innych środków wspomagających produkcję rolniczą VAT spadł z 8 proc. do zera.

 

VAT na gaz spadł z 8 proc. do zera, na energię cieplną z 8 proc. do 5 proc., a w przypadku energii elektrycznej utrzymana została obniżona stawka podatku w wysokości 5 proc.

 

Łączny spadek dochodów budżetu państwa, spowodowany zmianami, oszacowano na ok. 11,6 mld zł, z czego obniżenie VAT na żywność i napoje ma się przełożyć na spadek o ok. 2,92 mld zł, w przypadku paliw ma on wynieść ok. 3,11 mld zł, spadek VAT na nawozy to negatywny skutek dla budżetu na poziomie 0,52 mld zł, na gaz - ok. 2,09 mld zł, na energię elektryczną to ok. 2,30 mld zł, a na energię cieplną - ok. 0,67 mld zł.

aml / Polsatnews.pl / Interia / PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie