Straż Graniczna: Żołnierze białoruscy wystrzelili ładunek sygnałowy na polską stronę

Polska
Straż Graniczna: Żołnierze białoruscy wystrzelili ładunek sygnałowy na polską stronę
Straż Graniczna/Twitter
Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali 1024 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski

Żołnierze białoruscy wystrzelili ładunek sygnałowy na polską stronę. Spadł on na stały polski posterunek – poinformowała rzecznik Straży Granicznej por. Anna Michalska.

- Dziś w nocy ok. godz. 01:40 na odcinku Placówki Straży Granicznej w Białowieży żołnierze białoruscy strzelili z broni sygnałowej, pocisk spadł na stronę polską. W tym miejscu znajduje się stały posterunek polskich służb – przekazała Michalska.

 

ZOBACZ: Reuters: Rosja sprowadza zapasy krwi i materiałów medycznych w pobliże granicy z Ukrainą

 

- To kolejne prowokacje. Jeżeli strzelają z broni sygnałowej, to nie wiemy, czy następnie będą strzelać z amunicji ślepej, czy z ostrej. Takie działania nie powinny mieć miejsca na granicy, one eskalują emocje tym bardziej, że w tym miejscu jest stały posterunek żołnierzy – skomentowała rzecznik.

Kolejne próby nielegalnego przekroczenia granic

Ostatniej doby granicę polsko-białoruską próbowało nielegalnie przekroczyć 39 osób.

 

Od początku roku funkcjonariusze SG odnotowali 1024 próby nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski.

 

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu ub.r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

 

 

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy, czy miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

aml/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie