Straż Graniczna: grupa Irakijczyków przy wsparciu białoruskich służb siłowo forsowała granicę

Polska
Straż Graniczna: grupa Irakijczyków przy wsparciu białoruskich służb siłowo forsowała granicę
Twitter/Straż Graniczna
W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej

Na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze dziewięcioosobowa grupa Irakijczyków przy wsparciu białoruskich służb siłowo forsowała granicę. W patrole polskie rzucano kamieniami oraz oślepiano laserami - przekazała rzeczniczka Straży Granicznej porucznik Anna Michalska. Dodała, że wszyscy imigranci zostali zatrzymani.

Rzeczniczka SG poinformowała, że na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Dubiczach Cerkiewnych trzy grupy imigrantów próbowały przekroczyć nielegalnie granicę polsko-białoruską. "Jedna grupa była pięcioosobowa, druga sześcioosobowa, a w trzeciej było 11 osób. Grupy te próbowały przekroczyć granicę w środę około godz. 3 nad ranem, druga przed godz. 10 i trzecia o około godz. 15" - podała por. Anna Michalska.

 

ZOBACZ: Pegasus. Gabriela Morawska-Stanecka: "Ten system ściąga to, jak ludzie się spowiadają"

 

- W grupach były różne nacje. Był na przykład obywatel Nigerii, Ghany, Tadżykistanu, Syrii, Egiptu i Jemenu - wyliczała.

 

 

Wskazała, że próby przekroczenia granicy przez te grupy nie były siłowe. - Przecinali concertinę i zostali zatrzymani przy linii granicy. Jedna z osób trafiła do szpitala prawdopodobnie z odmrożeniami - zaznaczyła.

Atak i oślepianie pograniczników w Czeremsze

Przekazała także, że w czwartek około godziny 3.30 na odcinku ochranianym przez placówkę SG w Czeremsze dziewięciu obywateli Iraku siłowo forsowało granicę przy wsparciu białoruskich służb. - Przecięli concertinę, a w patrole polskie rzucano kamieniami oraz oślepiano laserami - podkreśliła. Dodała, że wszyscy obywatele Iraku, którzy brali udział w siłowym forsowaniu granicy zostali zatrzymani.

 

ZOBACZ: Sachajko: jeżeli Paweł Kukiz nie będzie przewodniczącym komisji sejmowej, to tej komisji nie będzie

 

Dodała także, że w środę około godziny 12 funkcjonariusze z placówki SG w Michałowie zauważyli próby przejścia osób przez granicę. - Podchodzili pod granicę, a gdy my się pokazywaliśmy, oni się wycofywali - tłumaczyła rzeczniczka SG.

Niemal 40 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy

W zeszłym roku Straż Graniczna zanotowała 39,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy polsko-białoruskiej. W grudniu ub.r. odnotowano ponad 1,7 tys. prób nielegalnego przekroczenia granicy, w listopadzie 8,9 tys., w październiku 17,5 tys., we wrześniu 7,7 tys., zaś w sierpniu 3,5 tys.

 

Od 1 grudnia do 1 marca 2022 r. na terenie przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy i miejscowi przedsiębiorcy. Obejmuje on 115 miejscowości województwa podlaskiego i 68 miejscowości województwa lubelskiego.

kmd/PAP
Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Przeczytaj koniecznie