Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Zerowy VAT na żywność, gaz i nawozy

Polska
Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Zerowy VAT na żywność, gaz i nawozy
Polsat News
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej

- To tarcza, która na całe państwo ma zadziałać nie tylko przez obniżenie inflacji, ale również ma pomóc pozostawić w portfelach Polaków więcej pieniędzy - powiedział na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu zapowiedział wprowadzenie zerowej stawki VAT na żywność, gaz oraz nawozy. Ponadto premier zapowiedział spadek cen paliw na stacjach benzynowych.

- Większości Polakom sen z powiek spędzają wyższe rachunki. Nie ma co ukrywać, że taka sytuacja może jakiś czas potrwać. Wiadomo, że inflacja jest zjawiskiem, które zostało spowodowane przez czynniki zewnętrzne, ale jednak to my ponosimy ich cenę i musimy znaleźć odpowiednią odpowiedź - mówił premier. 

 

Jak dodał według "ponad 80 procent wpływu na ceny mają zewnętrzne czynniki energetyczne". Wśród nich premier wymienił "rosyjskie manipulacje gazowe" oraz "nieodpowiedzialną, dogmatyczną politykę UE". Trzecią przyczyną jest wychodzenie z kryzysu pandemicznego. 

 

ZOBACZ: Inflacja i rachunki za gaz. Sławomir Neumann: chaos w Polsce dotyczy każdej dziedziny życia

 

- Każdy Polak ma prawo poznać prawdę. Ponad 50 proc. ceny energii to koszt emisji CO2, czyli koszt polityki klimatycznej UE. Trzeba walczyć ze zmianami klimatycznymi, ale czy to na pewno jest najlepsza ścieżka? - pytał. 

 

- Zdaniem ekonomistów pierwsza Tarcza Antyinflacyjna ścięła czubek inflacyjny o ok. 1-1,5 pkt. proc. Druga tarcza ma mieć w podobnym rozmiarze pozytywny wpływ - mówił Morawiecki. 

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Mniejszy VAT na żywność i paliwo 

- W drugiej tarczy antyinflacyjnej już od 1 lutego na sześć miesięcy, czyli do końca lipca, wdrażamy nowe kolejne rozwiązania. Z 23 proc. na 8 proc. chcemy obniżyć VAT na paliwo. To będzie fundamentalna zmiana cenowa - ogłosił szef rządu. Takie rozwiązaniu premier Mateusz Morawiecki zapowiadał w rozmowie z Interią

Polsat News
 
 

Zmiany mają być widoczne za trzy, cztery tygodnie. - Wpływ, który szacujemy na cenę litra paliwa, ropy, oleju napędowego, to ok. 60 gr., nawet do 70 gr. Taki będzie skutek, który budżet państwa polskiego bierze na siebie - powiedział.

 

- Do zera obniżamy VAT na żywność. Koszt tegoroczny przekroczyć może 6 mld, może nawet do 7 mld, niektóre szacunki pokazują, ale jest to bardzo ważne. I tutaj apeluję do wszystkich przedsiębiorców, którzy handlują towarami żywnościowymi o odpowiednie obniżenie cen produktów (...). To jest bardzo ważne. To nie jest dzisiaj zarobek przedsiębiorców, to jest część, która trafia do budżetu państwa polskiego - mówił. Wskazał, że obniżenie stawki VAT do zera powoduje, że od 1 lutego powinny spaść ceny. Premier apelował, by sprawdzać, czy handlowcy rzeczywiście obniżają ceny produktów.

 

Był pytany był także, czy zerowa stawka na żywność obejmie wszystkie produkty. Odpowiedział, że ogromna większość produktów żywnościowych objęta jest w tej chwili 5-procentową stawką VAT.

 

- Tylko jakieś bardziej wykwintne dania, owoce morza czy tego typu są na stawce wyższej 23 proc. Te produkty żywnościowe, które są na stawce 5 proc., wszystkie bez wyjątku, będą podlegały stawce zero procent. To oznacza, że wszyscy, którzy handlują tymi produktami, powinni uwzględnić to w cenie i ceny powinny być niższe na wszystkie te artykuły - powiedział. Zaznaczył, że do sprawdzenia, czy ceny zostały obniżone uprawnione są m.in. inspekcja handlowa oraz UOKiK. 

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. "Znosimy całkowicie podatek na gaz"

- Znosimy całkowicie podatek na gaz. Obniżamy na kolejne 4 miesiące VAT na prąd do 5 proc. i VAT na ciepło do 5 proc. Do Tarczy Antyinflacyjnej 2.0 dodajemy obniżkę VAT na nawozy do 0 proc. - mówił premier. 

 

- Wszystkie obniżki stawek VAT mogą kosztować polski budżet razem między 15 a 20 mld zł - stwierdził szef rządu. 

 

Premier podkreślił, że Tarcza Antyinflacyjna 2.0 jest "najbardziej rozbudowana i wielopunktowa w porównaniu do wielu krajów UE". - Walka z inflacją będzie trudna, ale troszczymy się o polskie rodziny - podsumował. 

Tarcza Antyinflacyjna 2.0. Premier: rodziny zaoszczędzą ponad 100 zł 

Według premiera tylko obniżenie do zera stawki VAT na żywność pozwoli zostawić w portfelu ok. 45 zł. Obniżka podatków na paliwa, gaz, ciepło to - jak zaznaczył Morawiecki - kolejne "dziesiątki złotych". Jego zdaniem pakiet antyinflacyjny pozwoli zaoszczędzić ponad 100 złotych.

 

Szef rządu zwrócił uwagę, że miliony polskich rodzin "liczą każdy grosz, każdą złotówkę". Podkreślił, że Polski Ład oraz tzw. tarcze antyinflacyjne "wpłyną netto na budżet polskiej rodziny". - Jak rzetelnie policzycie zmiany związane z Tarczą antyinflacyjną 1.0, 2.0 i z Polskim Ładem, to tutaj prawda będzie bardzo jaskrawa i korzystna dla ludzi - mówił. 

Przedłużenie Tarczy Antyinflacyjnej 

- Przedłużamy działania tych elementów tarczy antyinflacyjnej, które były pierwotnie ogłoszone na cztery miesiące, do pół roku, i nowe również będą obowiązywać pół roku. Przynajmniej na taki okres możemy być pewni, że nastąpi ogólna obniżka podatków: VAT, akcyzowego. To są bardzo ważne sygnały dla całej gospodarki, sygnały antyinflacyjne. Działamy antyinflacyjnie we wszystkich możliwych wymiarach - powiedział.

 

Powołał się na analizy NBP, według których szczyt inflacji powinien nastąpić w czerwcu i potem inflacja powinna maleć.

dsk/mad / polsatnews.pl/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie